Początkiem czerwca br. ogólnopolskie media podawały informację, że Komisja Europejska wystosowała do polskich samorządów, tych które podjęły tzw. stanowiska przeciw ideologii LGBT, listy, w których zwraca uwagę, żeby marszałkowie województw zbadali, czy pieniądze z unijnej polityki spójności nie są wydawane z pogwałceniem europejskich przepisów. Taki list trafił także do Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.
Opozycja: „do dziś nie otrzymaliśmy kopii pisma i – jako radni wojewódzcy – nadal nie wiemy co dokładnie się w nim znajduje”.
Komisja Europejska swoje pismo zaadresowała do marszałków woj. lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Na wieść o liście Komisji Europejskiej do Marszałka Ortyla, opozycyjni radni Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Podkarpackiego, złożyli wniosek o udostępnienie im treści tego dokumentu i odniesienie się do niego na najbliższej sesji Sejmiku. Pismo te złożyli 8. czerwca br., wnioskując o udzielenie odpowiedzi w terminie siedmiodniowym. Krzysztof Feret, radny Koalicji Obywatelskiej, zwraca uwagę, że „termin ten minął przedwczoraj, do dziś nie otrzymaliśmy kopii pisma i – jako radni wojewódzcy – nadal nie wiemy co dokładnie się w nim znajduje.”.
Urząd Marszałkowski pracuje nad stanowiskiem.
Odnosząc się do zarzutów radnych KO wobec Marszałka Władysława Otyla, postanowiliśmy zapytać dlaczego prośby tego klubu do tej pory nie zrealizowano. Tomasz Leyko z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego twierdzi, że „odpowiedź do KE jest wnikliwie przygotowywana. Kiedy zostanie wysłana, o jej treści poinformujemy w specjalnym oświadczeniu, planujemy też organizację Konferencji prasowej w tej sprawie.”.
„A przecież chodzi tylko o skan pisma.. To nie wymaga nakładu czasu i siły.” – oburza się Feret (KO).
Krzysztof Feret dodaje, że „brak odpowiedzi na nasz wniosek uważamy za niedopuszczalną praktykę ukrywania szczegółów ważnej sprawy dla województwa (choćby ze względu na ewentualne konsekwencje budżetowe).”
Czego chce Komisja Europejska?
Tutaj warto zaznaczyć, że o ostatecznej konsekwencji przyjętych uchwał przez samorządy wspomnianych wcześniej pięciu województw, zdecyduje oczywiście Komisja Europejska.
Listy do marszałków mają zwrócić uwagę ich adresatom przede wszystkim na art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, który mówi o wartościach, na których opiera się wspólnota, czyli poszanowaniu godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwu prawa, jak również poszanowaniu praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości.
W opinii Komisji Europejskiej przyjęcie m.in. przez samorząd Województwa Podkarpackiego w maju 2019 roku uchwały „anty – LGBT”, w której społeczność LGBT sprowadza siędo „ideologii”, stawiają pod znakiem zapytania zdolność regionalnych instytucji do realizacji zasady niedyskryminacji: „istnieje ryzyko, że beneficjenci funduszy, dyskryminowaliby społeczność LGBT w swoich działaniach” – czytamy w liście KE, który krąży po internecie.