czwartek, 29 lutego, 2024
+

  Rzeszowska Inicjatywa Obywatelska

  Polecamy

  Waldemar Ruszel
  Waldemar Ruszel
  Redaktor Waldemar Ruszel Szef do spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi Kurier Rzeszowski - portal, gazeta TVi
  - Reklama -

  Miasto Rzeszów jest jednym z 66 jednostek samorządu terytorialnego w którym realizowana będzie obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w ramach największego ogólnopolskiego projektu jaki dotychczas zrealizowano w takiej tematyce.

  Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza 2.0 to projekt mający na celu popularyzację obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, jako ważnego narzędzia zwiększania wpływu mieszkańców na proces tworzenia prawa lokalnego, bowiem umożliwia ona odpowiednio licznej grupie obywateli skierowanie do rady gminy projekt uchwały w każdej ważnej ich ocenie sprawie. Projekt jest realizowany w 66 miastach na terenie całej Polski. We wszystkich miastach biorących udział w projekcie powołamy ambasadorów obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, którzy w swojej społeczności będą zachęcać do korzystania z tej instytucji demokracji bezpośredniej. Ambasadorzy będą wspomagać grupy inicjatywne oraz pomysłodawców w przygotowaniu ich własnych obywatelskich projektów uchwał. W Mieście Rzeszów ambasadorką jest przewodnicząca Rzeszowskiej Federacji Kobiet Aktywnych – Pani Patricia Mitro, prawniczka i wieloletnia działaczka na rzecz środowiska organizacji pozarządowych.

  Wspólnie opracujemy inicjatywę uchwałodawczą w mieście Rzeszów ❤️❤️❤️Innowacyjno-rewolucyjne wydarzenie dla Nas. Szkolenie 07.10.2020r. online. Zapisz się i miej wpływ na to co dzieje się w Naszym mieście. Na podstawie art. 41a ust. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r., poz. 506) organ stanowiący miasta Rzeszów nie podjął uchwały ws. realizacji obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.W związku z powyższym jako lokalna ambasadorka OIU zawioskuję wraz z Państwem do Rady Miasta Rzeszowa, o niezwłoczne przygotowanie i uchwalenie aktu prawa miejscowego w tej sprawie. Druga inicjatywa dotyczyć będzie powołania organizacji parasolowej dbającej o środowisko III sektora w mieście innowacji. Trzecia powołania Rady Gospodarczej jako organ doradczy miasta Rzeszowa składającej się ze znamienitych członków, co znacząco wpłynęłoby na postęp i rozwój miasta. Tomasz Skoczylas Rozwój Głogowa Mieszkańcy Serdecznie zapraszam w szczególności mieszkańców Rzeszowa Głogowa- wspólnie opracujemy inicjatywy uchwałodawcze. https://app.evenea.pl/event/850919-4/

  Opublikowany przez Patricię Mitro Piątek, 2 października 2020

  W środę – 7 października – odbędzie się szkolenia online dla wszystkich zainteresowanych Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą. Link do rejestracji tutaj.

  W ramach projektu powstał również portal internetowy (demokracjabezposrednia.com) oraz podręcznik o obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej. Obydwa narzędzia pomogą przygotować mieszkańcom obywatelskie projekty uchwał. Można tam znaleźć niezbędne dokumenty oraz porady i dobre praktyki, które każdy mieszkaniec będzie mógł wykorzystać przy procedurze związanej z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. Projekt dofinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

  Na podstawie art. 41a ust. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r., poz. 506) organ stanowiący miasta Rzeszów nadal nie podjął uchwały ws. realizacji obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

  W związku z powyższym lokalny ambasador OIU Patricia Mitro wraz ze środkowiskiem NGO zawioskuje do Rady Miasta Rzeszowa, o niezwłoczne przygotowanie i uchwalenie aktu prawa miejscowego w tej sprawie. W ramach przeprowadzonych konsultacji społecznych podjęto również decyzję o zawnioskowaniu powołania platformy wsparcia III sektora w mieście Rzeszów z uwagi na jego brak.

  Szkolenie prowadzić będzie: Ambasadorka OIU Patricia Mitro

  Goście: Tomasz Skoczylas

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com