13,6 C
Rzeszów
wtorek, 19 października, 2021
+

  Ponad 290 mln złotych z Tarczy Antykryzysowej na Podkarpaciu!

  Polecamy

  Dominik Bąk
  Redaktor Dominik Bąk - Szef NEWSROOMu oraz działu Publicystyki KURIER RZESZOWSKI - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  291 milionów złotych trafiło już do przedsiębiorców i pracowników z Podkarpacia w ramach pomocy z tzw. Tarczy Antykryzysowej.

  Wojewoda Podkarpacka Ewa Leniart przedstawiła dziś szczegóły funkcjonowania Tarczy Antykryzysowej na Podkarpaciu. Jak mówiła Leniart „dzięki przyjętej przez polski parlament specjalnej serii ustaw, wobec postępującego kryzysu gospodarczego, możemy pomagać pracownikom i przedsiębiorcom.”

  NA ŻYWO – Kurier Rzeszowski – portal, gazeta i telewizja internetowa

  🔴NA ŻYWO: Konferencja prasowa Wojewody Podkarpackiego Pani Ewa Leniart

  Opublikowany przez Kurier Rzeszowski – portal, gazeta, TVi Wtorek, 2 czerwca 2020

  Na Podkarpaciu wypłacono już 71 600 zł na wsparcie miejsc pracy w ramach Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W całej Polsce wypłacono z tego tytułu prawie milion złotych. Prawie 89 milionów złotych zostało wypłacone dla pracowników regionu w ramach świadczenia postojowego (w Polsce 1,92 mld zł), co przekłada się na Podkarpaciu na 44 300 pracowników objętych pomocą (w kraju prawie 980 tysięcy).

  Do podkarpackich firm, w ramach pożyczek dla mikroprzedsiębiorstw trafiła kwota prawie 266 milionów złotych (w kraju 5,5 mld zł). Do tej pory w całym regionie rozpatrzono pozytywnie 71% złożonych wniosków co stanowi nie co ponad 53 tysiące wniosków. W Polsce złożono ich do wczoraj ponad jeden milion. „Sytuacja jest dynamiczna, rozwojowa. Staramy się jak najszybciej podejmować decyzje co do składanych wniosków o pomoc” – mówiła Wojewoda Leniart.

  Wojewoda Ewa Leniart przytoczyła kilka największych podmiotów, które otrzymały już pomoc. I tak do firmy Federal – Mogul Gorzyce sp. z o.o. trafiła kwota 3 455 373 zł; dla firmy Sanok Rubber Company s.a. trafiła kwota 3 326 896 zł; dla firmy Pass Polska sp. z o.o. trafiła pomoc w wysokości 3 219 782 zł; dla Krosno Glass s.a. na konto trafiło 2 543 600 zł; dla Inglot sp. z o.o. udzielono pomoc w wysokości 1 674 020 zł.

  „Dane są ciągle aktualizowane. Jeszcze wczoraj liderem pod względem sposobu wypłacanych świadczeń pomocowych był Powiatowy Urząd Pracy w Krośnie. Na dziś wiadomo, że w tej chwili przewodzi Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie, który wypłacił już pomoc na ponad 30 milionów złotych” – mówiła Leniart. „Wierzymy, że taka skala pomocy i tak szybki sposób ich procedowania pomoże wyjść wszystkim „suchą nogą” z tego kryzysu” – dodawała

  Zapytaliśmy także Wojewódzki Urząd Pracy o porównanie sytuacji w maju względem miesiąca kwietnia. W porównaniu z kwietniem, wysokość wsparcia wypłaconego podkarpackim firmom w maju, była dwuipółkrotnie wyższa. Obecnie Wydział Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych urzędu realizuje wnioski złożone w ostatnich dniach maja. Wypłaty dotyczą wniosków o dofinansowanie złożonych za maj oraz drugich rat wsparcia za kwiecień. 

  „Podobnie jak w kwietniu, zdecydowana większość wniosków dotyczy dofinansowania z powodu obniżonego wymiaru czasu pracy. Warto zauważyć przypadek przedsiębiorcy, który otrzymując dofinansowanie na ochronę miejsc pracy, wycofał zapowiedź zwolnień grupowych. Nie oznacza to jednak, że takich zgłoszeń nie ma” – informuje nas Tomasz Czop, dyrektor WUP Rzeszów

  Przedsiębiorcy, którzy w kwietniu składali wnioski z powodu przestoju ekonomicznego, w maju składają wnioski o dofinansowanie z tytułu obniżonego czasu pracy.
  „To może być sygnał, że firmy powoli wracają do normalnej działalności, ale w obniżonym wymiarze czasu pracy.” – mówi Czop i jak dodaje „będzie można składać wnioski o wsparcie w czerwcu, lipcu i sierpniu.”
  Przedsiębiorcy nie powinni, bez uzgodnienia z urzędem, zwracać niewykorzystanych kwot wsparcia. Mogą to zrobić po okresie wsparcia i zakończeniu umowy z urzędem.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -