7 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 września, 2021
spot_img
+

  Biskup rzeszowski znosi dyspensę od uczestnictwa w nabożeństwach

  Polecamy

  Dominik Bąk
  Redaktor Dominik Bąk - Szef NEWSROOMu oraz działu Publicystyki KURIER RZESZOWSKI - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wczoraj ukazało się rozporządzenie Ministra Zdrowia, znoszące kolejne obostrzenia. Jednym z nich jest zniesienie limitu wiernych w mogących przebywać w kościołach. W związku z tym diecezja rzeszowska znosi dyspensę od uczestnictwa w nabożeństwach.

  W następną niedzielę 6 czerwca zostaje zniesiona dyspensa od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedziele i święta nakazane. “Warto również przypomnieć wiernym zapis z Katechizmu Kościoła Katolickiego (nr 2181): Eucharystia niedzielna uzasadnia i potwierdza całe działanie chrześcijańskie. Dlatego wierni są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki.” – mówi ks. Piotr Steczkowski.


  Zniesienie limitu liczby uczestników dotyczy również uroczystości pogrzebowych. Należy pamiętać, że podczas procesji żałobnej, która odbywa się już w przestrzeni publicznej, obowiązują odrębne przepisy. Zgodnie z nimi w kondukcie pogrzebowym może brać udział do 150 osób, które zwolnione są z zasłaniania ust i nosa, o ile zachowają 2-metrowy dystans od innych. Jeśli nie są w stanie zachować takiego dystansu mają nadal obowiązek zasłonienia ust i nosa.
  Od dzisiejszej niedzieli (31 maja) możliwe jest odprawianie pogrzebów sprzed stanu epidemii. Zatem dozwolone jest odprawianie pogrzebu z trumną (urną) w kościele, a następnie na cmentarzu, z zachowaniem rygorów sanitarnych.
  Przed nami Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało (11 czerwca br.). Kuria diecezjalna informuje, że dopuszcza się zorganizowanie tradycyjnej procesji eucharystycznej, jednak z zachowaniem obowiązującego limitu 150 osób, mogących przebywać w przestrzeni publicznej. Limit ten nie obowiązuje, jeżeli procesja zostanie zorganizowana całkowicie i wyłącznie na terenie kościelnym. Uczestnicy są wówczas zobowiązani do zasłaniania ust i nosa lub utrzymywania dystansu 2 metrów od kolejnej osoby.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -