poniedziałek, 25 września, 2023
+

  VIII Najazd Awangardy na Rzeszów

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wyjątkowa impreza związana z przedwojennym warszawskim wydarzeniem odbędzie się 27 października o godz. 19:03 w najstarszym rzeszowskim teatrze. Organizatorem jest oczywiście Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

  Rzeszowski Teatr był zawsze otwarty na poezję. Związek sceny nad Wisłokiem z wielką aktorką dramatyczną Wandą Siemaszkową – miłośniczką i orędowniczką polskiej literatury rozpoczął się właśnie od słynnego na cały region Koncertu słowa. Coroczne spotkanie poetów i poetek z podkarpacką publicznością jest stałym elementem życia kulturalnego miasta i Teatru. W ten szczególny wieczór w roku będzie można pochylić się nad twórczością lokalnych poetów i w pełni wsłuchać się w SŁOWO. Stając oko w oko z ludźmi pióra, zadajemy sobie pytania: Co mają nam do powiedzenia  wrażliwcy? Skąd czerpią inspirację? W jakich słowach udaje im się opisać dzisiejszą, niekiedy bardzo trudną rzeczywistość?

  fot. Kurier Rzeszowski

  W wydarzeniu uczestniczą twórcy doceniani i nagradzani, ale również debiutanci, dla których to wydarzenie  bywa niekiedy pierwszą interakcją z szerszym gronem odbiorców. W tegorocznej, VIII już edycji Najazdu Awangardy na Rzeszów w charakterze gościa honorowego weźmie udział jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Nowej Fali, Krzysztof Karasek.

  Pomysłodawcą wydarzenia jest poeta i literaturoznawca dr Stanisław Dłuski z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

  – ,,Najazd Awangardy na Rzeszów nawiązuje do przedwojennego festiwalu w Warszawie. Poeci to jedna rodzina, wspólnota wartości, w prostym przekładzie to „straż przednia”. W naszych czasach, kiedy dominuje kultura komercyjna, poezja staje się przewodniczką „łodzi”, tworzymy nowe wartości, ważna też jest więź  między autorem a Czytelnikiem, bo budujemy wspólnotę  ludzi dobrej woli, sens staje się słońcem naszych poszukiwań. Żyjemy w czasach depresyjnych, każdy dzień jest wyzwaniem, ale budujemy wspólnotę ludzi wrażliwych na Dobro, Piękno, Miłość. Pisanie to wyzwanie dla każdego autora, to trudna droga, sens buduje się każdym dniem, każdym wyzwaniem, drodzy Czytelnicy, to Wy tworzycie poezję , każdy wiersz jest Waszym dziełem, dzięki Waszej wrażliwości, inteligencji, mądrości rodzi się Piękno

  – w tych słowach dr Dłuski zaprasza na wydarzenie.

  Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w ramach Przestrzeni Sztuki – pilotażowego programu powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, rozwijanego pod auspicjami MKiDN przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie jest jednym z czterech teatralnych ośrodków zaproszonych do udziału w projekcie. Organizatorzy z wielką radością otwierają się na szerszą współpracę z artystami i wychodzą do ludzi spragnionych kontaktu ze sztuką.

  źródło: materiały prasowe organizatorów
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com