środa, 21 lutego, 2024
+

  Pasieka w sercu miasta już otwarta! A w niej pół miliona pszczół!

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  Na dachu Galerii Rzeszów otwarto „Pasiekę w sercu miasta” czyli wspólny projekt właścicieli obiektu handlowego i władz Rzeszowa, przy współpracy z pszczelarzami Rafałem i Maciejem Szelą. To pierwszy tego typu projekt w województwie, gdzie pasiekę zlokalizowano na widokowej części dachu Galerii.

  Projekt jest częścią programu #TAKdlaPszczół, którego inicjatorami są bracia Szela. Wszystko zaczęło się w roku 2018, kiedy to w pasiece Rafała Szeli ktoś celowo wytruł około 2,5 mln. Po tym wydarzeniu dziesiątki pszczelarzy z całej Polski udzieliło mu wsparcia, które postanowił przełożyć w życie i wykorzystywać nie tylko do odbudowy swojej pasieki, ale też przysłużyć się przyrodzie, tworząc dla pszczół przyjazne warunki, najbardziej zbliżone do ich naturalnego.

  Pasieka w Galerii Rzeszów została otwarta we wtorkowe przedpołudnie. Zamieszka tu pół miliona pszczół. Podczas otwarcia właściciele pasieki mówili, że ule i pszczoły to zarówno element wsparcia rozwoju populacji owadów zapylających, jak i „zazieleniania” centrum Rzeszowa. „Pasieka będzie spełniać też cele edukacyjne i powstanie tu pszczelarskie studio nagraniowe z widokiem na rzeszowskie śródmieście” – mówili zarządcy Galerii.

  fot. Galeria Rzeszów

  Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa podkreślał, że stworzenie tego szczytnego miejsca nie byłoby możliwe, gdyby nie przyjęte przez Radę Miasta przepisy umożliwiające hodowlę pszczół w samym sercu stolicy województwa podkarpackiego.

  Wcześniej władze Rzeszowa otworzyły pasiekę „Miejski rój nad Wisłokiem”, której pomysłodawcą jest Jerzy Wiśniewski. Pasieka już działa na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w dzielnicy Zwięczyca. Inicjatywę MPWiK wspierał Radny Tomasz Kamiński.

  W 2021 roku bracia Szela uruchamiają Bank Pszczeli, który będzie świadczył nieodpłatną pomoc hodowcom, których pszczoły zostały otrute lub pasieki zniszczone.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com