poniedziałek, 26 lutego, 2024
+

  76 rocznica Powstania Warszawskiego. Uroczystości w Rzeszowie #NasiLokalniBohaterowie

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  Dokładnie 76 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, wybuchło Powstanie Warszawskie, czyli zryw Warszawiaków, którzy stanęli do walki z hitlerowskimi Niemcami.

  Powstanie rozpoczęło się wtedy dokładnie o godzinie 17:00, czyli w tzw. godzinę „W”. Dziś w całej Polsce, o tej samej porze, wszyscy zatrzymamy się i w dźwięku syren, trwających jedną minutę, oddamy hołd wszystkim walczącym, zarówno tym, którzy ponieśli śmierć, jak i tym, którzy jeszcze żyją i kultywują pamięć historyczną o tym militarnym zrywie.

  Godzina „W”

  Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart skierowała do samorządowców apel o włączenie się do akcji minuty hołdu dla Powstańców. Wojewoda zaapelowała także o wywieszenie w tym dniu flag państwowych na budynkach samorządowych i w miejscach publicznych. „Podjęte działania mają na celu oddanie hołdu i uczczenie pamięci uczestników Powstania Warszawskiego.” – informuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik wojewody.

  Rzeszowskie uroczystości będą skromniejsze niż co roku…

  Tegoroczne uroczystości, upamiętniające 76. r. wybuchu Powstania będą miały charakter symboliczny. „Mając na uwadze, zdrowie i bezpieczeństwo potencjalnych uczestników wydarzenia oraz na prośbę kombatantów, tegoroczny program uroczystości ogranicza się do obecności przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów” przy Placu im. Armii Krajowej w Rzeszowie.” – podaje rzeszowski IPN.

  Na godzinę 16:45 zaplanowane jest wystawienie posterunku honorowego oraz warty honorowej żołnierzy 3PBOT, o godzinie 17:00 zabrzmi syrena alarmowa, a następnie po niej odbędzie się modlitwa w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich, którą poprowadzi ks. prałat Władysław Jagustyn proboszcz Parafii p.w. Św. Krzyża w Rzeszowie. Po modlitwie, nastąpi symboliczne złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”.

  Wystartowała akcja #NasiLokalniBohaterowie

  fot. materiały prasowe

  #NasiLokalniBohaterowie to projekt koordynowany przez Fundację Misji Obywatelskiej, realizowany we współpracy z licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi organizacjami pozarządowymi o profilu patriotycznym, a także osobami dobrej woli.
  Założeniem projektu jest zwiększenie świadomości lokalnej społeczności, iż nie tylko
  Warszawiacy brali udział w powstaniu. „Pragniemy przybliżyć sylwetki osób z różnych
  części kraju (przede wszystkim Małopolski i Podkarpacia), które brały udział w
  insurekcji” – informuje Adam Poręba z Fundacji, jednocześnie dodając „jeżeli nie chcesz być bierny napisz do nas! Powiemy Ci jak to zrobić! fundacjamisjiobywatelskiej@gmail.com” –

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com