poniedziałek, 26 lutego, 2024
+

  Pogranicze w obiektywie – czyli pomysł na promocję powiatu rzeszowskiego

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  Różnorodna kultura, ciekawa historia, unikatowa przyroda – to wiodące motywy tematyczne akcji promocyjnej oraz konkursu fotograficznego skierowanego do mieszkańców polsko – słowackiego pogranicza. Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia  jest Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, partnerem – miasto Svidnik.

   Celem projektu jest wspólna transgraniczna promocja regionu.

  „Realizacja  programu wzmacniającego lokalną tożsamość historyczną w sposób wyraźny i odczuwalny przyczyni się do profesjonalnego rozreklamowania zarówno powiatu rzeszowskiego, jak i okolic  Svidnika  To bardzo ważny argument wizerunkowy, zwłaszcza w przypadku młodych ludzi karmionych każdego dnia wszechobecną reklamą oraz wątpliwej jakości programami rozrywkowymi. Dlatego dla naszego powiatu szczególnie ważne jest, aby mądrze i skutecznie promować walory turystyczne pogranicza” – mówi Józef Jodłowski, Starosta Rzeszowski.

  To również rozwój lokalnej gospodarki

  Polsko – słowackie pogranicze to swoista mieszanka kultur i społeczeństw,  kraina zabytkowych dworków i kościołów przeplatana malowniczą przyrodą oraz ciekawostkami etnograficznymi i historycznymi.

  Przygotowywany przez organizatorów konkurs fotograficzny „Pogranicze w obiektywie”, skierowany głównie do młodzieży, będzie wyjątkową okazją dla uczestników do pokazania swojej wrażliwości i różnego spojrzenia na świat.

  Zdjęcia zostaną ocenione w czterech kategoriach tematycznych: pejzaż, elementy historii, wydarzenie kulturalne, „Twarze pogranicza”. Nagrodami dla zwycięzców będą m.in. profesjonalne kamery sportowe. Poza tym –  nagrodzone prace zostaną wydane w formie folderu z komentarzem w języku polskim i słowackim.

  O transgranicznym charakterze projektu świadczyć będzie także realizacja filmu prezentującego walory pogranicza.

  „Ten film pozwoli na nowo odkryć często zapomniane już  „perły”  związane z kulturą i przyrodą naszych „małych ojczyzn”. Taka promocja  będzie miała konkretny wpływ na popularyzację przygranicznej turystyki, a tym samym – na rozwój lokalnej gospodarki. A teraz, w czasie pandemii, gdy tak wiele mówi się o konieczności  wsparcia rynku turystycznego,  takie promocyjne działania nabierają szczególnego znaczenia” – mówi Waldemar Pijar, sekretarz Powiatu Rzeszowskiego.

  Takich atrakcji nie można przegapić

  Dogodne położenie geograficzne sprawia, mieszkańcy powiatu rzeszowskiego mają wyjątkowo często okazję do zwiedzania terenów polsko – słowackiego pogranicza.

  „Svidnik oddalony jest od Rzeszowa zaledwie 200 kilometrów. Oznacza to zatem, że bez większego wysiłku  można w tym mieście i okolicach, w ciągu jednego dnia, pozwiedzać, wybrać się na wycieczkę krajoznawczą i skorzystać ze słynnych już kąpielisk.  Takich  atrakcji turystycznych  nie można przegapić” – zachęca Krzysztof Jarosz, dyrektor wydziału promocji Powiatu Rzeszowskiego.

  W Svidniku działa państwowe muzeum kultury rusińsko  – ukraińskiej ze skansenem miejscowego budownictwa ludowego. W mieście znajduje się  muzeum wojenne upamiętniające zmagania I i II wojny światowej oraz Galéria Dezidera Millyho – zbiór ikon ze wschodniosłowackich cerkwi. Atrakcjami  miasta są także cerkwie – prawosławna i greckokatolicka – o ciekawej, nowoczesnej architekturze.

  Svidniku znajduje się jedyne w całym regionie kąpielisko „Wodny Świat”, w którym można rozkoszować się wodnymi kąpielami w basenie ze sztucznymi falami.

  (pw)

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com