niedziela, 25 lutego, 2024
+

  Teatr im. Wandy Siemaszkowej operatorem programu Przestrzenie Sztuki

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  „Przestrzeń potrzebuje sztuki, a sztuka potrzebuje przestrzeni” – tymi słowami Katarzyna Meissner, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca rozpoczęła konferencję prasową inaugurującą ogólnopolski pilotaż programu Przestrzenie Sztuki.

  Będą to interdyscyplinarne centra kultury prowadzone we współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego opierające się na istniejących instytucjach kultury. Wydarzenie odbyło się 29 lipca na Akademii Sztuk Pięknych Warszawie. Udział wzięli:

  – Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego,

  – Katarzyna Meissner, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca (moderacja),

  –  Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca ,

  – Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

  Pilotaż programu wystartował w lipcu i potrwa do końca tego roku. Przestrzenie Sztuki powstaną w Katowicach, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze. Planowanych jest 100 wydarzeń, w których weźmie kilkuset artystów i które obejrzy  80 tys. odbiorców.

  Prof. Piotr Gliński powiedział, że: „Przestrzenie Sztuki to nowy format mecenatu Państwa – takiego projektu jeszcze nie było w Polsce. Opiera się na dobrych i sprawdzonych instytucjach, które już funkcjonują. Realizujemy  w ten sposób zasadę zrównoważonego rozwoju, bo nie koncentrujemy na centrach aglomeracji urbanistyczno-kulturalnych w Polsce, tylko tych mniejszych lokalizacjach oraz zasadę subsydiarności, czyli pomocy dla tych, którzy już są dobrzy, aktywni, którzy mają talent i aspiracje, i zasługują żeby ich wspierać odgórnie, bo już nie są w stanie więcej sami zrobić.”

  Operatorami pilotażu będą: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Kielecki Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie, Materia, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr im. Wandy Siemaszkowej oraz Lubuski Teatr w Zielonej Górze.

  Nasze miasto podczas konferencji reprezentowali dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego Robert Godek, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej Jan Nowara oraz pełnomocnik dyrektora Teatru Jagoda Skowron.

  (ip)

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com