poniedziałek, 26 lutego, 2024
+

  „Perła w koronie Podkarpacia” w rękach władz Rzeszowa

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  „To dla mnie wielki zaszczyt być w tym miejscu i podpisywać dokument, który ma historyczne znaczenie dla miasta Rzeszowa” – mówił dziś w rzeszowskim Ratuszu Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. To właśnie dziś przedstawiciele odpowiedzialni za polskie sądownictwo podpisały z władzami miasta deklarację, w przedmiocie przekazania miastu Zamku Lubomirskich.

  „Piękny zamek przejdzie do rąk gospodarza miasta pana prezydenta”

  Zbigniew Ziobro, wraz ze swoimi współpracownikami m.in. z Marcinem Warchołem wiceministrem sprawiedliwości przybyli w środę do Rzeszowa, aby razem z władzami miasta podpisać deklarację przekazania Zamku Lubomirskich na cele kulturalne – „piękny zamek przejdzie do rąk gospodarza miasta pana prezydenta, pod najlepszą opiekę, aby służyć jak najlepiej mieszkańcom i wszystkim, którzy będą przybywać do Rzeszowa, aby mówić o chwale tego miasta, jego mieszkańców” – mówił Ziobro. Minister Sprawiedliwości podkreślał dziś także znacząca historię Zamku Lubomirskich.

  Walka o przejęcie przez władze Rzeszowa Zamku Lubomirskich, obecnej siedziby Sądu Okręgowego, trwały ponad 12 lat. Sprawa zdecydowanie przyspieszyła podczas kampanii wyborczej do polskiego parlamentu w 2019 roku. Wtedy do pomocy Ferencowi wkroczył Marcin Warchoł, ubiegający się o mandat poselski. Rezultatem wygranej Prawa i Sprawiedliwości, zdobyciu poselskiego mandatu przez Warchoła i objęcia przez niego urzędu wiceministra sprawiedliwości.

  W marcu br. rzeszowscy radni zgodzili się przekazać ministerstwu sprawiedliwości działkę pod budowę nowego sądu okręgowego. Powstanie on na os. Drabinianka przy ul. Granicznej-Zielonej – przygotowujemy dużą inwestycję, gwarantującą, że polskie sądownictwo, także te na Podkarpaciu i w Rzeszowie, będzie miało jak najlepsze warunki dla służenia mieszkańcom” – podkreślał Ziobro. Swoje słowa uznania minister sprawiedliwości kierował do swojego zastępcy Marcina Warchoła, podkarpackiego posła, który zaangażował się w sprawę Zamku.

  „Perła w koronie Podkarpacia”

  „Zamek Lubomirskich, perła w koronie Podkarpacia wraca na swoje miejsce, dla mieszkańców, otwarty dla wszystkich” – mówił dziś wiceminister Warchoł, dodając „determinacja pana prezydenta, idea ekscelencji (biskupa – seniora rzeszowskiego Kazimierza Górnego, obecnego na konferencji), przychylność pana ministra, sprawiły, że dzisiaj jesteśmy w tym miejscu, kiedy to czynimy krok milowy w tej inwestycji, stajemy się inwestorem”. Warchoł zaznaczał, że podpisane rok temu porozumienie zakładało szereg prac, które przez ten czas do dzisiaj, zostały wykonane. Wskazywał na dwie opinie biegłych wobec działki przy ul. Dołowej, którzy sugerowali, że to nie jest właściwe miejsce pod nowy sąd okręgowy, ponieważ koszt inwestycji będzie zbyt wysoki. Pojawiła się propozycja terenu przy ul. Borowej, ale pod koniec lutego radni nie wyrazili na nią zgody. Ostatecznie miasto przekazało działkę na Drabiniance – „mnóstwo pracy, telekonferencji, podczas covidu (…). sprawiły, że dziś podpisujemy trzy umowy”. Wiceminister poinformował, że pierwszym z trzech dokumentów jest porozumienie, w formie obustronnych darowizn, drugim umowa przedwstępna darowizn w formie aktu notarialnego, trzecim zgoda na dysponowanie działką.

  „On jest wpisany w dzieje Rzeszowa, dzieje naszej Ojczyzny”

  Obecny podczas uroczystego przekazania Zamku Lubomirskich biskup senior diecezji rzeszowskiej podkreślał istotę całej idei, którą kilkanaście lat temu przekazał prezydentowi Ferencowi – „on jest wpisany w dzieje Rzeszowa, dzieje naszej Ojczyzny”. Biskup Górny składał podziękowania dla władz ministerstwa sprawiedliwości, wskazując, że po za wymiarem unowocześnienia wymiaru sądownictwa, miasto zyska znakomity obiekt kulturalny.

  Nowy sąd najwcześniej za trzy lata

  Nowy sąd, po szeregu prac administracyjnych, projektowych czy wykonawczych, powstanie nie wcześniej niż w ciągu 36 miesięcy. Wtedy też, kiedy nowy sąd okręgowy zostanie oddany do użytku, zostanie podjęta akcja przenoszenia ówczesnej siedziby Sądu Okręgowego. Tadeusz Ferenc dodał, że miasto nie poniesie żadnych kosztów budowy sądu.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com