13,2 C
Rzeszów
niedziela, 12 lipca, 2020

ALERT 3 STOPNIA PRZED GWAŁTOWNYMI BURZAMI!

Redakcyjni meteorolodzy ostrzegają przed gwałtownymi burzami. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało już smsowe alerty! STOPIEŃ 3 zagrożenia zostaje wydany ze względu...
+

  Podkarpacie. Rośnie liczba zamykanych firm, rekordowe bezrobocie!

  Polecamy

  W Tyczynie powstanie Dom Dziecka i Młodzieży!

  Powiat Rzeszowski szuka wykonawcy robót budowlanych, polegających na adaptacji istniejącego budynku przy ul. Kościuszki w Tyczynie na potrzeby Domu Dziecka i Młodzieży....

  Mężczyzna, który się obnaża w Rzeszowie

  Od naszej czytelniczki otrzymaliśmy informację, że w Rzeszowie kilkukrotnie widziała mężczyznę, który obnażał się na przystanku na ul. Kotuli. Nasza czytelniczka jest...

  PILNE! Pożar budynku w Głogowie Małopolskim

  Do zdarzenia doszło tuż po godzinie 16:00 na Ul. Bursztynowej, osiedlu Zabajka w Głogowie Małopolskim. Pożar wybuchł na poddaszu domu, doprowadzając do...

  Wypadek na A4 w Łące. Dwie osoby ranne! Objazd!

  Na autostradzie A4 na wysokości miejscowości Łąka w gminie Trzebownisko doszło do zdarzenia dwóch samochodów - informuje nas rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji...
  Dominik Bąk
  Redaktor Dominik Bąk - Szef NEWSROOMu oraz działu Publicystyki KURIER RZESZOWSKI - portal, gazeta, TVi

  To nie były łatwe dwa miesiące dla podkarpackich przedsiębiorców. Na koniec kwietnia było o 4 procent więcej niż na koniec marca podmiotów gospodarki narodowej z zawieszoną działalnością. Stosunkowo duży wzrost podmiotów z zawieszoną działalnością wystąpił w sekcji edukacja, opieka zdrowotna i pomoc społeczna, pozostała działalność usługowa oraz  transport, gospodarka magazynowa.

  W czwartek odbyło się zdalne  drugie już posiedzenie Zespołu ds. pobudzania aktywności podkarpackiej gospodarki w okresie pandemii koronawirusa. Zespół powołany przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla zajmuje się szukaniem rozwiązań wsparcia dla podkarpackich przedsiębiorstw w czasie trwającej epidemii.

  “Inspiracja dla tych spotkań wyszła od przedsiębiorców. Miałem liczne telefony, liczne zapytania ze środowiska biznesu, by wspólnie działać na rzecz pobudzania aktywności podkarpackiej gospodarki. Stąd moja inicjatywa powołania zespołu, którego skład jest szeroki, ale jest w nim szereg osób, które znają się na gospodarce bardzo dobrze” – podkreślał dziś marszałek Władysław Ortyl.   

  W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział m.in. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska – Jedynak, Dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie Marek Cierpiał – Wolan czy Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Tomasz Czop.

  Rząd szykuje kolejne wsparcie

  Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wraz z marszałkami województw przygotowało kolejny program wsparcia dla firm dotkniętych gospodarczymi skutkami pandemii. Dotacje ze środków unijnych na bieżącą działalność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wystartują w połowie czerwca.   

  “W połowie czerwca ruszy wsparcie na finansowanie kapitału obrotowego. Dotacje na kapitał obrotowy dla przedsiębiorców to nowość na rynku, kolejny program na ratunek gospodarce. Produkt jest realizowany z marszałkami województw. Dzisiaj mówimy o trzech miliardach złotych” – mówiła Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

  Wysokość dotacji uzależniona będzie od liczby pracowników. Średnie firmy zatrudniające do 249 osób mogą liczyć nawet na 430 tys. zł. Jednoosobowa działalność może otrzymać do 23 tys. zł wsparcia. Celem programu jest finansowanie bieżących potrzeb, w tym m.in. opłacenie mediów (gaz, prąd, paliwo), najmu powierzchni, zakup towarów czy ubezpieczenie działalności. By otrzymać dotację niezbędne będzie wykazanie co najmniej 30-proc. spadku w obrotach za jeden, dowolny miesiąc licząc od 1 lutego 2020 r.

