Śmiecie tańsze o 1 zł. W gminie Krasne nie 30 zł a 29 zł to brzmi dumnie!

Fot. freepik.com
- REKLAMA -
Jest sposób na to, by obniżyć opłaty za śmiecie. Wystarczy odpowiednio zagospodarować swój teren. Jednym ze sposobów na ograniczenie opłat za wywóz śmieci jest postawienie kompostownika. Zwolnienie nie jest automatyczne. Decyzję o zastosowaniu ulgi podejmuje gmina i to ona decyduje, ile wyniesie obniżka stawki.

Czy obniżki rzeczywiście mogą być odczuwalne? Ależ tak np. w Białymstoku właściciele domów, którzy korzystają z kompostowników, mogą liczyć na ulgę w wysokości 3 zł od osoby. Każda gmina ma swoje zasady i różny poziom inteligencji swoich radnych i tak: w gminie Izabelin, gdzie od stycznia opłata za wywóz śmieci wynosi 33 zł od osoby, obniżka za używanie kompostownika wynosi 6 zł na osobę. Czyli różnice są spore w zależności od miejsca, a opłaty za wywóz śmieci naprawdę mogą być niższe. W naszej gminie Krasne nasi wspaniałomyślni i inteligentni radni wyszli naprzeciw swoim mieszkańcom i wszystkim, którzy zadeklarują posiadanie kompostownika ustalili obniżenie miesięcznej za odpady aż o 1,00 zł. od osoby. Tu należą się szczególne podziękowania za akt łaski wobec mieszkańców. Jak długo musieli nad taką obniżką dyskutować?

Jeżeli właściciel nieruchomości zadeklaruje kompostownik na bioodpady to musi się liczyć z tym, że śmieciarki nie będą odbierać od niego odpadów zielonych ani kuchennych. Nie będzie miał też możliwości oddania ich do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, dlatego wydaje się, że wielu mieszkańców gminy nie zdecyduje się na skorzystanie z tej ulgi. Ale uważamy, że warto złożyć deklarację o posiadaniu kompostownika i zaoszczędzić 12 zł rocznie na osobę w rodzinie i na złość zrobić władzom gminy, które specjalnie ustaliły taką małą stawkę by zwolnień nie było.

Co powinno się wyrzucać do kompostownika?
Do kompostownika powinny trafiać odpady ogrodowe (liście, rośliny, gałązki), resztki jedzenia pochodzenia roślinnego (żadnych kości czy chrząstek!) i resztki warzyw i owoców takie jak obierki czy ogryzki. Na kompost nadadzą się również resztki pokarmów dla zwierząt (sucha karma), zbite skorupki jaj, rozerwane torebki po herbacie oraz fusy z kawy.

Warto pamiętać, że do kompostownika nie można wrzucać chwastów z nasionami czy roślin, które są chore, a także resztek mięsa i ryb, drewna, metalu, plastiku, gazet oraz folii.

Radnym Gminy Krasne za zwolnienie z opłaty za śmiecie o 1 zł od osoby za posiadanie kompostownika należą się szczególe podziękowania! Przypominamy, że dieta radnego to przynajmniej 1.000,00 zł miesięcznie. Oczywiście przewodniczący wysokiej Rady i radny przewodniczący, wiceprzewodniczący komisji ma odpowiednio więcej!

- REKLAMA -