poniedziałek, 26 lutego, 2024
+

  Sejmik cofnął środki na Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne. Inwestycja jednak nie zagrożona

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  Podczas ostatniej sesji radnych Sejmiku Województwa Podkarpackiego cofnięto środki, zabezpieczone jako dotacja dla miasta Rzeszowa, na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego przy ul. Wyspiańskiego 22 w Rzeszowie.

  Sejmik cofa wsparcie na inwestycję, ale jest gotowy do dalszego finansowania.

  Przypomnijmy, że Sejmik Województwa Podkarpackiego w dniu 26 lutego 2018 r. podjął uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej miastu Rzeszów, na realizację zadania „Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie przy ul. Wyspiańskiego 22″ w wysokości 8 mln zł, z podziałem na trzy  transze: 2018 r. –    600 000 zł, 2019 r. – 5 000 000 zł, a w 2020 r. – 2 400 000 zł.

  Rzeszów jednak nie przystąpił do realizacji zadania budowy PCL. „W 2018 roku nie wykorzystała przyznanej pomocy w kwocie 600 tys. zł, w związku z tym Sejmik Województwa Podkarpackiego, uchwałą zmieniająca z dnia 26 sierpnia 2019 r., dokonał przesunięcia transz na kolejne lata: 2019 r – 600 000 zł, 2020 r. – 5 000 000 zł, a w 2021 r. –  2 400 000 zł. Jednak i w 2019 roku Rzeszów ponownie nie wykorzystała przyznanej pomocy finansowej  (600 tys. zł).

  W piśmie z dnia  5 maja 2020 r. Prezydent  Miasta Rzeszowa poinformował, Marszałka, że również w 2020 roku nie wykorzysta pomocy finansowej w wysokości 5 mln zł., a przewidywany termin wszczęcia postępowania na wyłonienie wykonawcy przewidziany jest dopiero na  przełom października i listopada br. Wobec tego radni Sejmiku podjęli decyzję o tymczasowym „odmrożeniu” środków na tę inwestycję, tak, aby przeznaczyć je na inne potrzeby.

  „W związku z przeciągającymi się pracami przygotowawczymi do realizacji zadania, a co za tym idzie, niewykorzystaniem przez Gminę – Miasto Rzeszów w kolejnych latach środków finansowych zabezpieczonych przez Województwo Podkarpackie, nieuzyskaniem dofinansowania z Ministerstwa Sportu oraz sytuacją finansową Województwa Podkarpackiego spowodowaną pandemią COVID-19, Radni Sejmiku podczas podjęli decyzję odnośnie niezasadności blokowania kwoty 8 mln zł na kolejne lata.” – informuje Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego, który dodaje, że „otwartą pozostaje kwestia dalszej współpracy pomiędzy Gminą – Miastem Rzeszów a Województwem Podkarpackim w realizacji „Budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie przy ul. Wyspiańskiego 22″ zgodnie z podjętym zobowiązaniem w liście intencyjnym.”

  Na sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego Marszałek Władysław Ortyl zapewnił, że jeżeli miasto podejmie kroki ku rozpoczęciu tej inwestycji, środki ze strony Urzędu Marszałkowskiego zostaną natychmiast zabezpieczone.

  Miasto liczy, że procedura administracyjna budowy PCL rozpocznie się już tej jesieni.

  Podczas ostatniej sesji Rady Miasta radny Witold Walawender apelował do radnych z klubu radnych PiS, aby porozmawiali z marszałkiem Ortylem w przedmiocie wycofania projektu uchwały Sejmiku o cofnięciu zabezpieczenia finansowego na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego. Na kilka dni przed sesją radni z Platformy Obywatelskiej wystosowali apel do miejskich oraz wojewódzkich radnych z Prawa i Sprawiedliwości, aby nie podejmować tej uchwały.

  Apele apelami, ale miasto wierzy, że Marszałek nie zawiedzie. Jak mówił nam Maciej Chłodnicki, rzecznik Prezydenta Rzeszowa „to normalne, że jeżeli nie uda się wykorzystać środków w tym roku, to zostają one uwolnione i przeznaczone na inne cele, a w kolejnym roku gdy zacznie się proces inwestycyjny zostaną one przywrócone do budżetu.”

  Rzeszowski Ratusz zapewnia, że inwestycja wkrótce się rozpocznie. Kończą się prace nad dokumentacją projektową, a w czwartym kwartale tego roku władze Rzeszowa mają rozpocząć procedurę administracyjną wydania zezwolenia na budowę. Sama budowa inwestycji Podkarpackiego Centrum lekkoatletycznego ma się rozpocząć w przyszłym roku.

  „Decyzja sejmiku nie powoduje zagrożenia dla realizacji tej inwestycji” – uważa rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki.

  Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne długo wyczekiwane…

  Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne ma powstać na bazie obecnego stadionu Resovii przy ul. Wyspiańskiego. Inwestycja zakłada budowę trybun wokół boiska, a pod nimi zaplecza dla sportowców. Plan zakłada budowę hali lekkoatletycznej z 400-metrową bieżnią, a także tory lekkoatletyczne do skoków w dal, trójskoku, rzutnię do pchnięcia kulą, skocznię do skoków wzwyż i tory łucznicze. W projektowanym budynku powstanie także siłownia i sala fizjoterapeutyczna oraz pomieszczenia biurowe.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com