17,6 C
Rzeszów
piątek, 25 czerwca, 2021
+

  Na Baranówce powstało wielofunkcyjne boisko dla najmłodszych. To zasługa samych mieszkańców!

  Polecamy

  Dominik Bąk
  Redaktor Dominik Bąk - Szef NEWSROOMu oraz działu Publicystyki KURIER RZESZOWSKI - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dzięki staraniom Rady Osiedla Baranówka oraz samych mieszkańców tego osiedla, ze środków Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego, powstało wielofunkcyjne boisko dla najmłodszych.

  Rzeszowskie osiedle Baranówka jest jednym z największych w Rzeszowie. Mieszka tutaj kilkanaście tysięcy mieszkańców. Rada Osiedla Baranówka od lat zabiegała o tworzenie nowych boisk, których na tym osiedlu jest jak na lekarstwo.

  Od lat walczyli o nowe boisko… Wzięli sprawy w swoje ręce.

  Lokalizacja nowego boiska przy ulicach Brydaka i Starzyńskiego jest nieprzypadkowa. “To właśnie tutaj odkąd pamiętamy grało się w piłkę, jeździło na rowerach i spędzało czas wolny.” – mówi Mateusz Maciejczyk, Przewodniczący Rady Osiedla Baranówka. “Niestety z biegiem czasu istniejące boisko uległo degradacji, a od lat zabiegaliśmy o jego rewitalizację.” – dodaje Maciejczyk.

  Rada Osiedla Baranówka postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i wykorzystać możliwości rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego, żeby etapami spróbować zagospodarować ten teren. “Rozwiązanie jakie zostało zastosowane podpatrzyłem będąc na wakacjach i takie rozwiązanie zaproponowałem pozostałym członkom Rady.” – mówi Maciejczyk.

  O głosy mieszkańców nad tym projektem w RBO walczyli gdzie się dało.

  Rzeszowski Budżet Obywatelski pozostawia mieszkańcom Rzeszowa pole do wyboru kilku zgłoszonych projektów i oddanie na nie głosu, przy wykorzystaniu specjalnej strony internetowej. Można było także głosować w sposób tradycyjny, w wersji papierowej, ale taka forma stanowiła niewielki procent wszystkich głosów.
  Na zadanie pod nazwą “budowa boiska rekreacyjno-sportowego przy ul. Starzyńskiego – I etap realizacji kompleksu sportowo-rekreacyjnego B4” głosowało 363 mieszkańców. Ale to wystarczyło. “Przyznam szczerze, że wygranie naszego projektu w RBO dało nam wielką satysfakcję. Ale, żeby nasz wniosek przeszedł do realizacji było naprawdę trudno.” – mówi Przewodniczący Rady Osiedla Baranówka Mateusz Maciejczyk. “Cała Rada Osiedla zaangażowała się w przekonywanie mieszkańców, żeby oddawali oni głos na nasze wnioski. W tym zakresie nawiązaliśmy również współpracę z placówkami z naszego osiedla, promowaliśmy posty na facebooku, aby informacja o wnioskach dotarła do jak największej liczby osób, na każdej klatce powieszony został plakat informujący o wnioskach z naszego osiedla” – dodaje.

  Wielofunkcyjne boisko dla najmłodszych na Starzyńskiego/Brydaka, fot. Mateusz Maciejczyk, przewodniczący Rady Osiedla Baranówka

  Rada Osiedla postanowiła wykorzystać organizowane w zeszłym roku Dni Osiedla Baranówka. Podczas Dni Osiedla Baranówka zostało stworzone specjalne miejsce, gdzie mieszkańcy mogli głosować online. Rada Osiedla zorganizowała także konkurs za aktywność przy głosowaniu na RBO, do wygrania był wspaniały rower. “Przed złożeniem wniosku wykonane zostało rozeznanie rynku, z którego wynikało że na realizację tego zadania będzie potrzeba ok. 180 tysięcy złotych.” – dodał Maciejczyk.

  Boisko już jest!

  Na wiosnę tego roku Miejski Zarząd Zieleni ogłosił przetarg na budowę boiska dla najmłodszych, w sierpniu udało się inwestycję ukończyć. Kosztowała ona około 180 tys. złotych. Przewodniczący Rady Osiedla Baranówka Mateusz Maciejczyk nie kryje zadowolenia – “boisko od pierwszych dni po oddaniu cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci i młodzież z naszego osiedla korzystają z boiska całymi dniami.”. “Boisko ma niepełne wymiary, bo od początku zakładaliśmy, aby to nasi najmłodsi mieszkańcy z niego korzystali.” – dodaje. Boisko służy nie tylko do gry w piłkę, ale również do gry w koszykówkę.

  Wielofunkcyjne boisko dla najmłodszych na Starzyńskiego/Brydaka, fot. Mateusz Maciejczyk, przewodniczący Rady Osiedla Baranówka

  Rada Osiedla Baranówka zapowiada kolejne pomysły!

  “Przyznam szczerze, że jesteśmy podbudowani realizacją naszego zadania zwłaszcza, że to dzieci i młodzież są zadowoleni. Maciejczyk zapowiada, że w kolejnych odsłonach Rzeszowskiego Projektu Obywatelskiego będą wnioskować o realizację kolejnych zadań – “w planach na kolejne edycje mamy wiele pomysłów, ale chciałbym w następnej edycji RBO promować rewelacyjny projekt, który podpatrzyłem w Świnoujściu, a mianowicie tor przeszkód tzw. pumptrack. Wiem, że ta inwestycja również będzie się cieszyła ogromnym zainteresowaniem, bo już mam sygnały od najmłodszych, że najbliższa lokalizacja, gdzie mogą pojeździć na rolkach, hulajnogach czy rowerze to centrum miasta.” -mówi Przewodniczący Baranówki. “Myślę, że umieszczenie tego w “II etapie realizacji kompleksu sportowo-rekreacyjnego B4″ – bo tak nazwaliśmy inwestycje na terenie zielonym przy ul. Starzyńskiego/ Brydaka, będzie również strzałem w dziesiątkę” – dodaje.

  RBO na 2021 nie będzie?

  Wciąż nie wiadomo czy miasto zdecyduje się na organizację Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok. W marcu br. podjęto decyzję o jego zawieszeniu, ze względów bezpieczeństwa, podczas epidemii. W budżecie Rzeszowa zarezerwowano około 10 milionów złotych na przyszłoroczny budżet obywatelski. ” Wciąż jest zarezerwowana, bo nie można wykluczyć, że jednak operacja w tym roku ruszy” – zastrzega Maciej Chłodnicki. – “Jeśli jednak do tego nie dojdzie, całość sumy zostanie przesunięta na przyszłoroczny RBO” – dodał.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -