Strona główna Bez Kategorii Rzeszów planuje budowę własnej spalarni śmieci

Rzeszów planuje budowę własnej spalarni śmieci

Fot. Materiały prasowe
- REKLAMA -
W związku z drastycznym wzrostem cen za utylizację odpadów w spalarni PGE Energia Ciepła, prezydent Rzeszowa zapowiada budowę miejskiej spalarni śmieci. – Chcemy uniezależnić się od spalarni należącej do PGE EC – mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. Obiekt ma powstać przy ul. Ciepłowniczej.

Miasto ma już przygotowaną działkę pod budowę spalarni. Ma ona powierzchnię ok. 2 hektarów i znajduje się w północnej części Rzeszowa, przy ul. Ciepłowniczej. Tuż obok znajduje się spalarnia odpadów należąca do PGE Energia Ciepła, niedaleko jest oczyszczalnia ścieków.

W styczniu wystąpimy do marszałka Podkarpacia o zaopiniowanie projektu budowy miejskiej spalarni. Jeśli opinia będzie pozytywna, kolejnym krokiem będzie skierowanie wniosku do Ministerstwa Klimatu o wydanie zgody na realizację w Rzeszowie takiej inwestycji – tłumaczy Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Impulsem do działań prezydenta Rzeszowa jest tegoroczny drastyczny skok ceny za 1 tone śmieci przyjmowanych przez spalarnie PGE EG. Do tej pory cena za tone wynosiła około 200 zł w przyszłym roku będzie to ok. 700 zł.

Ceny zostały “uwolnione” po lipcowej nowelizacji ustawy o śmieciach, która zlikwidowała  Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych oraz ich rejonizacje.  Do tej pory w województwie podkarpackim było 5 regionów, w których działały RIPOKi. Nie można było wywozić śmieci poza granice województwa. Teraz śmieci można wozić po całej Polsce np. z Warszawy do Rzeszowa.

 

- REKLAMA -