czwartek, 29 lutego, 2024
+

  Otwarte Dane Miejskie w teorii i praktyce – konferencja online

  Polecamy

  Karol Rębisz
  Karol Rębisz
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi /redakcja@kurierrzeszowski.pl
  - Reklama -

  W piątek, 9 października odbyła się konferencja online Otwarte Dane Miejskie w teorii i praktyce. Podczas konferencji poruszana była przede wszystkim kwestia wartości Otwartych Danych Miejskich. W czterech panelach przedstawione zostały korzyści otwierania danych miejskich dla samorządu, instytucji naukowych, biznesu oraz mieszkańców.

  W ciągu sześciogodzinnej konferencji poruszany był szereg tematów związanych z Otwartymi Danymi Miejskimi. To dane udostępnione przez podmioty administracji publicznej dostępne dla każdego zainteresowanego. Korzyści jakie one generują są bardzo duże. Prezentował je m.in. na przykładzie Miasta Michał Łakomski, Pełnomocnik Prezydenta ds. Smart City, Zastępca Dyrektora Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania.

  https://www.facebook.com/KurierRzeszowskiGazeta/videos/435585990758759
  https://www.facebook.com/KurierRzeszowskiGazeta/videos/2714098938918729

  Dzięki Otwartym Danym Miejskim, samorządy mogą wdrażać zarządzanie na bazie wiedzy. Oznacza to, że po dokładnej inwentaryzacji danych można przeprowadzić dokładną ich analizę, która pomoże we właściwym zarządzaniu miastem.

  Korzyści jakie osiągną samorządy, a w rezultacie mieszkańcy, jest transparentność działań władz miasta. Buduje to zaufanie wobec działań samorządów. Dostępność takich danych daje również szereg korzyści w badaniach naukowych oraz biznesie, co podkreślali prelegenci Panelu II oraz III.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Najważniejsze jednak korzyści z otwieranie danych urzędów mogą czerpać mieszkańcy, co podkreślał moderator Panelu IV, Marcin Szymański. W Panelu IV dotyczącym korzyści dla mieszkańców wzięło udział dwóch samorządowców z Rzeszowa – Konrad Fijołek, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, Założyciel Ruchu Smart City oraz Sławomir Świder, Zastępca Dyrektora Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej Urzędu Miasta Rzeszowa, członek Zespołu Tematycznego ds. Otwartych Danych. Jak podkreślał Konrad Fijołek:

  „Udostępnianie i otwieranie danych to jeden z filarów nowoczesnego miasta i społeczeństwa obywatelskiego. […] Mieszkańcy mogą korzystać z danych otwartych w swojej działalności zawodowej, również jako odbiorcy usług publicznych, działalności społecznej czy w życiu codziennym”

  W swoim wystąpieniu Konrad Fijołek podkreślił progres, z jakim kreowana jest transparentność działań administracji. Dzięki rozwojowi technologicznemu, udostępnianie danych jest po prostu łatwiejsze i korzystne. Również podejmowane działania są dużo bardziej adekwatne do faktycznych potrzeb mieszkańców.

  „Istnieje wiele inicjatyw angażujących mieszkańców do wspólnego rozwiązywania problemów, do analizowania, do odpowiadania na największe potrzeby mieszkańców.”

  Najważniejszą kwestią wykorzystania otwartych danych jest poprawa jakości życia mieszkańców, w tym wyższy poziom usług publicznych. Prelegent wskazał informacje z jakich mogą skorzystać mieszkańcy, czyli m.in. sprawdzenie poziomu zanieczyszczenia powietrza czy miejsce aktualnych korków.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Z kolei Sławomir Świder przedstawił „drugą stronę” udostępniania danych miejskich przez urzędy. Zespół Urban Labu od początku roku sukcesywnie wprowadza projekt otwierania danych w Rzeszowie. Są one szeroko dostępne na stronie http://otwartedane.erzeszow.pl.

  „Samo udostępnianie danych to dopiero pierwszy krok. Potrzebna jest też analiza tych danych i wyciąganie na ich podstawie decyzji.”

  Zaproszono również mieszkańców Rzeszowa do przestrzeni Urban Lab, gdzie prowadzący czekają na sugestie odnośnie tego, jakie dane powinny zostać udostępnione oraz jak można je wykorzystać.

  fot. Kurier Rzeszowski
  fot. Kurier Rzeszowski
  fot. Kurier Rzeszowski
  fot. Kurier Rzeszowski

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com