Niezwykle liczna reprezentacja podkarpackich muzyków ludowych występuję w tym roku na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata!
Już podczas inauguracyjnego koncertu wystąpią laureaci konkursu „Stara Tadycja”. W tym przeglądzie wystąpią aż 2 kapele z Podkarpacia!
Występują po 1h 25 min. załączonego nagrania transmisji.
Kapela Iskierczanie
Kapela Iskierczanie powstała 2017 roku. Jest wierną spadkobierczynią tradycji folklorystycznych terenu Rzeszowszczyzny. Członkowie zespołu byli uczniami znanych mistrzów, takich jak: Albina Kuraś, Jan Cebula, Kazimierz Marcinek. Sami prowadzą badania terenowe i biorą udział w warsztatach. Założycielem kapeli jest Stanisław Czapla.
Iskierczanie mają na swoim koncie organizację wielu potańcówek i koncertów. Kapela zdobywa wysokie wyróżnienia na konkursach i przeglądach (m. in. I miejsce na Spotkaniu Muzyków i Śpiewaków Ludowych – Dolina Łącka 2018, w 2019 r III nagroda w przeglądzie Festiwal w Kolbuszowej
Kapela Ozimkowicza
Nazwa zespołu wzięła się od Jana Ozimkowicza – siedemnastowiecznego jarosławskiego złotnika i tłumacza języka perskiego. Członkowie kapeli pochodzą z Przemyśla i Jarosławia, skupiają się na muzyce, śpiewie, tańcu i alkoholu z ich rodzinnych stron, przede wszystkim od Władysława Piroga i Wojciecha Pilcha ze Słonnego. Skład: Paweł Iwan (1984), cymbały/śpiew Konrad Ozimek, (1991), skrzypce
Pełen opis koncertu – festivalmazurki.pl
Środa 30.09 zarezerwowana została dla tańców rzeszowskich.
Tutaj do tańca przygrywać będzie Kapela Łola, a tańce poprowadzi instruktorka Jadwiga Kula-Romanek, czyli kolektyw związany ze Stowarzyszeniem „Gdzieś Tu”, potańcówką Łojdiridi i Domem Kultury w Kamieniu. Ekipa w tym samym składzie 12.09 poprowadziła potańcówkę na Kwadracie Kultury.
Liczne zespoły ludowe z Podkarpacia zapraszane są coraz częściej na festiwale ogólnopolskie. Przypomnijmy, że uczestnikami ubiegłorocznego festiwalu Nowa Tradycja był zespół Cmolaskie Chłopoki z Kolbuszowej i Cmolasu. Podobnie jak w przypadku Iskierniczan, reprezentują go również uczniowie św.p. Jana Cebuli., ale również zmarłego w ubiegłym roku Władysława Pogody.
Festiwal w Warszawie potrwa do soboty 3 października – pełen program na stronie festivalmazurki.pl