czwartek, 1 czerwca, 2023
+

  Powódź w regionie. Niespokojna niedziela! Kolejna pomoc Wojewody!

  Polecamy

  Dominik Bąk
  Dominik Bąk
  Redaktor Dominik Bąk - Szef NEWSROOMu oraz działu Publicystyki KURIER RZESZOWSKI - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Niestety i kończąca się niedziela spowodowała kolejne podtopienia, zwłaszcza na terenie powiatów jasielskiego, krośnieńskiego, brzozowskiego, przeworskiego, przemyskiego.

  W ciągu niedzieli na terenie woj. podkarpackiego odnotowano 362 interwencji związanych z przejściem frontu burzowego. „Działania głównie polegały na pompowaniu wody z zalanych budynków, posesji, odcinków dróg, udrażnianiu przepustów drogowych, usuwaniu powalonych konarów i drzew.” – mówi bryg. Marcin Betleja Rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

  Stany wód na rzekach w województwie układają się w granicy stanów wysokich i średnich. Jedynie w miejscu występowania opadów burzowych i ich spływu odnotowuje się lokalnie przekroczenie stanów alarmowych – na Stobnicy w Godowej i Wisłoku w Żarnowej.

  W działaniach ratunkowych uczestniczą, oprócz strażaków z Podkarpacia, również strażacy z Małopolski i woj. Świętokrzyskiego oraz z Mazowsza. W akcję ratowniczą zaangażowane są siły i środki Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Sił Zbrojnych RP. Na dzień dzisiejszy w całym regionie, w działaniach ratowniczych, bierze udział 1222 strażaków i 496 żołnierzy. Siły osobowe są ciągle zwiększane.

  „W sumie Wojewoda Podkarpacki otrzymała już, na podstawie dwóch decyzji Ministra Finansów, łączną kwotę 8.922.000 zł zabezpieczenia finansowego, z przeznaczeniem na pierwsze pilne potrzeby dla poszkodowanych osób w wyniku ulewnych deszczy i powodzi. Do tej pory miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej złożyły do Wojewody Podkarpackiego wnioski na łączną kwotę 5.990.000 zł dla 1024 rodzin. Wszystkie zgłoszone kwoty zostały pozytywnie zweryfikowane, a środki przelane na konta gmin” – przekazuje nam Małgorzata Waksmundzka-Szarek Rzecznik Prasowy ​Wojewody Podkarpackiego.

  W godzinach popołudniowych ulewa przeszła nad okolicami Krosna w Jaśliskach, Daliowej, Króliku Polskim, Rymanowie Zdroju – na ten moment nie ma informacji o szkodach, a na miejscu działają służby. Z powodu zalania nieprzejezdna jest droga wojewódzka nr 987 w miejscowości Daliowa.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com