W Beskidzie Niskim powstaje społeczny rezerwat Wolny Las – ostatnie dni na zrzutka.pl

- REKLAMA -

W Beskidzie Niskim powstaje Wolny Las – strefa ziemi wolnej od prowadzenia jakiejkolwiek gospodarki leśnej, w tym zakazem polowań. Odbiła się już szerokim echem w mediach ogólnopolskich (Przekrój, Onet, TVN). Teren wolnego lasu położony jest w pobliżu Magurskiego Parku Narodowego, czyli w Beskidzie Niskim, którego znacząca część znajduje się na terenie Podkarpacia. Zostały ostatnie dni aby uzbierać wymagane 139 000 PLN dla wykupu 5 ha prywatnego lasu, czyli jak mówi organizator – 70 zł za jedno drzewo. Wolny Las stanie się zalążkiem przyszłego starego lasu oraz siedliskiem zwierząt pośród bogatego starodrzewia.

Akcja prowadzona jest w ramach inicjatywy “Bycie w Lecie“. To projekt mający na celu prowadzenie warsztatów obserwowania zjawisk natury, bliskiego uczestnictwa człowieka w przyrodzie poprzez kontakt z naturą (akcji nieco podobnych do survivalu), a także inicjowanie zajęć ukierunkowanych w ramach “treningów głębokiej ekologii”.

Bycie w Lesie to akcja od kilku lat prowadzona głównie na terenie Podkarpacia przez Mieszka Stanisławskiego – filozofa, aktywistę, fotografa, społecznika oraz trenera po renomowanej szkole MERITUM w Katowicach. Mieszko był współuczestnikiem m.in. działań wokół ochrony krakowskiego Zakrzówka, koordynowanych przez artystkę Cecylię Malik. To dzięki tej właśnie inicjatywie, nazwanej “Akcją Modraszek” doprowadzono do wykupu terenów prywatnych nad pięknym jeziorem po kamieniołomie Zakrzówek w Krakowie. Powstanie tam park; nad błękitnym lustrem jeziora otoczonego skałami i zielenią, gdzie żyje wiele gatunków zwierząt, m.in. właśnie chroniony motyl Modraszek. Bez wątpienia, niejedna taka inicjatywa przydałaby się również w Rzeszowie.

Wesprzyjmy Wolny Las! Udostępniajmy materiały w mediach społecznościowych oraz wpłacajmy na zrzutka.pl! Wolny Las to prezent dla przyszłych pokoleń!

Linki:

autor artykułu: Sławomir Nosal
Koordynator grupy Stacja Rzeszów DZIKI

 

 

- REKLAMA -