czwartek, 29 lutego, 2024
+

  Debata Samorządowa – „nie ma z nami partnerskiego dialogu”

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  Wtorkowa Debata Samorządowa z udziałem ważnych polityków i prezydentów miała być pokazem siły samorządów w lokalnym środowisku, ale także wzajemnego wsparcia i życzliwości.

  Konferencja Prasowa po Debacie samorządowej

  🔴 NA ŻYWO: Konferencja Prasowa po Debacie samorządowej, która odbyła się w rzeszowskim ratuszu.

  Opublikowany przez Kurier Rzeszowski – portal, gazeta, TVi Środa, 8 lipca 2020

  W samej debacie udział wzięli m.in. podkarpaccy parlamentarzyści z Platformy Obywatelskiej Krystyna Skowrońska i Paweł Poncyliusz; prezydenci Gdańska, Sopotu, Rzeszowa, Krosna, Mielca – kolejno Aleksandra Dulkiewicz, Jacek Karnowski, Tadeusz Ferenc, Piotr Przytocki, Jacek wiśniewski; radni miejscy czy działacze społeczni.
  Sama debata, chodź oficjalnie była możliwością wymiany poglądów o samorządzie na przestrzeni 30 lat (odkąd powstały), nieoficjalnie stała się elementem kampanii wyborczej Rafała Trzaskowskiego.

  fot. Kurier Rzeszowski

  30 lat samorządów to spore zaufanie, współpraca, jedność.

  Debata, podczas spotkania samorządowców w rzeszowskim Ratuszu stała się przedmiotem wymiany zdań i poglądów, wspomnień. Rozmówcy jednogłośnie mówili dziś, że w oczach Polaków samorząd zyskuje. Władzom lokalnym miast i gmin ufa już bardzo wielu ich mieszkańców. W parze za inwestycjami, przemyślaną strategią, idzie nakład współpracy lokalnych władz z mieszkańcami. Prezydenci miast podkreślali także istotną rolę wzajemnej pomocy, zwłaszcza w obliczu kataklizmów czy innych niespodziewanych wydarzeń.
  Warto tu zaznaczyć, że Unia Metropolii Polskich, zrzeszająca prezydentów 12 największych polskich miast (w tym Rzeszów), zadeklarowała pomoc finansową dla podkarpackich gmin i powiatów, na usuwanie skutków ostatnich powodzi i zalań.
  Zdzisław Gawlik, lider podkarpackiej Platformy Obywatelskiej zapewniał, że „samorząd to my wszyscy, a nie pojedynczo wójt, burmistrz, prezydent”, dziękując jednocześnie uczestnikom debaty za wymianę doświadczeń.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Dulkiewicz: „rozmowy z samorządowcami nie napawają optymizmem”

  fot. Kurier Rzeszowski

  Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz nawiązywała dziś do trudnej sytuacji polskich samorządów – „to co nas najbardziej boli, to, że nie ma z nami partnerskiego dialogu”. Według prezydent Gdańska, miasta Solidarności apelowała dziś, z przytykiem wobec Prawa i Sprawiedliwości, „żeby tworzyć potęgę Rzeczypospolitej” niezależnie od opcji politycznej czy zajmowanego stanowiska. To był jasny sygnał sprzeciwu wobec polityki rządu PiS, a zwłaszcza podczas kampanii wyborczej, pstryczek dla Andrzeja Dudy. Sama Dulkiewicz nie kryła się tez dziś, podczas konferencji prasowej, że odda głos, jak sama mówiła „na pierwszego samorządowca, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego”.
  W podobnych słowach wypowiadał się także Jacek Karnowski, zarządzający Sopotem, który apelował, żeby „nie dać się dzielić” i dodawał, że jako samorządowcy „chcą rozmawiać ze wszystkimi przedstawicielami rządu, żeby strona rządząca zrozumiała, że jesteśmy jednym państwem, że silny samorząd to silne państwo”.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Konrad Fijołek: apeluje do wyborców Tadeusza Ferenca i Rozwoju Rzeszowa

  Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa z Rozwoju Rzeszowa Konrad Fijołek skierował podczas spotkania z dziennikarzami ważny apel do mieszkańców Rzeszowa. Ale zanim to uczynił podkreślał on istotę polskiego samorządu opartego na solidarności – „dziś ta solidarność ma wymiar samorządowy”.
  Punktem zaskoczenia (trzeba przyznać) był swego rodzaju oczywisty apel wobec wyborców Tadeusza Ferenca i głosujących na radnych z list Rozwoju Rzeszowa. Konrad Fijołek zaapelował bowiem, żeby w geście tej solidarności zagłosować na kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego – „dwa lata temu powierzyliście Państwo nam większość w Radzie Miasta, obdarzyliście nas zaufaniem w ilości kilkudziesięciu tysięcy głosów, powierzyliście nam odpowiedzialność za to miasto, za jego rozwój, za jego przyszłość. Dziś my (…) zwracamy się do Was z apelem, aby poprzeć pierwszego i najważniejszego samorządowca w Polsce Rafała Trzaskowskiego”. Według Wiceprzewodniczącego Fijołka, Rafał Trzaskowski jest gwarantem rozwoju lokalnych społeczności.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com