środa, 21 lutego, 2024
+

  #infoUrząd: Uwaga przedsiębiorcy – do wzięcia jest 40 mln!

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  Podkarpackie firmy, które ucierpiały w związku z pandemią Covid-19 będą się mogły ubiegać o bezzwrotną pomoc w formie grantu. Pieniądze będzie można wykorzystać na różnego rodzaju wydatki związane z prowadzeniem firmy. Nabór wniosków ruszy 12 sierpnia. Pieniądze na wsparcie pochodzą ze środków unijnych oraz z budżetu państwa. Z puli 40 mln – 12 mln jest przeznaczone na branżę turystyczną.

  NA ŻYWO – Kurier Rzeszowski – portal, gazeta i telewizja internetowa

  🔴NA ŻYWO: Konferencja prasowa Marszałka Województwa Podkarpackiego

  Opublikowany przez Kurier Rzeszowski – portal, gazeta, TVi Wtorek, 4 sierpnia 2020

  O tym jak będzie wyglądał nabór wniosków, na co dokładnie mogą się starać przedsiębiorcy i jakie warunki muszą spełnić firmy poinformowali na konferencji prasowej: marszałek województwa Władysław Ortyl, Agnieszka Czuchra – dyrektor Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości oraz Mariusz Bednarz – prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która będzie realizować projekt.

  „Chcemy przeznaczyć to wsparcie na środki obrotowe, czyli nie na inwestycje, nie na zakupy inwestycyjne, czy wynagrodzenia a na koszty bieżące, które w firmach bardzo często powodują problemy z płynnością. Dodatkowo jesteśmy jedynym województwem, które przeznacza te środki dla firm z samozatrudnieniem, dla mikro i małych firm. Myślę, że będzie to znacząca pomoc” – mówił na konferencji marszałek Władysław Ortyl.

  fot. www.podkarpackie.pl

  „Termin tej pomocy nie jest przypadkowy, został wybrany celowo w sierpniu, gdyż wiedzieliśmy, że w pierwszych miesiącach pandemii dla przedsiębiorców będzie duża pomoc z rządu, a potem te środki zaczną się kurczyć. I dlatego też zdecydowaliśmy się ogłosić ten konkurs jak najpóźniej, gdy inne źródła finansowego wsparcia będą się wyczerpywać” – dodała Agnieszka Czuchra, dyrektor Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości.

  Wsparcie będzie udzielane mikro i małym przedsiębiorcom, a więc firmom zatrudniającym poniżej 50 pracowników, których roczny obrót lub roczna suma bilansowa nie przekracza 10 milionów euro. Pomoc skierowana będzie wyłącznie do firm z terenu województwa podkarpackiego, które prowadziły działalność gospodarczą w dniu 31 grudnia 2019 r. i znalazły się po tym dniu w sytuacji nagłego niedoboru lub braku płynności finansowej z powodu wystąpienia pandemii COVID-19. Wśród warunków uzyskania grantu jest spadek obrotów nie mniejszy niż 50% w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

  Przedsiębiorcy ubiegający się o granty muszą także spełnić inne kryteria, a chodzi w szczególności o niezaleganie na koniec grudnia 2019 roku lub na dzień udzielenia wsparcia z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne. Ponadto, przedsiębiorca chcący otrzymać pomoc, na dzień składania wniosku nadal musi prowadzić działalność gospodarczą, nie może znajdować się w stanie likwidacji, w trakcie postępowania upadłościowego albo postępowania restrukturyzacyjnego.

  O tym jak będzie przebiegał dokładnie nabór wniosków, mówił prezes RARR Mariusz Bednarz – dzisiaj, tj. od 4 sierpnia na stronie internetowej RARR będą wisiały dokumenty, żeby przedsiębiorcy mogli sobie spokojnie wnioski wypełnić. Będą to dość proste, nieskomplikowane dokumenty do wypełnienia, zaledwie kilka stron”

  fot. www.podkarpackie.pl

  Nabór wniosków ruszy 12 sierpnia i będzie prowadzony za pomocą platformy gov.pl, z wykorzystaniem profilu zaufanego. Elementem obligatoryjnym będzie wysłanie pisma na skrzynkę podawczą RARR S.A. na platformie ePUAP wraz z załącznikiem w postaci wypełnionego wcześniej wniosku pobranego ze strony http://rarr.rzeszow.pl.

  „Spodziewamy się lawiny wniosków, tak jak było w innych województwach, dlatego postawiliśmy na sprawdzone narzędzie informatyczne, jakim jest ePUAP. To będzie jedyna forma złożenia wniosku. Będzie też można złożyć tylko jeden wniosek. To jest bardzo ważne. Jeśli będzie więcej niż jeden z danej firmy, wszystkie zostaną odrzucone” – informował prezes RARR Mariusz Bednarz.

  O przyznaniu pomocy – jak powiedział prezes RARR – będzie decydować termin złożenia wniosku.

  „Spodziewamy się powyżej 10 tys. wniosków. Postaramy się ocenić je jak najszybciej, aby ta pomoc w maksymalnie krótkim czasie trafiła do podkarpackich firm. Wnioski będą oceniane w takiej kolejności w jakiej będą do nas wpływać” – dodał prezes RARR.

  Przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać uzyskaną pomoc m.in. na takie potrzeby jak:

  opłaty związane z prowadzeniem biura, zakładu, tj. czynsz za wynajem, opłaty licznikowe (prąd, gaz, woda, ogrzewanie),
  usługi sprzątania i konserwacji powierzchni i pomieszczeń biurowych,
  usługi ochrony i monitoringu,
  usługi telekomunikacyjne, pocztowe,
  zakup materiałów eksploatacyjnych do urządzeń biurowych i ich serwis,
  zakup materiałów biurowych, artykułów sanitarnych (w tym ochrony osobistej wynikające z zaleceń Ministra Zdrowia) i chemii gospodarczej oraz artykułów spożywczych na potrzeby pracowników,
  zakup ochronnej odzieży służbowej,
  utrzymanie infrastruktury teleinformatycznej, usługi z zakresu: obsługi kancelaryjnej, księgowej, prawnej, doradztwa podatkowego, zarządzania flotą pojazdów służbowych, itd.,
  zakup materiałów i płynów eksploatacyjnych oraz paliwa do pojazdów służbowych,
  ubezpieczenia majątku i odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy,
  wydatki związane z kosztami eksploatacji samochodu.
  Środki dotacji nie będą mogły zostać przeznaczone na wydatki inwestycyjne oraz wynagrodzenia.

  Wsparcie będzie przyznawane i rozliczane w oparciu o tabelę stawek jednostkowych, których wysokość zależeć będzie od stanu zatrudnienia w firmie w przeliczeniu na liczbę pełnych etatów (FTE – ekwiwalent pełnego czasu pracy). W przypadku samozatrudnionych FTE wynosi 1. Przykładowo, stawka jednostkowa dla osoby samozatrudnionej (FTE=1) wynosić będzie 7 845,11 zł, natomiast stawka jednostkowa dla przedsiębiorstwa, którego FTE wynosi 3 to 13 588,13 zł.

  Przedsiębiorca będzie mógł uzyskać pomoc maksymalnie na okres 3 miesięcy tj. w wysokości 3 stawek jednostkowych.

  Wsparcie w postaci grantu nie może być udzielane między innymi na działalność z zakresu:

  produkcji lub wprowadzania do obrotu napojów alkoholowych, gier losowych czy dla instytucji finansowej, bankowej oraz z sektora kas spółdzielczych.

  „Bardzo byśmy chcieli, aby jak najwięcej pomocy, jak najwięcej efektów z tego było i gospodarka podkarpacka jak najwięcej skorzystała” – dodał na zakończenie konferencji marszałek Ortyl.

  podkarpackie.pl

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com