niedziela, 25 lutego, 2024
+

  Konferencja prasowa Wojewody Podkarpackiego- protesty rolników i szpital tymczasowy

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  22 października 2020 roku po godzinie 12 pod budynkiem Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbyła się kolejna cotygodniowa konferencja prasowa Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart w sprawie sytuacji epidemiologicznej w regionie. W wydarzeniu wzięli też udział Adam Sidor – Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Jakub Dzik – zastępca Dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

  Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Ewa Leniart rozpoczęła konferencję od zapewnienia, że stara się rozmawiać o bieżących problemach i rozwiązywać je. Zwróciła uwagę na wzrost dobowych zachorowań na Covid19, ale pochwaliła też wydolność systemu szpitalnego. Złożyła podziękowania wobec włodarzy gmin oraz marszałka województwa za pomoc w zapewnieniu stabilności sytuacji oraz dobrej organizacji w trudnym czasie epidemii. Wdzięczność wyraziła również wobec pielęgniarek i lekarzy:

  ,,Bardzo serdecznie Dziękuję Wszystkim szpitalom. Zarówno tym, które są włączone w proces diagnozowania i leczenia Covida, jak i tym, które dedykowane są przede wszystkim opiece nad osobami niecovidowymi. Jestem bardzo wdzięczna za opiekę białego personelu”

  – mówiła Wojewoda.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Następnie wypowiedział się Adam Sidor – Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Poinformował o tym, że województwo podkarpackie obecnie zajmuje piąte miejsce w Polsce, jeśli chodzi o zachorowalność na Covid19. Stacje sanitarne działają na bieżąco i poddają kwarantannie. Adam Sidor zwrócił też uwagę, na to, że obecnie jest ponad 200 przypadków zachorowań na dobę. Podkreślił też, iż może liczyć na wsparcie Urzędu Wojewódzkiego, a niedługo uzyskają również wsparcie ze strony Wojsk Obrony Terytorialnej. Inspektor podał również informacje dotyczące śmiertelności w województwie z powodu zachorowań na koronawirusa:

  ,,Jak państwo Pamiętacie było to na podkapraciu aż do 9,5% (95 osób na 1000 chorych). W tej chwili jest to średnia bardzo zbliżona do kraju na poziomie 20% (20 osób na 1000 zachorowań)”

  – informował.

  Następnie prasa zadawała pytania. Pierwsze z nich dotyczyło ilości łóżek, przeznaczonych dla pacjentów z Covid19 w regionie. Ewa Leniart poinformowała, że obecnie łóżek przystosowanych dla pacjentów z koronawirusem jest 874. Ostatnią dobę było w nich hospitalizowanych 612 osób. Respiratory znajdują się przy 44 łóżkach i jest zajętych 36 łóżek spośród nich. Wojewoda zapewniła też o stałym kontakcie z dyrektorami szpitali oraz izbami lekarskimi. Zapytana o lokalizację tymczasowego szpitala odpowiedziała, że obecnie nie ma uzasadnienia, aby tworzyć na Podkarpaciu szpital tymczasowy. W związku z tym nie był składany też żaden wniosek do Prezesa Rady Ministrów.

  Adam Sidor zauważył, że ogniska koronawirusa stanowią zaledwie kilka/ kilkanaście procent zachorowań na koronawirusa. Najwięcej (80/90%) pochodzi z tzw. transmisji rozproszonej. Według Inspektora aby to ograniczyć należy przede wszystkim stosować się do wprowadzonych obostrzeń.

  ,,Informacja, czy mówienie o tym problemie jest bardzo istotne. Musi pobudzić naszą wyobraźnię, Czy Wrażliwość, czy Odpowiedzialność w stosunku do drugiego Człowieka”

  – apelował Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Podkreślił też konieczność utrzymywania dystansu społecznego, unikania zgromadzeń oraz w miarę możliwości podróżowania samochodem indywidualnie.

  W kontekście wczorajszego protestu rolników w Rzeszowie wypowiedziała się Ewa Leniart. Powiedziała, że podjęła rozmowę z przedstawicielami protestujących, ale nie trwała ona długo, ponieważ rolnicy odmówili założenia maseczek, które są obowiązkowe w Urzędzie Wojewódzkim. Według Wojewody czas nie jest przychylny na organizowanie takich wydarzeń. Wyraziła się również negatywnie odnośnie blokowania przez rolników dróg w Rzeszowie, ponieważ w tej sposób utrudniali życie innym obywatelom.

  ,,Apeluję o rozwagę. Umiejmy rozmawiać, umiejmy dyskutować ze sobą. Przekazujmy to, co nas boli i nasze problemy w taki sposób, abyśmy w trybie pokojowym, a nie konfrontacyjnym szukali rozwiązań, bo ani czas epidemii temu nie sprzyja, ani sytuacja rolników nie jest taka żeby wymagała konfrontacji”

  – komentowała Wojewoda.

  Ewa Leniart poinformowała również o podejmowaniu działań w kierunku utworzenia szpitali dedykowanych chorym na Covid19. Takie placówki miałyby powstać w Sanoku, Dębicy i Jarosławiu.

  fot. Kurier Rzeszowski

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com