piątek, 1 marca, 2024
+

  #infoUrząd: Milion złotych dla podkarpackich uczelni

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  Siedem podkarpackich uczelni otrzymało w tym roku wsparcie z budżetu województwa. Łącznie jego wysokość wynosi milion złotych. Umowy na dotację przedstawiciele uczelni podpisali w urzędzie marszałkowskim.

  W podpisaniu umów samorząd województwa reprezentowali: Jerzy Borcz – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Piotr Pilch – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego oraz Monika Brewczak – Wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

  „Wniosków o dotację wpłynęło 11. Uznaliśmy, że 7 jest interesujących, wpisujących się w strategię rozwoju województwa, w inteligentne specjalizacje. Dotacje są przyznane w zależności od wagi i rodzaju przedsięwzięcia”– mówił podczas podpisania umów marszałek Ortyl.

  „Gratuluję rektorom, wszystkim tym, którzy przyczyniają się do rozwoju szkolnictwa wyższego w naszym regionie, bo ono stanowi o sile kapitału ludzkiego. Kształćmy młodych ludzi i pomagajmy sobie wzajemnie” – dodał wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Borcz.

  Samorząd Województwa Podkarpackiego od wielu lat wspiera finansowo uczelnie z terenu Podkarpacia. Na ten cel z budżetu województwa wyasygnowano już w sumie 22,5 mln złotych.

  W tym roku wsparcie otrzymały następujące placówki:

  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza,
  • Uniwersytet Rzeszowski,
  • Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku,
  • Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu,
  • Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu,
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie,
  • Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu.

  Oceniając złożone wnioski i przyznając dotacje, zarząd województwa kierował się kryteriami określonymi w regulaminie. Wśród nich jest między innymi zgodność przedsięwzięcia z celami wynikającymi ze Strategii Rozwoju Województwa – Podkarpackie 2020.

  Największe wsparcie otrzymała Politechnika Rzeszowska – 360 tys. złotych na zakup samolotu szkoleniowego niezbędnego do kształcenia studentów. Dzięki temu wzrośnie jakość kształcenia studentów pilotażu oraz poprawi się baza dydaktyczno-szkoleniowa.

  Uniwersytet Rzeszowski dostał 250 tys. złotych. Uczelnia chce kupić aparaturę do Pracowni Nanopreparatyki w Centrum Dydaktyczno – Naukowym Mikroelektroniki i Nanotechnologii Kolegium Nauk Przyrodniczych.

  Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku, Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu, Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie otrzymały po 85 tys. złotych. Sanocka uczelnia chce dotację wykorzystać na wyposażenie laboratorium wytrzymałości materiałów i konstrukcji na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Szkoła Zawodowa w Tarnobrzegu dotację wykorzysta na utworzenie i wyposażenie Akademickiego Centrum Diagnozy i Pomocy Psychologicznej na kierunku Psychologia. Przemyska placówka przeznaczy pieniądze na doposażenie pracowni badań fizykalnych i ratownictwa medycznego w symulatory i modele dydaktyczne na kierunku Pielęgniarstwo. Kierunek pielęgniarstwo i grafikę komputerową chce rozwinąć WSIiZ poprzez wykorzystanie dotacji na zakup wyposażenia do laboratoriów na obu tych kierunkach. Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno- Ekonomiczna w Jarosławiu otrzymała 50 tys. złotych i pieniądze przeznaczy na zakup zestawu technologii RFID do laboratorium na kierunku Logistyka i Spedycja na wyposażenie sali szkoleniowej.

  Po podpisaniu umów dr hab. Józef Cebulski, prof. UR wygłosił wykład „Spektroskopia Ramana i techniki FTIR w poszukiwaniu czynników prognostycznych w diagnostyce nowotworowej”który był jednocześnie prezentacją badań prowadzonych z wykorzystaniem sprzętu zakupionego do Pracowni Nanopreparatyki w ramach dotacji  udzielonej z budżetu województwa podkarpackiego.

  „Ten wykład pokazał nam w praktyce, jak dobrze wykorzystywane są nasze środki. Jesteśmy dumni z tego, że w Rzeszowie, na Podkarpaciu prowadzone są takie badania. Bardzo nam zależy, żeby nagłaśniać to, jak wspieramy nasze uczelnie, bo nie wszystkie województwa to robią. A nam zależy, żeby wszystkie uczelnie na Podkarpaciu się rozwijały – czy to publiczne czy prywatne. Wspieramy też młodzież studiującą w województwie podkarpackim, dla której mamy specjalne stypendium, dla najlepszych maturzystów” – powiedział na podsumowanie spotkania wicemarszałek Piotr Pilch.

  Marszałek Ortyl podczas wydarzenia poinformował także o konkursie organizowanym przez urząd marszałkowski, który skierowany jest do studentów z Podkarpacia – „Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia”. Jest on skierowany do absolwentów szkół wyższych, których obronione prace dyplomowe dotyczą historii, współczesnego oblicza oraz przyszłości Podkarpacia. Łączna pula nagród w konkursie wynosi 15 000 zł. 

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com