11,6 C
Rzeszów
środa, 30 września, 2020
Display/65/szalenstwa_zakupow-728-90 Advertisement

Prognoza pogody – sobota, 26 września 2020

Sobota przyniesie nam opady deszczu o charakterze wieloskalowym, czyli obejmujący znaczną część terenu. W tym wypadku będzie to znaczna część południowej i...
+

  #infoUrząd: Łopaty pod Łukasiewicza wbite!

  Polecamy

  W Tyczynie powstanie Dom Dziecka i Młodzieży!

  Powiat Rzeszowski szuka wykonawcy robót budowlanych, polegających na adaptacji istniejącego budynku przy ul. Kościuszki w Tyczynie na potrzeby Domu Dziecka i Młodzieży....

  Mężczyzna, który się obnaża w Rzeszowie

  Od naszej czytelniczki otrzymaliśmy informację, że w Rzeszowie kilkukrotnie widziała mężczyznę, który obnażał się na przystanku na ul. Kotuli. Nasza czytelniczka jest...

  PILNE! Pożar budynku w Głogowie Małopolskim

  Do zdarzenia doszło tuż po godzinie 16:00 na Ul. Bursztynowej, osiedlu Zabajka w Głogowie Małopolskim. Pożar wybuchł na poddaszu domu, doprowadzając do...

  Wypadek na A4 w Łące. Dwie osoby ranne! Objazd!

  Na autostradzie A4 na wysokości miejscowości Łąka w gminie Trzebownisko doszło do zdarzenia dwóch samochodów - informuje nas rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji...
  Dominik Bąk
  Redaktor Dominik Bąk - Szef NEWSROOMu oraz działu Publicystyki KURIER RZESZOWSKI - portal, gazeta, TVi

  Uroczystym wbiciem łopat rozpoczęto budowę „Łukasiewicza” czyli Podkarpackiego Centrum Nauki. – To miejsce, gdzie będą powstawać innowacje, gdzie będziemy promować wiedzę i popularyzować naukę w taki sposób, by były one czymś pięknym, łatwodostępnym i wręcz upragnionym – powiedział marszałek Władysław Ortyl tuż przed tym zanim wykopał pierwsze grudy ziemi pod innowacyjne centrum.  

  Z udziałem członków zarządu województwa, przewodniczącego i radnych województwa,  przedstawicieli samorządów, dyrekcji i pracowników WDK,  rektorów uczelni, projektantów oraz wykonawców odbyło się symboliczne rozpoczęcie budowy.

  Podkarpackie Centrum Nauki powstaje tuż obok Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego G2A Arena w Tajęcinie pod Rzeszowem. Będzie ono innowacyjną, największą w regionie placówką edukacyjną, która oferować będzie pozaszkolną przestrzeń do odnajdywania pasji, odkrywania talentów i zdobywania wiedzy.

  fot. podkarpackie.pl

  “Jednoznacznie należy powiedzieć, że tu, w tym miejscu będzie rodziła się innowacja, innowacja dla Podkarpacia będzie miała tu początek. Tu dzieci, młodzież, uczniowie studenci będą się edukować, a ta edukacja będzie się później przekładała na nowości, na patenty, na innowacyjne myślenie” – powiedział podczas uroczystości marszałek Ortyl – “To jest inwestycja w przyszłość, z dziedziny tych, dzięki którym osiągane są dalekosiężne cele, z dziedziny tych, dzięki którym dane regiony budują swoje przewagi i przyszłość. Bo do tego potrzebne są przygotowane umysły, szerokie horyzonty, a te na pewno będą tu kształtowane” – podkreślał marszałek.     

  fot. podkarpackie.pl

  W swoim wystąpieniu marszałek Władysław Ortyl przypomniał, jak rodziła się idea  stworzenia centrum oraz to, jak wielu ludzi włożyło swój wkład, aby pomysł i projekt centrum mogły powstać. Składał za to podziękowania.  

