Z dumą informujemy, że w bieżącym roku rzeszowskie Muzeum Okręgowe obchodzi jubileusz 85-lecia. Najstarsza i największa w Rzeszowie instytucja muzealna świętuje równocześnie 30. rocznicę utworzenia Muzeum Etnograficznego oraz 120. rocznicę urodzin Franciszka Kotuli. Uroczystości jubileuszowe odbędą się 2 października 2020 roku.
Rzeszowskie muzeum zostało powołane w 1935 roku przez grupę społeczników działających w Towarzystwie Regionalnym Ziemi Rzeszowskiej. Organizatorem placówki został wówczas nauczyciel miejscowej szkoły Franciszek Kotula. Gromadzone przez niego zabytki składowane były początkowo w jednej z sal szkoły powszechnej przy ulicy Bernardyńskiej. W 1940 roku zbiory zostały przeniesione do kamienicy przy rzeszowskim Rynku. Pierwotnie instytucja nosiła nazwę Muzeum Ziemi Rzeszowskiej. Została ona zmieniona w 1945 roku na Muzeum Miasta Rzeszowa, a w 1951 roku podniesiono rangę placówki do Muzeum Okręgowego. Pod tą nazwą instytucja funkcjonuje do dzisiaj. Od początku lat 50-tych XX wieku muzeum zajmuje reprezentacyjny, siedemnastowieczny popijarski gmach przy ulicy 3-go Maja. Obiekt, wyróżniający się barokowymi polichromiami w krużgankach parteru z pierwszej połowy XVIII wieku oraz kunsztownym zespołem malowideł z końca XVII stulecia w refektarzu klasztornym i dawnej aptece, nadaje temu miejscu niepowtarzalną atmosferę.
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie jest instytucją wielooddziałową. Przy rzeszowskim Rynku mieszczą się siedziby Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli oraz Muzeum Historii Miasta Rzeszowa. Podczas tegorocznych uroczystości jubileuszowych o godzinie 11 zostanie otwarty nowy oddział muzealny – Regionalna Składnica Zabytków Archeologicznych w Zgłobniu. Pozostałe uroczystości jubileuszowe rozpoczną się o godzinie 12. Odbędą się one w gmachu Muzeum Okręgowego w Rzeszowie (ul. 3 maja 19). W programie zostały przewidziane takie atrakcje jak: prezentacja multimedialna prezentująca przebieg budowy dawnego dworu- spichlerza w Zgłobniu, przybliżenie gościom sylwetki Franciszka Kotuli, patrona Muzeum Etnograficznego oraz dorobku tejże instytucji, przemówienia zaproszonych gości, a także wręczenie odznaczeń.
Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną spotkanie odbędzie się przy zachowaniu obowiązujących obostrzeń sanitarnych.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu!