czwartek, 29 lutego, 2024
+

  Cugowski, Dąbrowska, Nosowska i inni – poznaliśmy program ESK w Rzeszowie!

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  W poniedziałek, podczas konferencji prasowej w Warszawie, ministerstwo kultury wraz z miastami partnerskimi, ogłosiło program Europejskiego Stadionu Kultury.

  Pandemia koronawirusa zmusiła organizatorów do przesunięcia terminu wydarzenia oraz wprowadzenia obostrzeń sanitarnych. Mimo to Europejski Stadion Kultury – będący częścią festiwalu Wschód Kultury – odbędzie się z typową sobie energią. Cechą charakterystyczną festiwalu od lat jest jego interdyscyplinarny charakter, co sprawia, że każdy miłośnik wrażeń artystycznych, i nie tylko, znajdzie coś dla siebie. Różnorodność festiwalu oddaje dziesięć kategorii zainteresowań, których dotyczą projekty: film, teatr, fotografia, taniec, sztuki wizualne, muzyka, gry, performance, street food oraz wolontariat.  

  Podczas dzisiejszej konferencji programowej w Warszawie ogłoszono szczegóły festiwalu Wschód Kultury, w ramach którego odbędzie się koncert Europejski Wschód Kultury. W konferencji udział wzięli wiceminister kultury Jacek Sellin, dr. hab. Rafał Wiśniewski dyrektor Narodowego Centrum Kultury, oraz prezydenci miast partnerskich, w tym Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

  Dziesiąta edycja festiwalu Europejski Stadion Kultury odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia w Rzeszowie. Jak co roku, będą to trzy dni pełne intensywnej dawki doznań artystycznych. W tym roku w ramach Festiwalu odbędzie się kilkadziesiąt z różnych dziedzin sztuki, w tym m.in. koncerty, wystawy, spektakle, performance, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania i wiele innych – „najmłodsi będą mogli wziąć udział w projekcie Mały Teatr Sensoryczny, łączącym elementy integracji sensorycznej, teatru oraz muzyki” – przekazywał dziś mediom Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

  Wydarzeniem, na które warto zwrócić szczególną uwagę, będzie ósma odsłona „Art Celebration – muzyczno – słownego zobrazowania powieści „Zły” autorstwa Leopolda Tyrmanda”. Koncert będzie jednym z wydarzeń kulturalnych uświetniających trwający obecnie w naszym kraju Rok Tyrmandowski. Wyjątkowym koncertem, łączącym tradycyjne brzmienia instrumentów dawnych z nowoczesną technologią muzyczną, będzie projekt „Na Styku”. Wrażenia słuchaczy spotęgują wizualizacje z użyciem lasera zaprojektowane przez Jakuba Hadera. Kilka zmysłów poruszy również projekt „Wspólne korzenie”, szczególnie koncert zespołu Dym i Czarny Bez wraz z mappingiem Dariusza Makaruka. 

  Europejski Stadion Kultury to nie tylko projekt muzyczne. Ważnym punktem dla pasjonatów teatru będzie premiera spektaklu „Alicja w Krainie Czarów” oraz wystawa fotografii ze spektaklu pod tym samym tytułem – przygotowane przez Teatr Lalek w Grodnie. Znakiem czasów będzie wystawa „Pandomia”, ukazująca Rzeszowian w kadrze drzwi wejściowych do ich mieszkań. Fotografie Przemysława Wiśniewskiego powstały w kwietniu i maju 2020 r. w okresie przymusowej izolacji spowodowanej pandemią.

  Najważniejszym punktem programu będzie Koncert Główny, który odbędzie się w piątek, 28 sierpnia. Niestety nastąpiła zmiana miejsca koncertu, bo pierwotnie odbywał się on zawsze na Stadionie Miejskim przy ul. Hetmańskiej. W tym roku artyści wystąpią na scenie w Hali Podpromie, gdzie według organizatorów wejście otrzyma 1300 osób – „zamierzamy umieścić telebimy w różnych miejscach Rzeszowa, tak by umożliwić uczestniczenie w koncertach większej publiczności” – poinformował Tadeusz Ferenc, prezydent miasta współorganizującego ESK.

  Na scenie pojawiają się największe polskie gwiazdy, które razem z artystami z krajów Partnerstwa Wschodniego wspólnie wykonają swoje utwory, a wśród nich Krzysztof Cugowski, który wraz z Filharmonią Podkarpacką im. A. Malawskiego oraz Zespołem Mistrzów otworzy jubileuszowy koncert, Ania Dąbrowska razem z Sirusho z Armenii, Sorry Boys wraz z artystą Nino Katamadze z Gruzja, Mioush i GO A z Ukrainy oraz Katarzyna Nosowska i PVNCH także z Ukrainy. 

  Rangę tego wydarzenia kulturalnego podkreślali dziś zgodnie organizatorzy. Wszystkie wydarzenia podczas Wschodu Kultury transmitować mają regionalne ośrodki Telewizji Polskiej. Udział we wszystkich projektach festiwalu będzie bezpłatny.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com