13,9 C
Rzeszów
piątek, 14 maja, 2021
+

  Podkarpackie kapele ludowe i tańce rzeszowskie na warszawskim Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (transmisja online)

  Polecamy

  Sławomir Nosal
  Redaktor Sławomir Nosal Szef działu Kultury i Ekologii Kurier Rzeszowski - portal, gazeta TVi
  - Reklama -

  Niezwykle liczna reprezentacja podkarpackich muzyków ludowych występuję w tym roku na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata!

  Już podczas inauguracyjnego koncertu wystąpią laureaci konkursu “Stara Tadycja”. W tym przeglądzie wystąpią aż 2 kapele z Podkarpacia!

  Występują po 1h 25 min. załączonego nagrania transmisji.

  Kapela Iskierczanie
  Kapela Iskierczanie powstała 2017 roku. Jest wierną spadkobierczynią tradycji folklorystycznych terenu Rzeszowszczyzny. Członkowie zespołu byli uczniami znanych mistrzów, takich jak: Albina Kuraś, Jan Cebula, Kazimierz Marcinek. Sami prowadzą badania terenowe i biorą udział w warsztatach. Założycielem kapeli jest Stanisław Czapla.
  Iskierczanie mają na swoim koncie organizację wielu potańcówek i koncertów. Kapela zdobywa wysokie wyróżnienia na konkursach i przeglądach (m. in. I miejsce na Spotkaniu Muzyków i Śpiewaków Ludowych – Dolina Łącka 2018, w 2019 r III nagroda w przeglądzie Festiwal w Kolbuszowej

  Kapela Ozimkowicza
  Nazwa zespołu wzięła się od Jana Ozimkowicza – siedemnastowiecznego jarosławskiego złotnika i tłumacza języka perskiego. Członkowie kapeli pochodzą z Przemyśla i Jarosławia, skupiają się na muzyce, śpiewie, tańcu i alkoholu z ich rodzinnych stron, przede wszystkim od Władysława Piroga i Wojciecha Pilcha ze Słonnego. Skład: Paweł Iwan (1984), cymbały/śpiew Konrad Ozimek, (1991), skrzypce

  Pełen opis koncertu – festivalmazurki.pl

  Środa 30.09 zarezerwowana została dla tańców rzeszowskich.

  Tutaj do tańca przygrywać będzie Kapela Łola, a tańce poprowadzi instruktorka Jadwiga Kula-Romanek, czyli kolektyw związany ze Stowarzyszeniem “Gdzieś Tu”, potańcówką Łojdiridi i Domem Kultury w Kamieniu. Ekipa w tym samym składzie 12.09 poprowadziła potańcówkę na Kwadracie Kultury.

  Potancówka ludowa -12.09- Kwadrat

  Zapraszamy do relacji wideo z potańcówki ludowej z warsztatem tańca tradycyjnego na Kwadracie Kultury z Kapela Łola, który poprowadziła instruktorka tańców polskich – Jadwiga Kula-Romanek. Warto dodać, że w środę wieczorem, 30 września, potańcówka w identycznym składzie pojawi się podczas „tańców rzeszowskich” w Warszawie na Festiwal Wszystkie Mazurki Świata, o czym informowaliśmy. Link w komentarzu.

  Opublikowany przez Kurier Rzeszowski – portal, gazeta, TVi Wtorek, 29 września 2020

  Liczne zespoły ludowe z Podkarpacia zapraszane są coraz częściej na festiwale ogólnopolskie. Przypomnijmy, że uczestnikami ubiegłorocznego festiwalu Nowa Tradycja był zespół Cmolaskie Chłopoki z Kolbuszowej i Cmolasu. Podobnie jak w przypadku Iskierniczan, reprezentują go również uczniowie św.p. Jana Cebuli., ale również zmarłego w ubiegłym roku Władysława Pogody.

  Festiwal w Warszawie potrwa do soboty 3 października – pełen program na stronie festivalmazurki.pl

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -