czwartek, 29 lutego, 2024
+

  Projekt wieżowca i kompleksu rekreacyjnego pod znakiem zapytania – radni nie rozstrzygnęli projektu ustawy.

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Nowy projekt firmy Apklan zakłada wybudowanie monumentalnego wieżowca przy brzegu Wisłoka. Jego architektura miałaby przywodzić na myśl drapacze chmur w Dubaju. Temat nowoczesnej budowli pojawił się na sesji rady miasta Rzeszowa (29.09.2020). ale uchwała nie została ostatecznie rozstrzygnięta.

  Wieżowiec inspirowany wyglądem żaglówki miałby stanąć przy alei Powstańców Warszawy, w pobliżu zapory oraz Bulwary Park. Firma chciałaby zająć się także budową rekreacyjnego kompleksu dla mieszkańców Rzeszowa. Byłaby to innowacyjna rozrywka, ponieważ w pobliżu miałyby powstać dwa drewniane mola, ok. 8- metrowy potok wypływający spod drapacza chmur, kaskady z roślinnością, barka z restauracją lub kawiarnią, multimedialny plac zabaw dla dzieci i rzeźba, która odbija panoramę rzeki. Deweloper, który przygotował projekt wspólnie z pracowniami S.T. Architekci oraz K+ Architekci, zaproponował, że dokona zagospodarowania tego obszaru z własnych funduszy. Miasto miałoby dokonać sfinansowania budowy schodów przy rzece oraz placu zabaw, aby dołożyć cegiełkę do tego projektu.

  fot. materiały pracowni S.T. Architekci

  Inwestor zaproponował, że w zamian za miejskie grunty przy zaporze, w sąsiedztwie Bulwary Park, chciałby oddać swoje tereny znajdujące się przy prawym brzegu zalewu. Działki należące do miasta są niezbędne do realizacji projektu. Rada miasta zajęła się projektem ustawy na sesji we wtorek (29.09.2020). Radni pozytywnie ocenili walory wizualne budowli.

  – Ten projekt bardzo mi się podoba – przewiduje także atrakcyjne zagospodarowanie terenów nad samym zalewem – zieleń, promenada, mola – mówiła Krystyna Stachowska z klubu Rozwój Rzeszowa.

  Część radnych wyrażała jednak wątpliwości, że wykonanie projektu może rozczarować, ponieważ ten sam inwestor zajmował się także zagospodarowaniem Bulwary Park, a efekty nie były tak zachwycające jak obiecywał. Ponadto problematyczna była kwestia utworzenia wystarczającej liczby miejsc postojowych na stosunkowo niewielkim terenie oraz zbyt wąski ciąg pieszo – rowerowy nad rzeką. W związku z tym radni uznali, że „Jeszcze nie czas” i nie zgodzili się na zamianę działek. Uchwała została skierowana do obrad w komisjach.

  materiały pracowni S.T. Architekci
  materiały pracowni S.T. Architekci

  – Taki projekt realizuje się 3-4 lata, więc miesiąc opóźnienia nie jest problemem – mówił Andrzej Dec (PO), przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

  Temat zamiany działek ma powrócić na sesję za miesiąc. Rada miasta chce do tego czasu poznać szczegóły projektu na spotkaniu z inwestorem.

  Ten temat trzeba jeszcze omówić, zastanowić się, jak zabezpieczyć interesy miasta – stwierdzili radni.

  materiały pracowni S.T. Architekci
  materiały pracowni S.T. Architekci

  Prezentowana koncepcja budynku mieszkalno-usługowego, która powstała na drodze współpracy pracowni S.T. Architekci oraz K+ Architekci, stanowi wstępną wizję domknięcia nowo powstałej wielkomiejskiej, wysokiej zabudowy usytuowanej na lewym brzegu Wisłoka. Ze względu na eksponowaną lokalizację o ogromnym potencjale zdecydowano o nadaniu budowli charakteru wyrazistej w odbiorze dominanty. Jej ekspresyjna, dynamiczna bryła oraz nieoczywiste podziały okienne wkomponowane w regularną, geometryczną siatkę elewacji kształtują nieszablonowy wyraz architektoniczny całości. Z uwagi na wyjątkowe cechy lokalizacyjne – skrzyżowanie głównego ciągu komunikacyjnego oraz rekreacyjnego – budynek nie posiada tradycyjnego frontu. Zbudowana na planie litery Y bryła zwrócona jest równocześnie w stronę ulicy, jak i zalewu otwierając się na otoczenie.
  Niezwykle istotnym elementem proponowanej koncepcji jest chęć rewitalizacji sąsiadującego z inwestycją odcinka bulwarów i stworzenia nad rzeszowskim zalewem wysokiej jakości, nowoczesnej przestrzeni publicznej służącej mieszkańcom miasta jako miejsce spotkań, rekreacji i codziennych aktywności. Jej uzupełnienie stanowić będą zlokalizowane na najniższych kondygnacjach budynku lokale usługowo-handlowe, kawiarnie, restauracje czy kluby otwierające się widokowo w kierunku rzeki.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com