36 dzieci z rodzin poszkodowanych wskutek czerwcowej powodzi z terenu województwa podkarpackiego wyjechało w sobotę 25 lipca na kolonię do Wisły (woj. śląskie). Wyjazd został przygotowany wspólnie przez Kancelarię Prezydenta RP oraz Marszałka województwa Podkarpackiego przy wsparciu Wojewody Podkarpackiego. Z inicjatywą organizacji letniego wypoczynku dla najmłodszych wyszła Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda.
Dzieci będą przebywać w Wiśle, w rezydencji prezydenta od 25 lipca do 1 sierpnia. W letnim wypoczynku uczestniczą dzieci w wieku od 7 do 14 lat z kilku najbardziej dotkniętych w czerwcowej powodzi gmin. Przed wyjazdem, w Rzeszowie pożegnał ich wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś oraz wojewoda Ewa Leniart.
Wyjeżdżających na kolonię pożegnali przed urzędem marszałkowskim w Rzeszowie wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś oraz wojewoda Ewa Leniart.
„Owocem waszego pobytu niech będzie moc wrażeń, które przywieziecie z powrotem. Mam jeszcze prośbę, abyście w Wiśle byli ambasadorami Podkarpacia, abyście byli otwarci na dobro, które do was dotrze” – powiedział do dzieci wiceprzewodniczący Jerzy Cypryś.
„Życzę wam dobrego, fajnego pobytu. Myślę, że będzie to udany czas, będziecie na pewno zadowoleni” – życzyła dzieciom wojewoda Ewa Leniart.
Dzieci otrzymały wyprawki na wypoczynek, które udało się zorganizować dzięki wsparciu sponsorów, wśród których są: PGE Obrót S.A., Zarząd Orlen Oil, Firma Olimp Laboratories Sp. z o.o., Oddział Okręgowy Narodowego Banku Polskiego Oddział w Rzeszowie, Uzdrowisko Rymanów-Zdrój S.A., Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie, Wojewódzki Urząd Pracy, Cukiernia Orłowski & Rak w Rzeszowie. W plecakach znalazły się m.in.: bidony, latarki, czapki, naturalne kosmetyki z Uzdrowiska Rymanów-Zdrój, woda mineralna, ręczniki, koszulki, środki czystości, do tego puzzle oraz gry planszowe, w tym gry edukacyjne o tematyce historycznej, a także smakołyki na podróż.
Pieniądze na wyjazd dla dzieci zbierali także pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, którzy przekazali na „kieszonkowe” 2 tys. złotych. 300 złotych zebrali na ten cel pracownicy ROPS-u. Dzieci będą mogły przeznaczyć pieniądze na własne przyjemności.
Organizatorem kolonijnego wypoczynku w imieniu województwa podkarpackiego jest Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie. Urząd marszałkowski opłacił koszty ubezpieczenia, materiałów do zajęć dla dzieci, wynagrodzenia opiekunów. Kancelaria Prezydenta RP zapewniła całej grupie nocleg wraz z wyżywieniem. Koszty transportu zostały pokryte przez Wojewodę Podkarpackiego. Autokar wykorzystywany na potrzeby uczestników kolonii pozostanie do dyspozycji dzieci przez cały czas trwania wypoczynku.
Wyjazd dzieci wsparło województwo śląskie i miasto Wisła. Marszałek Województwa Śląskiego zaoferował dzieciom m.in. zwiedzanie podziemi Sztolni Królowa Luiza w Parku 12C, wizytę w Parku Śląskim oraz w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, a także na Stadionie Śląskim. Dzięki pomocy województwa śląskiego dzieci spotkają się z góralami w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej oraz będą mieć zapewnioną współpracę z wykwalifikowanym przewodnikiem GOPR. Z kolei Urząd Miasta w Wiśle zadeklarował, że zorganizuje zwiedzanie Wisły i przekaże dzieciom pamiątki. Koloniści będą też w parku wodnym, pojadą do Ustronia, Istebnej i Koniakowa. W planach jest też wjazd kolejką na Czantorię Wielką, wizyta w gospodarstwie agroturystycznym, zwiedzanie Muzeum Beskidzkiego, liczne gry, zabawy, warsztaty.
W wyjazd bardzo zaangażowane jest Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Zapewni ono uczestnikom kolonii spotkania z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, których celem będzie edukacja w zakresie bezpieczeństwa. Ponadto BBN nawiązało kontakt z Adamem Małyszem, który zgodził się spotkać z grupą i oprowadzić po obiektach skoczni w Wiśle-Malince. Na zakończenie wakacyjnego pobytu w Rezydencji Prezydenta RP w Zamku w Wiśle, przedstawiciel BBN wręczy dzieciom upominki przekazane przez Kancelarię Prezydenta RP, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwo Obrony Narodowej, Polską Grupę Zbrojeniową, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Orlen.
Nabór uczestników kolonii prowadzony był przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie, według kryteriów opracowanych przez Departament Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Główne kryteria to: zamieszkanie na terenie jednej z 6 gmin najbardziej poszkodowanych w wyniku powodzi, uczęszczanie w roku szkolnym 2019/2020 do szkoły podstawowej, wiek nie mniej niż 7 i nie więcej niż 14 lat.
Zrekrutowanych zostało 36 dzieci z Gminy Jasienica Rosielna, Jawornik Polski, Miasta i Gminy Kańczuga, z Gminy Łańcut, Miasta i Gminy Miasto Jasło.
Na wyjazd Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich we współpracy z Departamentem Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego zabezpieczył wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, w skład której wchodzi kierownik oraz trzej wychowawcy. Kierownikiem kolonii jest Agata Samborska-Bąk, która ukończyła kurs kierowników obozów wędrownych oraz kierowników wypoczynku dzieci i młodzieży. Wychowawcami są nauczyciele Zespołu Szkół przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie, jednostki organizacyjnej prowadzonej przez Województwo Podkarpackie. Posiadają wymagane prawem uprawnienia oraz wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi hospitalizowanymi, a zatem znajdującymi się w sytuacji trudnej, a nawet traumatycznej, co bez wątpienia ułatwi im dobry kontakt z kolonistami, którym przyszło zmierzyć się z tragiczną sytuacją powodzi.
wwww.podkarpackie.pl