poniedziałek, 26 lutego, 2024
+

  Europejski Stadion Kultury 2020 – Rzeszów kulturalną stolicą Podkarpacia

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  Już wkrótce jubileuszowa edycja Europejskiego Stadionu Kultury. Poznaj szczegóły wybranych wydarzeń z kategorii FOTOGRAFIA, SZTUKI WIZUALNE oraz MUZYKA i nie przegap projektów, które warto wpisać do swojego festiwalowego kalendarza.  

  fot. materiały prasowe

  Program tegorocznej edycji festiwalu z pewnością zainteresuje osoby pasjonujące się fotografią. W ramach Europejskiego Stadionu Kultury odbędzie się wernisaż poplenerowej wystawy „Biały Słoń – Pop-Iwan w śniegu i lodzie”. Zaprezentowane fotografie powstały podczas wyprawy fotograficznej Krzysztofa Jana Heyke, Jacka Wnuka, Marcina Modzelewskiego i Szymona Muszańskiego w Karpaty Wschodnie w lutym 2018 r. Zainteresowani fotografią górską i podróżniczą będą mogli wziąć udział w warsztatach fotograficznych pt. „Zimowy Biały Słoń – o fotografii górskiej i podróżniczej”, które poprowadzi Jacek Wnuk. 

  Osoby, które chcą podzielić się swoimi pracami fotograficznymi z szerszą publicznością, będą mogli pokazać swoje fotografie w ramach GALERII BEZDOMNEJ – w tym roku zamieni się w nią Galeria Nierzeczywista. Tematyka zdjęć jest dowolna. 

  Szczególnym projektem, będącym znakiem naszych czasów, będzie wystawa Przemysława Wiśniewskiego pt. „Pandomia”, ukazująca mieszkańców Rzeszowa zza progów ich mieszkań i domów w czasie izolacji społecznej spowodowanej pandemią koronawirusa. Prezentowane zdjęcia powstały w kwietniu i maju 2020 r. 

  Ważnym punktem programu dla sympatyków sztuk wizualnych będzie projekt RZESZOWSKIE ETNOGRAFFITI, w ramach którego grupa OUTLINEkiller wykona pod Mostem Zamkowym graffiti nawiązujące do lokalnego wzornictwa. Dodatkowo podczas WARSZTATÓW ETNOGRAFIKA uczestnicy poznają różnorodne techniki graficzne i będą mogli wydrukować przygotowaną przez grafików matrycę na papierze lub torbie festiwalowej. Tematyka warsztatów będzie ściśle związana z ludowymi wzorami Rzeszowa i okolic. 

  fot. materiały prasowe

  Dotychczasowe edycje festiwalu przyzwyczaiły rzeszowian do dużej dawki muzycznych doznań. Podobnie będzie w tym roku. Warto wymienić chociaż kilka muzycznych projektów. Uczestnicy festiwalu będą mogli zobaczyć ósmą odsłonę ART CELEBRATION – muzyczno-słownego zobrazowania sensacyjnej powieści „Zły” autorstwa Leopolda Tyrmanda. Tegoroczny koncert uświetnią: zespół AC Band, Aga Zaryan, Robert Cichy, Kapela z Targówka oraz Proceente. Poszczególne utwory będą przeplatane fragmentami „Złego” w interpretacji aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej – Marka Kępińskiego oraz jego gości. Koncert poprowadzi Marcel Woźniak – pisarz, dziennikarz i biograf Leopolda Tyrmanda. Wszystko to w związku z rokiem Tyrmanda – ogłoszonym przez Sejm RP. 

  fot. materiały prasowe

  Wydarzeniem harmonijnie łączącym muzyczną tradycję oraz najnowszą technologię muzyczną będzie projekt NA STYKU. W ramach projektu spotkają się brzmienia liry korbowej, skonstruowanej przez podkarpackiego lutnika Lucjana Kościółka, oraz modularnego syntezatora napięciowego formatu Eurorack, który zaprezentuje jeden z czołowych producentów tych instrumentów Aleksjej Laman z Białorusi. Oba brzmienia scali dr Radek Rudnicki, kompozytor muzyki elektro-akustycznej. Muzyczne doznania wzbogacą wizualizacje z użyciem wiązki laserowej. 

  fot. materiały prasowe

  Najmłodsi miłośnicy muzyki będą mogli poznać DRÓŻKI I ŚCIEŻKI MUZYCZNEJ WYCIECZKI, dzięki Mobilnej Filharmonii, która przybliży im muzyczne brzmienia naszych sąsiadów: Słowacji, Ukrainy czy Białorusi. W ramach projektu dzieci będę miały okazję do wspólnego śpiewu, tańca oraz gry na instrumentach.


  Jubileuszowa edycja Europejskiego Stadionu Kultury odbędzie się 28–30 sierpnia 2020 r. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny, z obowiązkiem rejestracji. Więcej informacji na stronie: http://stadionkultury.pl/.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com