poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  Prorok. Historia o Prymasie niezłomnym – konferencja prasowa w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu

  Polecamy

  Karol Rębisz
  Karol Rębisz
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi /redakcja@kurierrzeszowski.pl
  - Reklama -

  Dziesiątego września 2020 roku w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu odbyła się konferencja prasowa z okazji premiery spektaklu Prorok. Historia o Prymasie niezłomnym, który będzie wystawiany w ośmiu instytucjach kultury na Podkarpaciu. 

  Obecni na konferencji byli: Mateusz Dzieduszycki – przewodniczący Związku Rodowego Dzieduszyckich herbu Sas oraz producent spektaklu, aktorzy – Dorota Bzdyla, Magdalena Kuta, Tomasz Drabek i Redbad Klynstra-Komarnicki, reżyser – Rafał Sawicki, dyrektor Departamentu Kultury Województwa Podkarpackiego – Robert Godek, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie – Jan Nowara oraz dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich – Łukasz Zagrobelny. 

  Rok 2020 na Podkarpaciu to rok Kardynała Wyszyńskiego. Z tego też powodu w całym regionie prezentowane są liczne wydarzenia mające na celu uczczenie jego pamięci. Spektakl Prorok. Historia o Prymasie niezłomnym jest jednym z nich. Jak stwierdza dyr. Robert Godek:

  Z budżetu samorządu Województwa Podkarpackiego poprzez Wojewódzki Dom Kultury na spektakl poświęcony osobie Księdza Prymasa została przekazana na to przedsięwzięcie kwota 45 tys. złotych.

  O spektaklu i jego idei wypowiedział się sam reżyser Rafał Sawicki:

  Temat jest najciekawszy dla widza wtedy, kiedy bada człowieka. Zaczęła w nas kiełkować nadzieja i potrzeba, żeby przez osobę Prymasa Wyszyńskiego zbadać nas dzisiaj. Prymas żył w szalenie trudnych czasach. Nie da się również do tego tematu podejść bez dotknięcia tajemnicy Boga i człowieka. Nie wyobrażam sobie robienia spektaklu o Prymasie Wyszyńskim, żeby do tych wartości się nie odnieść. Bardzo nam zależy, żeby ta opowieść nie była tylko przypomnieniem tylko i wyłącznie osoby Prymasa, ale postawiła pytania nam dzisiaj tutaj, żebyśmy się przejrzeli w tej historii, żeby Polak XXI wieku przez chwilę się zadumał nad tym, gdzie my się znajdujemy. Dla mnie, jako reżysera to będzie największa wartość, jeśli widzowie takie pytania sobie postawią

  fot. archiwum Organizatorów

  Mateusz Dzieduszycki podkreślił ogromne znaczenie „spotkania ludzi i instytucji, którzy chcą razem robić pozytywne rzeczy i pod wspólnym parasolem ducha i pewnej kultury dają temu razem wyraz” oraz złożył podziękowania dla MKiDN, które jest głównym sponsorem spektaklu, dla Urzędu Marszałkowskiego i marszałka Władysława Ortyla, „który zobaczył w tym przedsięwzięciu potencjał i nie wahał się wesprzeć finansowo i organizacyjnie przez kontakt z instytucjami kultury Podkarpacia”, dyrektorowi Janowi Nowarze i pani Jadwidze Skowron za wsparcie ze strony Teatru im. Wandy Siemaszkowej, dyrektorowi Łukaszowi Zagrobelnemu, który zdecydował się współorganizować wystawę o Prymasie Wyszyńskim, podziękowania dla Pana wójta Tomasza Burego za gościnę i wszelką pomoc, dla wszystkich instytucji Podkarpacia, które będą gościły spektakl oraz ogromne podziękowania dla reżysera i wszystkich aktorów, że udało się zrobić opowieść o świętym, ale nie hagiograficznym językiem. Wyraził również nadzieję, że uda się kontynuować ten projekt w przyszłym roku. 

  Spektakl Prorok. Historia o Prymasie niezłomnym obejrzymy w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki 13 września o godz. 16:00 i 19:00 oraz na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie 14 września o godz. 19:00. Kolejne seanse odbędą się również w Horyńcu Zdroju, Przemyślu, Przeworsku, Lubaczowie, Stalowej Woli i Strzyżowie.

  Całe nagranie konferencji znaleźć można na kanale Związku Rodowego Dzieduszyckich.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com