niedziela, 25 lutego, 2024
+

  To była prowokacja! Wiktor Pysz nigdy nie istniał!

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  Bohater nieprawdziwy,
  czyli o nieistniejącej jednostce wojskowej, „siostrzenicy” granej przez rzeszowską nauczycielkę oraz prowokacji, zapowiadającej kampanię o… fake newsach właśnie

  Nie tak dawno na łamach Kuriera Rzeszowskiego ukazała się biografia majora Wiktora Pysza — bohatera, o którym pamięć na wiele lat wymazała PRL-owska władza. W mieście zostały wywieszone plakaty z jego wizerunkiem, a informacje o jego życiu zaczęły powoli przenikać do świadomości zbiorowej…  Jaki jest więc problem? Otóż Wiktor Pysz nigdy nie istniał!


  Jak można było dostrzec oszustwo?
  Zapewne część osób zorientowała się, że coś jest nie tak. O ile Amia „Prusy” faktycznie istniała, o ile akcja „Burza” rzeczywiście miała miejsce i chociaż zdjęcie nieistniejącego majora przedstawia kogoś, kto żył w dwudziestym wieku, sporo informacji się nie zgadza. Lampkę alarmową powinna zapalić nazwa „3 pluton kawalerii dywizyjnej” — taka jednostka nigdy nie powstała. Ponadto majorska gwiazdka ma czapce… została dorobiona w programie do edycji zdjęć. I przede wszystkim, panią Zofię Łabaj, rzekomą siostrzenicę Pysza, zagrała nauczycielka I LO w Rzeszowie, p. Beata Ostasz.

  Jaki był cel prowokacji?
  Cała akcja nie miała na celu oszukania ludzi, ale zwrócenie uwagi na nasilający się problem dezinformacji. Nieścisłości, o których mowa w poprzednim akapicie, nie były może oczywiste dla osób, które nie są miłośnikami historii lub tych, które nie znały dotąd p. Ostasz, ale zweryfikowanie ich nie zajęłoby ani dużo czasu, ani energii. Zrozumiałym jest, że część osób założyła, że informacje podane w Internecie są prawdziwe… W tym poniekąd tkwi jednak problem: nie wiadomo, ile takich “Wiktorów Pyszów” już się przewinęło i nigdy nie zostało zdemaskowanych w całych mediach, a szczególnie tych internetowych. Jednak o ile usłyszenie o rzekomym zaginionym bohaterze nie jest w stanie wpłynąć negatywnie na czyjeś życie, o tyle inny fake news mógłby być dla pojedynczej osoby i jej otoczenia niebezpieczny. Dlatego tak ważna jest weryfikacja zasłyszanych informacji i krytyczny odbiór wszystkiego, co się przeczyta. Prowokacja miała dwa główne cele: rozpromowanie nadchodzącej kampanii przeciw dezinformacji oraz zachęcenie do poszukiwania informacji o swoich własnych przodkach.

  Kto stoi za prowokacją?
  Akcja została zorganizowana przez grupę dziesięciorga uczniów I LO w Rzeszowie, działających jako grupa Posteritas, w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej. Stworzenie postaci Wiktora Pysza było pierwszym krokiem w kampanii przeciw dezinformacji, organizowanej przez wspomnianą grupę, biorącą udział w tegorocznej edycji konkursu, organizowanego przez Akademię Nowoczesnego Patriotyzmu. Posteritas dopiero rozpoczyna swoją działalność. Grupa już niedługo zorganizuje serię wywiadów poświęconych dezinformacji i temu, jak z nią walczyć. Aktywnie zaangażuje się w akcję dementowania szkodliwych plotek z różnych dziedzin, ujętych w trzech blokach tematycznych: zdrowiu, nauce i społeczeństwie. Wywiady i inne aktywności grupy Posteritas będzie można śledzić na facebookowej stronie zespołu.

  fot. materiały prasowe

  Facebook: https://www.facebook.com/posteritas.1lo

  Instagram: https://www.instagram.com/posteritas_1lo/?fbclid=IwAR1w2EYKsA2ImCLnbrYva6V6nHlPzfqYeJ6bjHx4gJFKNW8AUEYYoUNBWpM

  YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCBnu_Ud6XNJdR5NbnZR0WjQ

  k.s.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com