Lokalne struktury wspierające Szymona Hołownię utworzyły wojewódzkie oddziały stowarzyszenia Polska 2050. W strukturze działają wolontariusze oraz sympatycy byłego kandydata na prezydenta. Celem działaczy jest aktywność na rzecz Polski “demokratycznej, solidarnej, zielonej i bezpiecznej”.
Stowarzyszenie czynnie angażuje się lokalnie. Przykładem jest chociażby wsparcie dla powodzian z Trzcinicy k. Jasła. 24 sierpnia wolontariusze przywieźli tam 1215 baniek wody niegazowanej oraz kilkadziesiąt zgrzewek półtoralitrowych butelek wody gazowanej. Po tragedii mieszkańcy zostali bowiem pozbawieni wody zdatnej do picia.
Inną dobroczynną akcją było wsparcie dla Zosi, ciężko chorej dziewczynki z województwa podkarpackiego, którą czeka kosztowna operacja. W akcję włączyli się także powodzianie z Trzcinicy.
Lokalna ekipa dołączyła też do akcji “Gramy w kolory”, organizując zbiórkę rzeczową dla oddziału psychiatrii dziecięcej szpitala w Łańcucie. “Gramy w kolory” to ogólnopolska akcja Stowarzyszenia Polska 2050 polegająca na zbiórce niezbędnych dla polepszenia stanu oddziałów dziecięcych i młodzieżowych szpitali psychiatrycznych. Wolontariusze z Podkarpacia zbierali m.in. gry, przybory, instrumenty i książki od 21 września do 10 października.
Na rzecz ekologii od kilku tygodni działają wolontariuszki z Mielca. Szyją eko-woreczki, tj. woreczki wielorazowego użytku na owoce i warzywa, ograniczające zużycie torebek foliowych w trakcie zakupów. Tak jak w innych województwach, materiały pochodzą w 100% z recyklingu, są to nieużywane już firany i firanki, które dostarczają szyjącym inni wolontariusze. W ramach akcji Sprzątania Świata i we współpracy z Leśnictwem Rymanów, 12 września odbył się ekospacer w powiecie krośnieńskim, wolontariusze sprzątali także Las w Targowiskach.
Stowarzyszenie zajmuje się również wsparciem wobec zwierząt. 13 września wolontariusze z powiatu mieleckiego, we współpracy ze Stowarzyszeniem “Zwierzoluby Mielec” zorganizowali spacer z psami ze schroniska „Czekadełko”. Akcja miała nie tylko wesprzeć schronisko i jego pracowników, ale także zwrócić uwagę na los porzuconych zwierząt. Powielając pomysł, wolontariusze organizowali jeszcze podobne spacery m.in. w: Mielcu, Przemyślu i Krośnie. W ostatnich dniach wsparli Ośrodek Adopcyjny ARKA w Przemyślu, dla którego przekazali aż tonę karmy suchej i mokrej.
Struktury stowarzyszenia Polska 2050 w woj. podkarpackim są obecne już w każdym powiecie. W skład zarządu regionalnego wchodzą Anna Trojnacka (liderka główna), Adam Bardziński i Tomasz Gankiewicz. W gronie koordynatorów celowych są: Marcin Jurzysta (polityka), Sebastian Żak (powiaty), Anita Szpunar (rekrutacja), a także Justyna Barwinek i Krzysztof Łoboś (akcje spoleczne), których wspierają koordynatorzy powiatowi. Gabriela Polan odpowiada za regionalną koordynację portalu Pomocni.info. Jest to ogólnopolska baza powstała jeszcze w kampanii prezydenckiej. Skupia sprawdzone lokalizacje do uzyskania konkretnej pomocy w czterech obszarach: finansowym, psychologicznym, prawnym i rzeczowym, działa na podstawie geolokalizacji. To projekt, który Hołownia kierował do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, szczególnie po ogłoszeniu pandemii.
Od 5 października rozpoczął się oficjalny nabór nowych członków stowarzyszenia. Jest to efekt przyjęcia statutu, który został wypracowany wspólnie z wolontariuszami. Proces naboru będzie miał charakter kaskadowy, wszelkie informacje są dostępne na www.polska2050.pl.
Ponadto, Szymon Hołownia zainaugurował na konferencji akcję rozdawania maseczek, w które zaangażują się regionalne oddziały stowarzyszenia. Akcja działa pod nazwą #2050maseczek.