Do historycznego spotkania doszło 28 sierpnia 2020 roku. Porozumienie w sprawie współpracy między GROMem a Uniwersytetem Rzeszowskim podpisali rektor UR, prof. dr hab. Sylwester Czopek i dowódca GROM-u płk. Grzegorz Mikłusiak.
„Jest to krok milowy z punktu widzenia Reprezentantów obu stron w zakresie zabezpieczenia medycznego żołnierzy Wojsk Specjalnych i prowadzenia prac naukowych i badawczych.” – przeczytamy w oficjalnym komunikacie uczelni.
W skład grupy badawczej wejdą lekarze, fizjoterapeuci, dietetycy, instruktorzy przygotowania fizycznego oraz psychologowie z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Będą mieli za za zadanie opracować metody pozwalające by jak najlepiej przygotować żołnierzy do trudów służby i zmniejszyć ryzyko odniesienia kontuzji. Badania wpłyną również na zwiększenie efektywności psychologicznej żołnierzy, np. zdolności szybkiego uczenia się, radzenia sobie ze stresem oraz emocjami
Wśród ośrodków współpracujących z GROMem są także Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Akademia Wychowania Fizycznego w Gdańsku.