1,8 C
Rzeszów
sobota, 28 listopada, 2020

Podaruj kino Zorza na Mikołaja

Kino Zorza organizuje kolejną akcję voucherową. Organizatorzy wyrażają wdzięczność wobec wszystkich, którzy zaangażowali się w poprzednią zbiórkę. Tym razem zachęcają do...
+

  Konferencja prasowa Wojewody Podkarpackiego- protesty rolników i szpital tymczasowy

  Polecamy

  W Tyczynie powstanie Dom Dziecka i Młodzieży!

  Powiat Rzeszowski szuka wykonawcy robót budowlanych, polegających na adaptacji istniejącego budynku przy ul. Kościuszki w Tyczynie na potrzeby Domu Dziecka i Młodzieży....

  Mężczyzna, który się obnaża w Rzeszowie

  Od naszej czytelniczki otrzymaliśmy informację, że w Rzeszowie kilkukrotnie widziała mężczyznę, który obnażał się na przystanku na ul. Kotuli. Nasza czytelniczka jest...

  PILNE! Pożar budynku w Głogowie Małopolskim

  Do zdarzenia doszło tuż po godzinie 16:00 na Ul. Bursztynowej, osiedlu Zabajka w Głogowie Małopolskim. Pożar wybuchł na poddaszu domu, doprowadzając do...

  Wypadek na A4 w Łące. Dwie osoby ranne! Objazd!

  Na autostradzie A4 na wysokości miejscowości Łąka w gminie Trzebownisko doszło do zdarzenia dwóch samochodów - informuje nas rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji...
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi

  22 października 2020 roku po godzinie 12 pod budynkiem Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbyła się kolejna cotygodniowa konferencja prasowa Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart w sprawie sytuacji epidemiologicznej w regionie. W wydarzeniu wzięli też udział Adam Sidor – Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Jakub Dzik – zastępca Dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

  Dzisiaj odbyło się kolejne spotkanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Ewa Leniart rozpoczęła konferencję od zapewnienia, że stara się rozmawiać o bieżących problemach i rozwiązywać je. Zwróciła uwagę na wzrost dobowych zachorowań na Covid19, ale pochwaliła też wydolność systemu szpitalnego. Złożyła podziękowania wobec włodarzy gmin oraz marszałka województwa za pomoc w zapewnieniu stabilności sytuacji oraz dobrej organizacji w trudnym czasie epidemii. Wdzięczność wyraziła również wobec pielęgniarek i lekarzy:

  ,,Bardzo serdecznie Dziękuję Wszystkim szpitalom. Zarówno tym, które są włączone w proces diagnozowania i leczenia Covida, jak i tym, które dedykowane są przede wszystkim opiece nad osobami niecovidowymi. Jestem bardzo wdzięczna za opiekę białego personelu”

  – mówiła Wojewoda.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Następnie wypowiedział się Adam Sidor – Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Poinformował o tym, że województwo podkarpackie obecnie zajmuje piąte miejsce w Polsce, jeśli chodzi o zachorowalność na Covid19. Stacje sanitarne działają na bieżąco i poddają kwarantannie. Adam Sidor zwrócił też uwagę, na to, że obecnie jest ponad 200 przypadków zachorowań na dobę. Podkreślił też, iż może liczyć na wsparcie Urzędu Wojewódzkiego, a niedługo uzyskają również wsparcie ze strony Wojsk Obrony Terytorialnej. Inspektor podał również informacje dotyczące śmiertelności w województwie z powodu zachorowań na koronawirusa:

  ,,Jak państwo Pamiętacie było to na podkapraciu aż do 9,5% (95 osób na 1000 chorych). W tej chwili jest to średnia bardzo zbliżona do kraju na poziomie 20% (20 osób na 1000 zachorowań)”

  – informował.

