-2,4 C
Rzeszów
poniedziałek, 8 marca, 2021

Dzień Kobiet w kinie lub teatrze

Już 8 marca Dzień Kobiet, z tej okazji kino Zorza i Teatr im. Wandy Siemaszkowej, zaplanowały wyjątkowe wydarzenia dla pań. W kinie Zorza o...
+

  Jak upominać źle parkujących kierowców?

  Polecamy

  Waldemar Ruszel
  Redaktor Waldemar Ruszel Szef do spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi Kurier Rzeszowski - portal, gazeta TVi
  - Reklama -

  Społeczny Rzecznik Pieszych działający przy Instytucie Kariery Przedsiębiorczości i Rozwoju przygotowuje Kampanię Społeczną dotyczącą nieprzepisowego parkowania przez kierowców na chodnikach.

  Czy ten temat w Rzeszowie jest marginalny, czy raczej nagminny? Zobaczmy.

  Czy to, co robimy jest potrzebne?

  Chcemy, aby nasze miasta były przyjazne pieszym, aby chodniki i przejście nie były zastawiane przez wygodnych kierowców łamiących nagminnie przepisy, aby miejsca dla niepełnosprawnych nie były im zastawiane, a zieleń miejska nie była niszczona.Edukujemy społeczeństwo i prawidłowych postawach zwiększających nasze wspólne bezpieczeństwo. Zajmujemy się niewłaściwym zachowaniem kierowców w miejscach, gdzie ruch aut jest zakazany albo gdzie postój pojazdów zagraża innym (pieszym, osobom na rowerach itp.) lub utrudnia im poruszanie się. Walczymy z niszczeniem i nieszanowaniem mienia publicznego (np. trawników i ciągów pieszych oraz rowerowych).Działamy na rzecz bezpiecznych ulic, przyjaznych mieszkankom i mieszkańcom.

  Opublikowany przez Społeczny Rzecznik Pieszych w Rzeszowie Sobota, 20 czerwca 2020

  Pomysł na akcję zrodził się dzięki kilkuletniej obserwacji oraz informacjom napływającym od Mieszkańców Rzeszowa w temacie nieprzepisowego parkowania na chodnikach oraz w miejscach niedozwolonych przepisami. 

  W wyniku zbieranych informacji wniosek jest jeden – JEST TRAGICZNIE!

  Kierowcy parkują na chodnikach, przejściach i przed przejściami, trawnikach, czy na miejscach dla osób z niepełnosprawnościami (kierowcy pełnosprawni) oraz na innych miejscach z zakazem  zatrzymywania, itd. 

  Rzeszów potrzebuje narzędzia, które pozwoli mieszkańcom reagować w takich sytuacjach!

  Inicjatywą, która spaja działania w tych obszarach jest Społeczny Rzecznik Pieszych, który funkcjonuje w Rzeszowie od ponad roku, organizując spotkania, konsultacje, przygotowując  i wdrażając propozycje zmian oraz edukując nasze lokalne społeczeństwo.   

  Pierwszym takim narzędziem jest Mandat Obywatelski (ulotka podobna do mandatu), dzięki któremu piesi mogą samodzielnie zwrócić uwagę kierowcom, że łamią przepisy, utrudniając poruszanie się pieszym po chodnikach i ciągach pieszych.
  Celem Kampanii jest uświadamianie kierowców, którzy parkują na chodnikach
  i przejściach, że blokują tym samym ruch pieszych oraz utrudniają przemieszczanie
  się rodzicom z dziećmi w wózkach, osobom starszym lub z różnymi
  niepełnosprawnościami.

  Sam “Mandat” Będzie zawierał aspekt społeczny – z drugiej strony ulotki będą dane dwóch Organizacji Społecznych działających w Rzeszowie na rzecz osób z niepełnosprawnościami, aby kierowca upomniany mandatem w ramach skruchy przelał dobrowolną darowiznę.

  W ostatnim czasie powstała pod adresem www.piesirzeszow.akcja.info strona informacyjna Społecznego Rzecznika Pieszych, na której pokazujemy ulice Rzeszowa i tego jak wygląda temat nieprzepisowego parkowania na nich. Na stronie informujemy też o akcjach społecznych oraz Partnerach tych akcji. Będzie tam znajdował się również zbiór materiałów informacyjnych oraz edukacyjnych.   

  Wymiary Kampanii Społecznej:

  – edukacyjny – ogólny przekaz skierowany do społeczeństwa odnośnie zasad parkowania i utrudnień dla poszczególnych grup społecznych, wynikających z nieprawidłowego parkowania,

  – społeczny – na drugiej stronie ulotki będziemy zachęcać do wspierania Organizacji Pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W każdej edycji akcji, organizacje będą zmieniane,

  – narzędzie dla pieszych – ogólnodostępny mandat obywatelski służący uświadamianiu nieprzepisowo parkujących kierowców.

  W czerwcu br. zostały zorganizowane Konsultacje Społeczne w temacie parkowania, a na podstawie zebranych informacji od mieszkańców oraz Organizacji Pozarządowych zostaną przygotowane postulaty zmian do Władz Miasta oraz jednostek odpowiedzialnych za działania w poszczególnych obszarach organizacji ruchu pieszych i pojazdów.

  Mandat Obywatelski już wkrótce zostanie zaprezentowany Mieszkańcom Rzeszowa jako narzędzie do uświadamiania kierowców oraz do ich upominania za nieprzepisowe parkowanie.  

  Mandat będzie rozdystrybuowany w Rzeszowie, aby zbudować dostępność – apteki, domy kultury, firmy, lokale gastronomiczne, inne ogólnodostępne miejsca. Całość będzie systematycznie nagłaśniania za pomocą lokalnych Mediów i Mediów Społecznościowych oraz przez zainteresowane Organizacje Pozarządowe.

  Obecnie aby wydrukować Mandat i rozdystrybuować go w Rzeszowie prowadzona jest zrzutka społecznościowa (trwa do 20 września). Każdy kto widzi sens takiej Kampanii i takiego narzędzia może dorzucić się dowolną kwotą na stronie https://zrzutka.pl/svu3cf

  Patronem medialnym Kampanii są Kurier Rzeszowski (Portal, Gazeta i Telewizja Internetowa) oraz Portal Rampa.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -