środa, 21 lutego, 2024
+

  Mieszkańcy Wysokiej Głog. zbierają środki na remont gminnej drogi

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  Kilkanaście dni temu, jako pierwsi, informowaliśmy o problemach mieszkańców Wysokiej Głogowskiej w gminie Głogów Małopolski, którzy w czynie społecznym wzięli się za remont gminnej drogi.

  Mieszkańcy przysiółka Zapole, części Wysokiej Głogowskiej od lat proszą władze gminy o poprawę czy budowę drogi gminnej. Po kilku latach niespełnionych obietnic, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce.

  Brak poprawnej infrastruktury drogi od lat stawia mieszkańców tej części miejscowości przed wieloma problemami. Praktycznie przez większą część roku droga ta jest grząska, a poruszanie się po niej niekiedy niemożliwe. Dziś do konieczności wzmożonego użytkowania drogi gminnej dołączyły także prace remontowe na drodze powiatowej, gdzie trwa przebudowa mostu. Wyznaczone objazdy, przez realizującego prace przy moście w Wysokiej Głogowskiej (na drodze powiatowej), zdaniem opinii mieszkańców nie są korzystne, zwłaszcza dla tych pracujących w strefie okołolotniskowej. Droga, którą teraz robią, prowadzi bezpośrednio w kierunku Stobiernej i leży na terenie dwóch gmin: Głogów Młp. i Trzebownisko.

  Nadchodząca jesień, podobnie jak przed laty, sprawiała, że samochody zakopywały się w podmokłym terenie, a piesi, musieli grodzić po kostki w błocie. Stąd, wykorzystując wakacyjny czas sierpnia, mieszkańcy Wysokiej Głogowskiej postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i wyremontować drogę.

  W pocie czoła, przy wykorzystaniu prywatnego sprzętu, maszyn i narzędzi przez kilkanaście dni, remontowali oni łącznik pomiędzy Zapolem a Porębami. Dwie ciężarówki kruszywa (kamienia) zapewnił Wójt Gminy Trzebownisko Lesław Kuźniar. Do akcji włączyli się także mieszkańcy pobliskich miejscowości.

  Na zakup potrzebnych materiałów drogowych, jak kamień czy tłuczeń, mieszkańcy Wysokiej Gł. postanowili zbierać środki poprzez internetową zrzutkę pod adresem: https://zrzutka.pl/rdtvyu Organizatorem zrzutki, na prośbę samych mieszkańców, jest Rozwój Głogowa, lokalny ruch społeczny. Jak czytamy w opisie: „Walczymy z tym od lat. Nie mamy do nikogo pretensji. Jednak nie możemy już dłużej czekać. Chcemy żyć normalnie” – dodaje.

  Podczas posiedzenia Rady Sołeckiej Wysokiej Głogowskiej w dniu 31 sierpnia, uczsstniczący w obradach Paweł Baj, burmistrz Głogowa Małopolskiego zapewniał, że dostawa kruszywa ze strony głogowskiego urzędu jest możliwa i będzie wkrótce zrealizowana – „Nie ma problemu z dostarczeniem kamienia, gmina ma podpisaną umowę z firmą na dowóz materiału. Jeżeli tylko warunki atmosferyczne na to pozwolą, dowieziemy tłuczeń we skazane przez panią sołtys miejsce celem rozłożenia go na drodze na Zapole w Wysokiej Głogowskiej” – mówił Nowinom włodarz gminy Głogów Małopolski Paweł Baj.

  Na chwilę publikacji niniejszego artykułu, na zrzutce społecznościowej, zebrano już ponad 7100 zł, co stanowi 35% celu, z progu oszacowanego przez jej organizatora na kwotę 20 tysięcy złotych.

   dniu 24.08. skierowaliśmy zapytanie prasowe do Urzędu Miejskiego w Głogowie Małopolskim, w którym pytaliśmy: “na kiedy władze Gminy Głogów Małopolski zaplanowały wyasfaltowanie drogi gminnej łączącej Zapole, część Wysokiej Głogowskiej z gminy Głogów Małopolski z przysiółkiem Poręby w Stobiernej w gminie Trzebownisko? Jakie w tym celu podjęły działania. Prosimy o przedstawienie dokumentów potwierdzających działania.” Poprosiliśmy także o odniesienie się do kwestii z sesji Rady Miejskiej w Głogowie Młp. w dniu 28 maja br., gdzie, na pytanie lokalnego radnego Michała Pado, Burmistrz Paweł Baj odpowiadał: “droga na Zapole (…) umowa jest podpisana, trwają rozmowy nad formą realizacji tej inwestycji”. Poprosiliśmy o przestawienie przedmiotowej umowy wraz z harmonogramem inwestycji.

  W piątek 4.09. Urząd Miejski w Głogowie Małopolskim poinformował nas (w odpowiedzi na zapytanie prasowe/wniosek), że na terenie tej gminy, „od 2016 roku realizowany jest Gminny Program Asfaltowania Dróg Lokalnych.” Drogi do budowy wybierane są na podstawie wskaźników – „częstotliwości korzystania z dróg przez mieszkańców oraz ilości domów mieszkalnych położonych przy tych drogach” – poinformował Remigiusz Wzorek, Sekretarz Gminy. „W roku bieżącym Rada Sołecka wsi Wysoka Głogowska wybrała do asfaltowania część ul. Polnej i Słonecznej” – dodaje Wzorek.

  Sekretarz Gminy poinformował także, że „droga biegnąca między przysiółkiem Zapole w m. Wysoka Głogowska, a Poręby w m. Stobierna (dz. nr ew. 116) znajduje się w miejscowości Stobierna i jest własnością Gminy Trzebownisko”.

  Jak widać nie jest to precyzyjne udzielenie odpowiedzi na nasze zapytanie prasowe (wniosek), więc sprawa będzie dalej procedowana.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com