  Rośnie liczba zamykanych firm

  “Na koniec kwietnia było o 4 procent więcej niż na koniec marca podmiotów gospodarki narodowej z zawieszoną działalnością. Stosunkowo duży wzrost podmiotów z zawieszoną działalnością wystąpił w sekcji edukacja, opieka zdrowotna i pomoc społeczna, pozostała działalność usługowa oraz  transport, gospodarka magazynowa. W kwietniu 2020 r. w regionie zarejestrowano 605 nowych podmiotów, wyrejestrowano natomiast 271 podmiotów, czyli o 47,8% mniej niż w marcu 2020 roku” – charakteryzował sytuację w regionie Marek Cierpiał-  Wolan z Urzędu Statystycznego.

  Według danych gromadzonych przez Urząd statystyczny produkcja sprzedana przemysłu na Podkarpaciu w kwietniu 2020 roku osiągnęła wartość (w cenach bieżących) 3008,5 mln zł i była (w cenach stałych) o 35,0% niższa niż w kwietniu 2019 r., kiedy notowano wzrost o 6,1%. “W porównaniu z marcem 2020 produkcja sprzedana obniżyła się o 32,5%” – dodał dyrektor Cierpiał – Wolan.

  Rekordowe bezrobocie na Podkarpaciu!

  Według Dyrektora rzeszowskiego Urzędu Statystycznego przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 241,3 tys. osób i było niższe niż przed rokiem o 3,3%.
  W odniesieniu do marca zmniejszyło się o kolejne 4,0%.
  “We wszystkich województwach, w odniesieniu do poprzedniego miesiąca można było zauważyć spadek zatrudnienia, przy czym w Województwie Podkarpackim był on największy. Stopa bezrobocia rejestrowanego na Podkarpaciu w kwietniu wyniosła 8,6% i była wyższa w odniesieniu do marca 2020,  jak i do kwietnia 2019 roku ub. roku.” – alarmował Dyrektor Cierpiał – Wolan.

  W skład Zespołu wchodzi zarząd województwa podkarpackiego, radni województwa, biznesmeni, przedstawiciele instytucji zrzeszających przedsiębiorców oraz instytucji otoczenia biznesu, dyrektorzy departamentów urzędu marszałkowskiego a także podmiotów funkcjonujących w ramach samorządu województwa a wspierających biznes. 

  Opracowano na podstawie materiałów Województwa Podkarpackiego

  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA - Display/72/wyd_kobiece-300-250

  Najnowsze artykuły

  Reakcje sztabów Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego na Podkarpaciu! [FOTO]

  Tuż przed godziną 21:00 w podkarpackich sztabach wyborczych kandydatów drugiej tury, zebrali się ich członkowie. Byliśmy tam z kamerą i aparatem.

  Wybory prezydenckie. Znamy wyniki exit poll!

  Zakończyła się pierwsza tura wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej. Wybory trwały w godzinach 7:00 - 21:00. Pierwsze sondażowe wyniki exit poll...

  PKW: w Rzeszowie frekwencja wynosi 52,41%, w województwie 52,20 %

  Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała na popołudniowej konferencji prasowej, że według stanu na godzinę 17:00 frekwencja wyborcza w Polsce wyniosła 52,10%.

  PKW: Frekwencja wyborcza w Rzeszowie 23,95%, w regionie 23,59%

  Państwowa Komisja Wyborcza podała przed chwilą, że w Rzeszowie, na godzinę 12:00, odnotowano frekwencję wynoszącą 23,95%. W skali województwa podkarpackiego wynosi ona...

  Sytuacja epidemiologiczna 12.07. Rozpoczęto badania przesiewowe!

  Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze informacje o sytuacji epidemiologicznej za ostatnią dobę. Na Podkarpaciu odnotowano 46 przypadków nowych zakażeń -...