  fot. podkarpackie.pl

  “Jesteśmy przed nową perspektywą finansową Unii Europejskiej i naszym zadaniem jest przygotować dobre wnioski, które uzyskają wsparcie. Ten projekt cieszy się wielką popularnością i na pewno zostanie zauważony także w Europie. Cieszę się, że na Podkarpaciu powstaje takie twórcze miejsce. Jeśli połączymy świat nauki, samorządowców, polityków, jeśli włączymy w to dobry system edukacyjny to na nowo odnajdziemy tu takich ludzi jak wybitny wynalazca, twórca przemysłu naftowego  Ignacy Łukasiewicz czy twórca światowych sukcesów w obszarze gazownictwa Marian Wieleżyński” – mówił europoseł Bogdan Rzońca gratulując inwestycji.       

  Jest ona efektem realizacji projektu własnego samorządu Województwa Podkarpackiego zatytułowanego „Utworzenie podkarpackiego centrum nauki”, który realizowany jest przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to ponad 90 mln zł, w tym ok. 72 mln stanowią środki Unii Europejskiej, pozostała część finansowana jest z budżetu Województwa Podkarpackiego. Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – RPO WP 2014-2020,  kwota 72 187 692,94 zł, z budżetu Województwa Podkarpackiego kwota 16 389 384,30 zł.

  fot. podkarpackie.pl

  “To bez wątpienia jest moment historyczny. Władze województwa od 5 lat czynią starania, aby Podkarpackie nabrało nowego wymiaru, wymiaru nowoczesnego, innowacyjnego. Bardzo ważnym elementem w realizacji takiego celu jest budowa tego centrum. Dla wielu młodych ludzi moment zetknięcia z nauką w Podkarpackim Centrum Nauki może być źródłem inspiracji i wierzymy, że będzie to impuls do rozwoju  nauki w naszym regonie” – podkreślała wojewoda Ewa Leniart.

  “Chcemy zachęcić młodych i bardzo młodych ludzi, od przedszkolaka zaczynając, naukami przyrodniczymi. Kiedy młody człowiek, na przykład w wieku 5 lat zacznie stawiać sobie fundamentalne pytania: skąd jesteśmy, co nas otacza, co się stanie, gdy nas tu nie będzie – to po latach z wielu tych młodych ludzi wyrosną naukowcy, z których będziemy mogli być bardzo dumni” – mówił przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz.

  Wybudowanie nowoczesnego budynku, w którym znajdzie się centrum dla młodych pasjonatów nauki pochłonie prawie 50 mln złotych. Pozostała część środków zostanie przeznaczona głównie na specjalistyczne wyposażenie centrum. Będzie się na nie składać ponad 200 interaktywnych eksponatów oraz kompletne wyposażenie dla 3 laboratoriów edukacyjnych i 2 pracowni warsztatowych. Budynek centrum, którego owalny kształt wpisuje się w nowoczesne otoczenie, inspirowany jest kształtami sterowca, helisy DNA i orbity. O pomyśle na kształt budowali mówił podczas uroczystości prof. Marcin Furtak, twórca projektu architektonicznego.   

  “Tym głównym celem, ideą która przyświecała mi w tworzeniu tej przestrzeni była myśl, że architektura powinna dziś pełnić rolę cywilizacyjną. Budynek sam w sobie powinien być elementem przestrzeni, magnesem który przyciąga. Chciałem, aby forma odnosiła się do tego z czego Podkarpacie słynie, do – między innymi związków regionu z lotnictwem. Zagłębia lotniczego, które tu istnieje nie mogło zabraknąć w bryle budynku – nawiązania do sterowca, poduszkowca, rakiety kosmicznej, balonu, do orbity. Z kolei w przestrzeni wewnętrznej poszukiwałem odniesień do formy podstawowej, do komórki, z której się wszystko wywodzi”  –  zaznaczał prof. Marcin Furtak mówiąc o swoim projekcie.

