niedziela, 25 lutego, 2024
+

  Nowe radiowozy dla podkarpackiej ITD. Kierowcy muszą się ich obawiać

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  Dziś w samo południe, na parkingu Miejsca Obsługi Podróżnych w Bratkowicach (autostrada A4), w służbę podkarpackiej Inspekcji Transportu Drogowego, przekazano cztery nowe radiowozy.

  Wzmocnią tabor podkarpackiej ITD

  Warte 1,7 mln zł radiowozy zostały zaprezentowane w trakcie briefingu prasowego, z udziałem Rafała Webera sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Alvina Gajadhura Głównego Inspektora Transportu Drogowego oraz Ewy Leniart Wojewody Podkarpackiego. Nowe radiowozy zasilą jednostki ITD w Rzeszowie, Krośnie oraz Mirocinie.

  „Wykorzystanie nowych radiowozów podniesie gotowość operacyjną Inspekcji, wpłynie na szybkość i efektywność prowadzonych działań. Wykrycie i wykluczenie z ruchu większej liczby pojazdów zagrażających bezpieczeństwu, a także niebezpiecznych dla środowiska, wzmocni system zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego w Polsce” – podkreślił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

  Każdy z nowych furgonów jest wyposażony w specjalistyczny sprzęt, m.in.: testery diagnostyczne, dymomierz, sonometr, wagi samochodowe. Sprzęt ten umożliwi przeprowadzenie kompleksowych kontroli stanu technicznego pojazdów ciężkich i autokarów.

  „Szybsza „diagnostyka” pojazdów pozwoli ograniczyć m.in. ruch najbardziej wyeksploatowanych i niebezpiecznych samochodów. Natomiast przenośne, dynamiczne wagi samochodowe umożliwią częstsze kontrole tonażu pojazdów i wycofywanie z ruchu przeciążonych, niszczących drogi samochodów” – ocenił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

  „Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zakupu tak bardzo potrzebnego nam sprzętu. Jestem przekonana, że będzie on dobrze służył mieszkańcom naszego województwa, chroniąc polski rynek transportowy” – powiedziała Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki.

  Do tej pory Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego dysponował 12 furgonami, z których większość od co najmniej 7 lat jest wykorzystywana do działań kontrolnych.

  Pomogą chronić polski rynku transportowy

  Nieprzypadkowo pokaz nowych furgonów odbył się w pobliżu autostrady A4. MOP Bratkowice koło Rzeszowa jest jednym z punktów kontrolnych podkarpackiej ITD.

  „Ze względu na bliskość Słowacji i Ukrainy oraz ruch tranzytowy, nowe radiowozy oraz sprzęt kontrolny będziemy wykorzystywać m.in. w trakcie kontroli międzynarodowych przewozów drogowych. Pomogą nam chronić polski rynek transportowy. Rocznie kontrolujemy ok. 13 tys. pojazdów, ponad połowa z nich to pojazdy zagranicznych przewoźników. Najczęściej ujawniamy przypadki niestosowania się do norm czasu pracy, ingerencji w tachografy i stosowania niedozwolonych urządzeń oraz wykonywania międzynarodowych przewozów drogowych bez wymaganych zezwoleń” – mówił Jarosław Skolik, Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego.

  Furgony zostały bezpłatnie przekazane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie tylko do Rzeszowa, ale do wszystkich 16 Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego.

  „Wprowadzenie do działań na taką skalę nowoczesnych urządzeń kontrolnych wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zminimalizuje występowanie patologicznych zjawisk wciąż ujawnianych w transporcie drogowym, zapewni uczciwą konkurencję oraz ochronę polskiego rynku transportowego” – podkreślił Szef ITD.

  Zakup 64 furgonów to kolejny etap wzmocnienia potencjału Inspekcji Transportu Drogowego, która jest wiodącą w kraju instytucją w zakresie kontroli transportu ciężkiego. Zakupiono i przekazano już inspektorom 64 specjalne zestawy kontrolne. Trwa procedura przetargowa na dostawę 16 Mobilnych Jednostek Diagnostycznych. Całkowity koszt realizacji projektu wyniesie blisko 66 mln zł. Jest on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com