0,3 C
Rzeszów
wtorek, 26 stycznia, 2021

Wkrótce w Siemaszkowej nowy spektakl ,,Granica”

W Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie trwają intensywne próby do „Granicy” w reżyserii Katarzyny Szyngiery. Premiera spektaklu jest planowana na 27 lutego. Nowy...
+

  W piątek w Rzeszowie protest przeciwko legalizacji przemocy domowej

  Polecamy

  Dominik Bąk
  Redaktor Dominik Bąk - Szef NEWSROOMu oraz działu Publicystyki KURIER RZESZOWSKI - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Na piątkowe popołudnie (17:30) na rzeszowskim Rynku zaplanowano manifestację kobiet przeciwko pracom legislacyjnym polskiego Rządu, dotyczącym legalizacji przemocy domowej, m.in. wobec zapowiedzi wypowiedzenia “konwencji stambulskiej”.

  “Uwaga! Fundamentaliści z Ordo Iuris i z PiS celowo nazywają Konwencję Antyprzemocową „konwencją stambulską”, żeby ukryć fakt, że dotyczy ona ochrony przed przemocą domową. Tak, ta nazwa jest jak najbardziej poprawna, ale jej podmiana, tak żeby zniknęło z debaty słowo „przemoc”, to część „Agendy Europe” w zakresie strategii językowych przyjętych przez fundamentalistów. W piątek zaczyna się organizowana przez Ordo Iuris zbiórka podpisów pod „obywatelskim” projektem, który otworzy drogę dla ustawy #PrzemocPlus.” – mówi Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. To własnie ta organizacja, na jutro, planuje w każdym większym mieście manifestacje protestacyjne.

  “Najwyższy czas, żeby sobie o historii projektu #PrzemocPlus przypomnieć, bo on właśnie wraca, i to z hukiem.” – mówi Lempart.

  Projekt #PrzemocPlus Zrzut ze strony Rządowego Centrum Legislacji

  Marta Lempart ze Strajku Kobiet zauważa także, że w 2018 roku, rozpoczęty w Sejmie projekt ustawodawczy Ordo Luris dotyczył “legalizacji „pierwszego pobicia” na wzór kremlowski, skasowania kategorii przemocy psychicznej, likwidacji obowiązku zakładania Niebieskiej Karty przez służby.” Wtedy działania ustawodawcze w tym przedmiocie polski Rząd zatrzymał.

  Organizatorów manifestacji martwi fakt, że dla uchwalenia zamrożonego projektu #PrzemocPlus konieczne jest wypowiedzenie przez Polskę Konwencji Antyprzemocowej – czyli konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Bez wypowiedzenia Konwencji Antyprzemocowej (konwencji stambulskiej) Ordo Iuris i PiS nie będą mogły zalegalizować w Polsce przemocy w rodzinie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -