Głos mieszkańców Rzeszowa w obronie drzew na Pl. Wolności

- REKLAMA -
11 listopada o godz 11:00 na Pl. Wolności w okolicy pomnika Józefa Piłsudskiego odbędzie się protest przeciwko wycince drzew podczas rewitalizacji Pl. Wolności. Miasto mówi, że nie planuje wycinki, czy zatem mieszkańcy nie wierzą w to co mówią urzędnicy?

Ta sprawa (rewitalizacji i ew. wycinki) już jakiś czas się rozwija, a głosów w niej jest wiele. W tej chwili stanowisko miasta jest takie, że drzewa nie będą wycinane. Projekt rewitalizacji nie przeszedł w RBO, a obecne prace to prace porządkowe i pielęgnacyjne.

Kilka dni temu prezentowaliśmy film z przebiegu tych prac.

Z jednej strony cieszy fakt, że Pl. Wolności został posprzątany, poprzycinane zostały krzewy, posprzątane śmieci. Zostały również dość wysoko przycięte gałęzie na praktycznie wszystkich drzewach na Pl. Wolności do wysokości widoczności pomnika. Zastanawia mnie to, dlaczego te prace nie są wykonywane w innych terminach, cyklicznie, częściej, a nagle teraz, przed odsłonięciem pomnika J. Piłsudskiego. Nawet roślinność zarastająca pergolę, która od dwóch lat straszyła i całe wakacje stanowiła schronisko dla meneli pijących alkohol została przycięta. Kiedy przez ostatnie kilka dni przechodziłem tamtędy, to trochę żartem zastanawiałem się, czy czasami nie będą malowane trawniki.

Jednak te nagłe prace pielęgnacyjne poruszyły czujność mieszkańców, którzy w Rzeszowie co jakiś czas zaskakiwani są planami wycinania kolejnych drzew. Postanowili oni zareagować i nagłośnić temat ew. wycinki przy okazji rewitalizacji. Sam projekt rewitalizacji nie przeszedł w RBO, jednak mieszkańcy zastanawiają się, czy ktoś nie będzie chciał wyciąć drzew przy innej okazji?

Jak mówią reprezentanci grupy organizującej protest: “Zdecydowaliśmy się na protest w obronie zieleni w symboliczny dzień Odzyskania Niepodległości, ponieważ uważamy to za nasz obowiązek. Bronimy drzew i naszej małej ojczyzny przed dewastacją, gdyż tak pojmujemy patriotyzm – nowoczesny patriotyzm, nie ten martyrologiczny. Poprzez protest pragniemy dać wyraz naszemu oburzeniu sposobem, w jaki projekt pod nazwą „Rewitalizacja Placu Wolności” znalazł się w Budżecie Obywatelskim i tym, że nikt nie poniósł konsekwencji za te rażące nieprawidłowości. Projekt nie uzyskał poparcia dużej liczby mieszkańców, a mimo to jest forsowany przez niektóre środowiska. Obawiamy się, że w przyszłym roku znowu może wrócić i za nasze obywatelskie pieniądze ktoś pozbawi miasto pięknej oazy zieleni.”

Protest odbędzie się w poniedziałek 11.11.19 o godz 11. Link do wydarzenia tutaj.

Tekst i zdjęcia – Waldemar Ruszel

- REKLAMA -