  W środku PCN powstaną cztery kondygnacje, w tym jedna  podziemna. Łączna powierzchnia budynku to ponad 6,5 tys. m.kw. Około 3 tysiące m.kw. zajmie  przestrzeń wystawiennicza, na której rozlokowane będą interaktywne wystawy. Tematyka przygotowywanych prezentacji powiązana będzie z inteligentnymi specjalizacjami regionu (Lotnictwo i Kosmonautyka, Jakość życia, Motoryzacja, Informacja i Telekomunikacja). W ofercie proponowanej przez centrum znajdą również odzwierciedlenie wyróżniki charakterystyczne dla  województwa.

  PCN będzie miejscem w nowoczesny sposób stawiającym na popularyzowanie nauki. Nie tylko udostępniane tu będą ekspozycje obrazujące wybrane obszary wiedzy naukowej i technicznej powiązane z regionalnymi specjalizacjami, ale także prowadzone będą  zajęcia laboratoryjne i warsztaty rozwijające kreatywność, umiejętności praktyczne oraz zainteresowania nauką i techniką. Centrum już planuje popularyzację nauki poprzez wyjazdową edukację interaktywną z  wykorzystaniem dodatkowej wystawy mobilnej a także poprzez organizowanie i współorganizowanie wielu wydarzeń związanych z popularyzacją nauki i techniki. Planowana jest również współpraca z regionalnym otoczeniem społeczno-gospodarczym.

  fot. podkarpackie.pl

  “Ten projekt udowadnia, że my na Podkarpaciu jesteśmy bardzo dobrze nastawieni do tego,co jest nowoczesnością  i co potrafi nas unieść w poznawaniu świata. To była długa droga, bo pomysł, że powinno powstać takie centrum zrodził się już 13 lat temu. Trafiliśmy na podatny grunt, na wielu ludzi, którzy ponieśli tę ideę. Po drodze było wiele kamieni milowych i wiele dróg, którymi podążaliśmy, ale zawsze temu wszystkiemu towarzyszyła wielka przychylność ludzi zaangażowanych w ten pomysł – o historii pomysłu, który przerodził się w projekt centrum mówił Tomasz Michalski zastępca dyrektora WDK ds. budowy PCN.

  fot. podkarpackie.pl

  Obiekt PCN buduje firma Warbud S.A., która uczestniczyła  w budowie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Funkcję Inżyniera Kontraktu sprawuje firma Sweco Consulting Sp. z o.o. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na początek 2022 roku. Po zakończeniu prac budowlanych rozpocznie się etap związany z wyposażaniem oraz uruchamianiem wystaw, laboratoriów i części zaplecza technicznego. Oficjalne otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki dla zwiedzających planowane jest pod koniec 2022 roku.

  Źr.: www.podkarpackie.pl

  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA - Display/2/najnowsze_trendy-300-250

  Najnowsze artykuły

  03:08:24

  Podkarpackie kapele ludowe i tańce rzeszowskie na warszawskim Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (transmisja online)

  Niezwykle liczna reprezentacja podkarpackich muzyków ludowych występuję w tym roku na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata!Już podczas inauguracyjnego koncertu wystąpią laureaci konkursu "Stara...

  Rada Miasta po raz kolejny odrzuca projekt zabudowy podcieni Galerii Rzeszów

  Podczas wtorkowej Rady Miasta, kolejny raz pod głosowanie trafił projekt zabudowy podcieni Galerii Rzeszów. Ostatni raz omawiany był podczas sierpniowej sesji. Tym...

  Kolejny rekord zakażeń COVID-19 w województwie podkarpackim

  Z dnia na dzień zachorowań w Polsce przybywa. Mamy 1326 nowych i potwierdzonych przypadków zakażeniem COVID-19. W województwie podkarpackim padł kolejny rekord...

  XI wystawa robotów ,,Robopark” w Rzeszowie – rozrywka dla całej rodziny.

  9 października o godzinie 11 w rzeszowskim centrum handlowo - rozrywkowym ,,Millenium Hall'' odbędzie się otwarcie XI wystawy "Robopark''. Będzie to niezwykłe...

  Dni Otwarte Funduszy Europejskich – atrakcyjne wydarzenie online.

  W dniach od 24 do 26 września miało miejsce wydarzenie online - wojewódzkie obchody Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE), w ramach których...