  Następnie prasa zadawała pytania. Pierwsze z nich dotyczyło ilości łóżek, przeznaczonych dla pacjentów z Covid19 w regionie. Ewa Leniart poinformowała, że obecnie łóżek przystosowanych dla pacjentów z koronawirusem jest 874. Ostatnią dobę było w nich hospitalizowanych 612 osób. Respiratory znajdują się przy 44 łóżkach i jest zajętych 36 łóżek spośród nich. Wojewoda zapewniła też o stałym kontakcie z dyrektorami szpitali oraz izbami lekarskimi. Zapytana o lokalizację tymczasowego szpitala odpowiedziała, że obecnie nie ma uzasadnienia, aby tworzyć na Podkarpaciu szpital tymczasowy. W związku z tym nie był składany też żaden wniosek do Prezesa Rady Ministrów.

  Adam Sidor zauważył, że ogniska koronawirusa stanowią zaledwie kilka/ kilkanaście procent zachorowań na koronawirusa. Najwięcej (80/90%) pochodzi z tzw. transmisji rozproszonej. Według Inspektora aby to ograniczyć należy przede wszystkim stosować się do wprowadzonych obostrzeń.

  ,,Informacja, czy mówienie o tym problemie jest bardzo istotne. Musi pobudzić naszą wyobraźnię, Czy Wrażliwość, czy Odpowiedzialność w stosunku do drugiego Człowieka”

  – apelował Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Podkreślił też konieczność utrzymywania dystansu społecznego, unikania zgromadzeń oraz w miarę możliwości podróżowania samochodem indywidualnie.

  W kontekście wczorajszego protestu rolników w Rzeszowie wypowiedziała się Ewa Leniart. Powiedziała, że podjęła rozmowę z przedstawicielami protestujących, ale nie trwała ona długo, ponieważ rolnicy odmówili założenia maseczek, które są obowiązkowe w Urzędzie Wojewódzkim. Według Wojewody czas nie jest przychylny na organizowanie takich wydarzeń. Wyraziła się również negatywnie odnośnie blokowania przez rolników dróg w Rzeszowie, ponieważ w tej sposób utrudniali życie innym obywatelom.

  ,,Apeluję o rozwagę. Umiejmy rozmawiać, umiejmy dyskutować ze sobą. Przekazujmy to, co nas boli i nasze problemy w taki sposób, abyśmy w trybie pokojowym, a nie konfrontacyjnym szukali rozwiązań, bo ani czas epidemii temu nie sprzyja, ani sytuacja rolników nie jest taka żeby wymagała konfrontacji”

  – komentowała Wojewoda.

  Ewa Leniart poinformowała również o podejmowaniu działań w kierunku utworzenia szpitali dedykowanych chorym na Covid19. Takie placówki miałyby powstać w Sanoku, Dębicy i Jarosławiu.

  fot. Kurier Rzeszowski

  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA - Display/2/najnowsze_trendy-300-250

  Najnowsze artykuły

  Atak z użyciem noża w Rzeszowie

  Dzisiaj w Rzeszowie miał miejsce atak nożem, w wyniku którego dwaj studenci z Ukrainy zostali ranni. Stan jednego z nich jest poważny.

  Powszechny Spis Rolny na Podkarpaciu – konferencja wojewody

  Powszechny Spis Rolny 2020 dobiega końca. O jego realizacji w naszym województwie mówili dziś (27 listopada) podczas konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa...

  Pożar domu w Kąkolówce

  Straż Pożarna w Błażowej poinformowała wczoraj (26 października) na swoim Facebooku o akcji gaszenia pożaru w Kąkolówce.

  HR ARENA – onlineowe spotkanie praktyków HR z całej Polski

  Dwa dni prelekcji, dwie ścieżki tematyczne – miękki i twardy HR, ponad dwadzieścia wystąpień uznanych ekspertów podczas drugiej edycji konferencji dla branży Human Resources - HR ARENA.

  Podaruj kino Zorza na Mikołaja

  Kino Zorza organizuje kolejną akcję voucherową. Organizatorzy wyrażają wdzięczność wobec wszystkich, którzy zaangażowali się w poprzednią zbiórkę. Tym razem zachęcają do...