sobota, 2 marca, 2024
+

  Pogwizdów Nowy jednym krokiem w Rzeszowie? Za tydzień decyzja Rady Ministrów!

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  Projekt rozporządzenia Rady Ministrów pojawił się w poniedziałek na stronach rządowych. Wynika z niego, że Pogwizdów Nowy, od nowego roku, ma być włączony do Rzeszowa.

  Jak wynika z ustaleń Kuriera Rzeszowskiego projekt rozporządzenia będzie omawiany w środę, podczas posiedzenia wspólnego komisji samorządowej i rządowych. W samym spotkaniu uczestniczyć ma, przebywający w Warszawie, prezydent Tadeusz Ferenc.

  Podczas procedowania wniosku o przyłączenie poszczególnych sołectw do Rzeszowa, w przedmiocie Pogwizdowa Nowego, pozytywne uchwały wydało Zebranie Wiejskie mieszkańców sołectwa, Rada Powiatu Rzeszowskiego oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Przeciwko zmianom w granicach gminy Głogów Małopolski swoje stanowisko przeciw wyraziła Rada Miejska w Głogowie Młp. i sam burmistrz Paweł Baj.

  Włączenie Pogwizdowa Nowego do miasta pozytywnie zaopiniował także Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich.

  „Działania prezydenta Tadeusza Ferenca w sprawie poszerzenia Rzeszowa kosztem naszej gminy uważam za szkodliwe i niesprawiedliwe. Prezydent nie potrafi współpracować nie liczy się z naszymi potrzebami, za zabrany do Rzeszowa Miłocin do tej pory nie zapłacił ani złotówki rekompensat. Po zabraniu Pogwizdowa Nowego wszyscy mieszkańcy Gminy Głogów Młp. jeszcze przez kilka najbliższych lat będą spłacali kredyt zaciągnięty na wkład własny do wybudowanej nowej sali gimnastycznej. Mam nadzieję, że w obliczu bardzo trudnej sytuacji finansowej spowodowanej pandemią koronawirusa oraz wielu wątpliwościami natury prawnej związanej z obecną zmianą granic, pomimo pozytywnej opinii pani wojewody oraz pozytywnej uchwał Rady Powiatu Rzeszowskiego, Rada Ministrów ostatecznie wyda negatywną opinie w tej sprawie” – powiedział Paweł Baj, burmistrz Głogowa Młp., w wypowiedzi zamieszczonej na oficjalnej stronie Urzędu Gminy Głogów Małopolski. Podobnego zdania jest Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.

  Na środowym spotkaniu rządowych i samorządowych komisji obecny ma być sołtys Malawy, z gm. Krasne. Razem z Tadeuszem Ferencem chcą proponować rozszerzenie rozporządzenia o włączenie tej miejscowości do stolicy Podkarpacia. Taką wolę władz Rzeszowa poparł także Związek Miast Polskich i Unia Metropolii. Ostateczne decyzje Rada Ministrów podjąć może za tydzień we wtorek.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com