20 C
Rzeszów
wtorek, 16 sierpnia, 2022
+

  Posypały się mandaty po kontrolach obiektów gastronomicznych!

  Polecamy

  Dominik Bąk
  Redaktor Dominik Bąk - Szef NEWSROOMu oraz działu Publicystyki KURIER RZESZOWSKI - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podkarpacka Państwowa Inspekcja Sanitarna tylko w ciągu jednego tygodnia lipca wystawiła cztery mandaty i wydała dwie decyzje administracyjne. To wszystko po kontrolach obiektów gastronomicznych, sklepów i restauracji.

  Trwa „Akcja Lato” czyli coroczny cykl wzmożonych kontroli sanepidu wobec producentów i sprzedawców żywności. To właśnie podczas wakacji (sezonu letniego), przedsiębiorcy czy pracownicy obiektów obiektów żywnościowo-żywieniowych popełniają najwięcej uchybień i błędów względem przepisów sanitarnych.

  W dniach 20 – 26 lipca br. Podkarpacka Państwowa Inspekcja Sanitarna skontrolowała siedem restauracji, jedną stołówkę, osiem zakładów małej gastronomii, dwie wytwórnie ciast i lodów, pięć automatów do produkcji lodów oraz sześnaście innych obiektów żywnościowo – żywieniowych, takich jak dom weselny, punkty sprzedaży serów regionalnych czy sklepy spożywcze.

  Inspektorzy sanepidu ujawnili takie uchybienia jak: nie okazano do wglądu aktualnego wyniku badania wody używanej w zakładzie, nie okazano do wglądu dokumentu potwierdzającego wywóz nieczystości płynnych, brak ekranów zatrzymujących owady w oknach otwieranych, zniszczona suszarka w pomieszczeniu zmywalni, brak bieżącej ciepłej i zimnej wody w obiekcie, brak orzeczeń lekarskich do celów sanitarno-epidemiologicznych osób pracujących w styczności z żywnością, wprowadzanie do obrotu środków spożywczych po upływie daty minimalnej trwałości i terminu przydatności do spożycia, niewłaściwy stan sanitarno-techniczny powierzchni ścian i sufitów oraz brak segregacji asortymentowej w urządzeniu chłodniczym.

  W zakładach, w których stwierdzono zły stan sanitarno – porządkowy lub inne nieprawidłowości cztery osoby, winne stwierdzonych zaniedbań, ukarano grzywnami w drodze mandatów karnych, na łączną kwotę 600 zł. Podkarpacki sanepid wydał także dwie  decyzje administracyjne nakazujące usunięcie usterek technicznych.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -