21,6 C
Rzeszów
środa, 17 sierpnia, 2022
+

  Czy mieszkańcy Rzeszowa zgodzą się na wieżowce przy ul. Krakowskiej?

  Polecamy

  Waldemar Ruszel
  Redaktor Waldemar Ruszel Szef do spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi Kurier Rzeszowski - portal, gazeta TVi
  - Reklama -

  Kilka dni temu na naszą redakcyjną pocztę wpłynęły maile od naszych czytelników.

  „Chciałabym zwrócić Państwa uwagę na problem społeczności mieszkańców z ulicy Krakowskiej, Kotuli, Niżańskiej oraz Lewakowskiego – okolice planowanej przez dewelopera BRYKSY inwestycji. Sprawa jest niezrozumiała i bulwersująca dla mieszkańców choćby z uwagi na brak jakichkolwiek informacji ze strony władz miasta, wszystkie informacje jakie docierają to jedynie media (miasto nie podjęło z mieszkańcami żadnych konsultacji). Ponadto pomimo braku zakupu działek developer prowadzi już sprzedaż mieszkań.

  – pisze Czytelniczka, a w kolejnym mailu Czytelnik podaje kolejne informacje.

  „Chciałbym zainteresować redakcję problemem społeczności mieszkańców z ulicy Krakowskiej, mieszkających w pobliżu planowanej przez dewelopera BRYKSY inwestycji. Sygnalizujemy, że miasto nie podjęło z mieszkańcami żadnych konsultacji w tej sprawie, mimo że inwestycja w takiej skali wpłynie znacząco negatywnie na wiele aspektów życia.”

  Z zebranych informacji wynika, że krakowski inwestor Bryksy chce wybudować w Rzeszowie dwa wieżowce oraz budynek biurowy. Jak podaje na stronie w opisie inwestycji:

  „Krakovska składać się będzie z dwóch 17-piętrowych budynków mieszkalnych z lokalami usługowo-handlowymi na parterze oraz jednego budynku biurowego.

  Mieszkańcy okolicznych domków powiedzieli również, że mieszkań planowanych jest 300, na tę chwilę nie wiedzą ile planowanych jest lokali biurowych. Mieszkańcy najbardziej boją się o paraliż komunikacyjny, ale w mailach wymieniają więcej obaw:

  Inwestycja w takiej skali wpłynie negatywnie na wiele aspektów życia, w szczególności:
  – zaburzenie lokalnego ładu architektonicznego (tak wysokie budynki będą przytłaczały okoliczne domy jednorodzinne oraz szeregówki),
  – obniżenie wartości działek,
  – zacienienie od wschodu sąsiednich posesji, miasto dba o miano innowacyjnego i przyjaznego środowisku… domki zaopatrzone są w fotowoltaikę – zacienienie negatywnie wpłynie również na ten aspekt,
  – utrudnienia w ruchu na ul. Krakowskiej (światła przy nowym świecie), ul. Kotuli (część od ul. Krakowskiej) oraz sąsiednich, mniejszych ulicach,
  – utrudnienia z parkowaniem w najbliższej okolicy, w tym na osiedlach na których już aktualnie występują problemy z parkowaniem (w inwestycji planuje się ekstremalnie niewielką liczbę miejsc parkingowych w stosunku do liczby mieszkań i mieszkańców).

  Mieszkańcy zwracają uwagę na fakt, że nikt z nimi nie przeprowadzał konsultacji odnośnie planowanej tak dużej inwestycji oraz wpływowi, jaki będzie ona wywierać na najbliższą okolicę. Jedynie na przejściu dla pieszych na słupie wisiało zawiadomienie, które przez przypadek ktoś z mieszkańców zobaczył.

  Piszą również

  Ponadto pomimo braku zakupu działek developer prowadzi już sprzedaż mieszkań.

  Sprawdziliśmy to. Na stronie inwestora Bryksy ok. 22 mieszkania ma status sprzedane, a 9 jako rezerwacja, dlatego też zdziwienie mieszkańców wydaje się zasadne – jak inwestor, który nie posiada jeszcze ziemi na własność sprzedaje już mieszkania.

  Podczas Sesji Rady Miasta w dniu 26 maja br Dyr. Biura Gospodarki Mieniem – Grzegorz Tarnowski – informował o wcześniejszym wydzierżawieniu działek inwestorowi, do celów prowadzenia prac projektowych. Podczas głosowania nad Uchwałą, w sprawie bezprzetargowego trybu sprzedaży działek na 21 głosujących Radnych 20 było za, jedna Radna się wstrzymała.

  Z informacji uzyskanych z Biura Prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie Prezydent wstrzymał wykonanie Uchwały o trybie bezprzetargowym, natomiast podczas kolejnej Sesji Rady Miasta poddana zostanie pod głosowanie Uchwała o sprzedaży działek w trybie przetargu.
  Link do sesji

  Niedawno powstała też strona na Facebook’u – Świadomy Obywatel Rzeszowa, która opisuje sytuację z punktu widzenia mieszkańców, na której czytamy:

  My, mieszkańcy Rzeszowa chcemy żyć w mieście przyjaznym, zielonym, mądrze gospodarującym swoją przestrzenią. Nie jesteśmy przeciwko rozwojowi! Ale rozwój rozumiemy jako podnoszenie jakości życia, jako zachowanie równowagi, ładu przestrzennego. Jesteśmy za tym aby powstawały w Rzeszowie osiedla wysokich budynków z dostosowanymi do tego systemami komunikacji, infrastrukturą społeczną, a więc tworzące spójne ekosystemy…

  i dalej

  …Inicjatywa tej strony powstała w wyniku brutalnego zderzenia naszej małej, osiedlowej społeczności z kolejną próbą wtłoczenia w naszą przestrzeń obiektów, które kompletnie do niej nie pasują. Niestety nie jest to jednostkowy przypadek betonowania każdego skrawka zieleni, które uda się przechwycić… bez ładu, bez przemyślenia, bez konsultacji…

  Do sprawy powrócimy po weekendzie.

  Dziennikarstwo Obywatelskie


  Zdjęcia wizualizacji inwestycji pochodzą ze strony inwestora – bryksy.pl

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -