14 lutego Rzeszów tańczy i protestuje przeciwko przemocy wobec kobiet

- REKLAMA -
W 2020 roku organizatorzy Akcji wracają do tematu “zgody” na kontakty intymne (z ang. consent ). Wiele krajów zmienia prawo, uznając że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. W Polsce to wciąż pokrzywdzona musi udowodnić, że jej “nie” wybrzmiało dostatecznie głośno.

Od 2013 roku 14 LUTEGO cały świat, w tym Polska tańczy i protestuje przeciwko przemocy wobec kobiet. Każdego roku jest nas coraz widujemy też podczas akcji trudne tematy dotyczące przemocy wobec kobiet i dziewcząt m.in. na temat gwałtów (2013), praw dziewczynek i dziewcząt do życia bez przemocy (2014), przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami (2015) molestowania seksualnego (2016), gwałtu na randce (2017), przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i dziewcząt na poziomie lokalnym (2018), w 2019 roku nagłaśniałyśmy kwestię zgody (z ang. consent) na kontakty intymne.

Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc rządzę swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię. W Rzeszowie akcja odbywać się będzie już 4 raz.

Polska akcja odbywa się pod hasłem Nazywam się Miliard, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. Pierwszego roku do akcji przyłączyło się 17 miejscowości, a w 2018 roku tańczyło i protestowało niemal 100! Za każdym razem poruszamy trudny, zamieciony pod dywan problem związany z przemocą wobec kobiet i/lub dziewcząt.

Inicjatywą organizatorek polskiej akcji jest powstanie w 2015 roku Antyprzemocowej Sieci Kobiet – sieci grup i organizacji z całej Polski specjalizujących się lokalnie w działaniach przeciwprzemocowych.

Koordynatorką akcji w Polsce jest Fundacja Feminoteka,natomiast na terenie Podkarpacia akcję koordynuje Fundacja Prawnikon. 

W Rzeszowie akcja odbędzie się 14 lutego w Rynku o godzinie 16:00. Więcej informacji o akcji można uzyskać ze strony wydarzenia na Facebook.

Tekst na podstawie materiałów organizatora – Waldemar Ruszel
Dziennikarstwo Obywatelskie

- REKLAMA -