czwartek, 29 lutego, 2024
+

  Dziś święto policji. Podkarpaccy funkcjonariusze z nowym hymnem [nagranie]

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  „Bo taki nasz rozkaz” – tak zatytułowany jest hymn podkarpackich policjantów, który powstał w setną rocznicę powołania Policji Państwowej. Święto Policji jest znakomitą okazją, by go zaprezentować w pełnej wersji. Autorem tekstu i muzyki jest dr Monika Brewczak. Słowa hymnu eksponują wartości przyświecające policyjnej służbie, nawiązując do roty ślubowania policjantów przedwojennych i współczesnych.

  Dzień Święta Policji to bardzo dobry moment, aby przypomnieć ten wyjątkowy utwór, który powstał z okazji jubileuszu powołania Policji Państwowej. Jego pierwsze publiczne wykonanie odbyło się 10 kwietnia 2019 r., podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Patrona podkarpackiej Policji – Wiktora Zygmunta Sas Hoszowskiego. W tym roku utwór doczekał się profesjonalnej rejestracji w studiu nagrań Polskiego Radia Rzeszów.

  Hymn podkarpackiej policji

  Autorką hymnu jest Monika Brewczak – doktor dyrygentury, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku i nauczyciel Szkoły Muzycznej w Sanoku. Autorem aranżacji jest Grzegorz Kopala, a swojego głosu udzielił Mateusz Burczyk.

  Hymn przypomina o wartościach, jakim służą policjanci. Policyjna służba wymaga bowiem wyjątkowych predyspozycji i gotowości na poświęcenie. Najważniejsze idee znajdują się w rocie ślubowania. Każdy funkcjonariusz ślubuje służyć wiernie narodowi, chronić porządek prawny ustanowiony konstytucją, strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli nawet z narażeniem życia, honoru, godności każdego człowieka i dobrego imienia służby. To o tych wartościach traktuje hymn. Pojawia się w nim również postać św. Michała Archanioła – patrona Policji w Polsce, ale też na świecie.

  W tym roku mija 30 lat od powołania współczesnej Policji. W tym czasie, 11 podkarpackich funkcjonariuszy straciło życie w związku ze służbą. Prezentując ten hymn w Święto Policji, chcemy przypomnieć o ofiarności policjantów na co dzień, Chcemy uhonorować zwłaszcza tych, którzy oddali swoje życie w służbie, ale też przypomnieć nam samym, jacy powinniśmy być i czego oczekuje od nas społeczeństwo.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com