17,5 C
Rzeszów
środa, 17 sierpnia, 2022
+

  Borys Budka w Rzeszowie: „przez pięć lat widzieliśmy de facto wiceprezydenta”

  Polecamy

  Dominik Bąk
  Redaktor Dominik Bąk - Szef NEWSROOMu oraz działu Publicystyki KURIER RZESZOWSKI - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Trwa sobotnia akcja Platformy Obywatelskiej (Koalicji Obywatelskiej) na Podkarpaciu pod nazwą „Sobota dla Rafała”. Działacze tego ugrupowania walczą o głosy na ich kandydata Rafała Trzaskowskiego, który w drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzy się z urzędującym Prezydentem Andrzejem Dudą. Do wsparcia akcji dołączył dziś na Podkarpaciu Bory Budka, przewodniczący PO.

  Konferencja prasowa Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej

  🔴 NA ŻYWO: Konferencja prasowa Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Borys Budka w Rzeszowie

  Opublikowany przez Kurier Rzeszowski – portal, gazeta, TVi Sobota, 4 lipca 2020

  „Sobota dla Rafała” rozpoczyna cykl codziennych spotkań programowych z mieszkańcami regionu, w ramach projektu „Tydzień dla Rafała”. Początek tej inicjatywy wspiera dziś przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka, który spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej w Rzeszowie. Wcześniej był już w Jaśle, Krośnie i Strzyżowie.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Hańba Andrzeja Dudy, hańba Ziobry

  Na wstępie swojej wypowiedzi Borys Budka odniósł się do, jak sam mówił, „gospodarczej wizyty” Ministra Sprawiedliwości w Rzeszowie. Przypomnijmy, że wczoraj podkarpackim strażakom rozdano promesy na zakup nowych pomp. Ziobro będąc w Rzeszowie odnosił się także do ułaskawienia pedofila, wskazując, że wniosek o podjęcie takiej czynności wobec obwinionego pedofila, złożyła sama ofiara. Zarzucał on także, że Platforma Obywatelska wykazywała wyjątkową nierozwagę, sugerując, że powstrzymywali się oni od udziału w legislacji prawa karnego wobec skazanych za tak ciężkie przestępstwa.

  Przewodniczący Platformy Obywatelskiej mówił dziś, że zarzuty Ziobro brzmią jak hipokryzją – „to wyjątkowa hipokryzja, kiedy o walce z pedofilią mówi człowiek, który zamiast doprowadzić do podwyższenia kar dla pedofilów, doprowadził do uchwalenia tak wadliwego Kodeksu Karnego, który Andrzej Duda zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego i do dziś, przez to partactwo ze strony Ministra Sprawiedliwości, nie doszło do podwyższenia kar za pedofilię” – mówił Budka.

  Przewodniczący PO zwracał uwagę, że z Podkarpacia właśnie pochodzi obecny sędzia Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Piotrowicz, który będąc prokuratorem w czasach PRL, zasłynął z uzasadnienia ułaskawienia pedofila z Tylawy.

  Borys Budka zarzucał Andrzejowi Dudzie, że ten, mając w swojej podstawie programowej opiekę nad rodziną zlikwidował niebieską linię (telefon wsparcia wobec ofiar przemocy), a jego środowisko polityczne przygotowuje pozytywne opinie ułaskawienia wobec sprawców najcięższych przestępstw, w tym tych seksualnych. „Wyjątkową hipokryzją jest też to, że do dziś Prezydent Andrzej Duda nie przeprosił za haniebny akt łaski, który został dokonany podczas jego prezydentury, wobec człowieka skazanego za przestępstwo pedofilii” – uzupełniał Budka. Przewodniczący PO wskazywał dziś także, że ułaskawiony pedofil wpisany był do ogólnopolskiego aktu pedofilów.

  Ujawnienie w ostatnich dniach bulwersujących opinię publiczną aktów ułaskawienia wobec sprawców różnych czynów karnych stało się przedmiotem dyskusji na różnych płaszczyznach. Borys Budka w Rzeszowie zapowiedział, że jego ugrupowanie przyjrzy się wszystkim aktom ułaskawienia za kadencji Andrzeja Dudy.

  „Przez pięć lat widzieliśmy de facto wiceprezydenta”

  Wizyta Borysa Budki w stolicy bastionu Prawa i Sprawiedliwości była doskonałą okazją do wyartykułowania błędów i zaniedbań podczas kończącej się prezydentury Andrzeja Dudy. Zagranie chodź ostre, ale to jedyny sposób, aby móc przekonać zwłaszcza ten miękki elektorat wyborców Andrzeja Dudy, do oddania głosu na Rafała Trzaskowskiego. Dlatego Budka mówił dziś, że „przez pięć lat widzieliśmy de facto wiceprezydenta Andrzeja Dudę, bo wiemy doskonale, kto dziś w Polsce pełni funkcję Prezydenta, Premiera, Marszałka Sejmu, do niedawna Marszałka Senatu, czyli Jarosław Kaczyński”.
  W Rzeszowie Budka wytykał także Andrzejowi Dudzie niezrealizowane obietnice, takie jak brak podniesienia kwoty wolnej od podatku, wyrównania dopłat dla rolników, kwestii związanych z wymiarem sprawiedliwości – „to są obietnice, które nie zostały wypełnione także przez Jarosława Kaczyńskiego” – dodawał Przewodniczący Budka. Wskazywał on także, że głosując dziś na Andrzeja Dudę, wybieramy osobę zależną od Nowogrodzkiej, osobę zależną od Kaczyńskiego, Sasina czy Morawieckiego. Budka nie szczędził także przytaczania sytuacji, które ukazały społeczeństwu, jak sam mówił, „brak poszanowania Prezydenta Dudy nawet przez jego obóz polityczny, wszyscy pamiętamy sytuację z Wawelu, kiedy to Jarosław Kaczyński z niechęcią podał rękę Andrzejowi Dudzie czy czekał on w poczekalni przed gabinetem Kaczyńskiego”.

  Walka o głosy elektoratu Szymona Hołowni

  Szef Platformy Obywatelskiej podczas wizyty na Podkarpaciu podkreśla bezpartyjność Kancelarii Prezydenta. To swoistego rodzaju „uśmieszek” wobec wyborców Szymona Hołowni. Na pytanie naszego reportera, czy Platforma przygotowała już jakiś dokument gwarantujący bezpartyjność prezydenta, Borys Budka mówił: „wystarczy dobry silny prezydent, człowiek niezależny, a gwarantuje, że nie trzeba żadnego prawa, żeby ktoś był bezpartyjny, uczciwy”. Tutaj znów oberwało się Andrzejowi Dudzie, bo chociaż ten, nie będący od momentu objęcia urzędu Prezydenta, ciągle otacza się politykami Prawa i Sprawiedliwości. Budka sugerował, że Prezydent powinien mieć swojego szefa, ale nie w postaci prezesów partii, lecz samych obywateli, społeczeństwa. Ostatnie badania opinii publicznej pokazują właśnie, że odnoszenie się m.in. do kwestii programowych Szymona Hołowni, sprawiają, że 80% jego elektoratu deklaruje oddanie głosu na Rafała Trzaskowskiego.

  Rafał Trzaskowski z programem „Nowa solidarność”

  Rozpoczęta dziś akcja programowa kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego ma za zadanie przekazać jak największej grupie mieszkańców Podkarpacia najważniejsze zapisy „Nowej solidarności” – programu kandydata Koalicji. W programie zawarto m.in. leczenie od ręki, równy dostęp do edukacji, umowę społeczną z przedsiębiorcami, rolnikami, kobietami, młodym pokoleniem, postawiono na ochronę klimatu, na równość społeczną i tolerancję, kulturę i naukę. „Rafał Trzaskowski to gwarancja silnej, niezależnej, obywatelskiej prezydentury” – wskazywał Budka.

  fot. Kurier Rzeszowski


  W Rzeszowie szef PO odnosił się również do ostatnich sondaży, w których 34% badanych obawia się, że podczas kolejnej prezydentury Andrzeja Dudy, Polska może wyjść z Unii Europejskiej – „proszę zobaczyć, kto ostatnio mówił o wyimaginowanej wspólnocie, kto mówił, że „nie będą w obcych językach narzucać nam tego co mamy robić w Polsce” – odnosił się do zagrożenia, które według Borysa Budki istnieje, a kolejna kadencja Dudy może doprowadzić do wyjścia naszego kraju z UE. Przewodniczący PO dodawał, że Andrzej Duda, będąc posłem do Parlamentu Europejskiego zasiadał we frakcji konserwatystów, obok tych, którzy dążyli do wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty europejskiej.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Akcja „Tydzień za Rafałem” trwa w całej Polsce i zakończy się tuż przed ciszą wyborczą.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -