Miasto urządzi park przy szkole w Miłocinie. Stowarzyszenia muszą wyprowadzić swoje zbiory

Fot. Dominik Bąk
- REKLAMA -
Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji apeluje do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc w znalezieniu nowego miejsca do ekspozycji zbiorów.

Dotychczasowe miejsce, gdzie Stowarzyszenie zorganizowało Izbę Pamięci Komunikacji Miejskiej w Rzeszowie, tj. budynek należący do Starostwa, który z kolei znajduje się na gruntach w dzielnicy Miłocin, które Rada Miasta Rzeszowa objęła nowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ma tam powstać park. Budynki mają zostać wyburzone.

Wobec uchwalenia przez Radę Miasta Rzeszowa planu zagospodarowania przestrzennego, członkowie Stowarzyszenia postanowili działać. Zobowiązali Zarząd do wypowiedzenia umowy o użyczeniu lokalu i ewakuacji zbiorów w bezpieczne miejsce. Na przechowanie do czasu aż znajda się ludzie, lub instytucje dobrej woli, które zapewnią godne, ogrzewane miejsce do ekspozycji zbiorów.

Zamieszczamy wywiad z Dominikiem Bąkiem, Prezesem Zarządu Stowarzyszenia:

 

Zamieszczamy również oświadczenie Stowarzyszenia w tej sprawie.

OŚWIADCZENIE ZARZĄDU WS. ZAWIESZENIA DZIAŁALNOŚCI IZBY PAMIĘCI KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W RZESZOWIE.

Szanowni Państwo.
Na ostatniej, październikowej, sesji Rady Miasta Rzeszowa, rada przyjęła uchwałę o uchwaleniu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, obejmującego swoim zakresem „Miłocin – Park” w części B/1. Pod tą urzędową nazwą kryje się plan zagospodarowania dla obszaru zespołu szkolno-parkowego dawnej Krajowej Niższej Szkoły Rolniczej w Miłocinie (obecnie Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości) obejmujący około 8,88 ha.

Utworzona w tym roku, przez nasze stowarzyszenie, Izba Pamięci Komunikacji Miejskiej, powstała właśnie w jednym z budynków na tym terenie. Ponad 4 ha gruntów na tym obszarze jest własnością Starostwo Powiatowe w Rzeszowie. Starostwo o uchwalonym planie oraz jego przygotowywaniu, też nic miało nie wiedzieć.

Obiekty należące do powiatu są dzierżawione przez Muzeum Techniki i Militariów, które na tym terenie przechowuje część swoich zbiorów (pojazdy zabytkowe). Ani MTiM, ani PSMK nie miały wiedzy o przygotowaniu planu i takim obrotem sprawy jesteśmy zaskoczoneni.
Tymczasem jak czytamy w uzasadnieniu do planu, obiekty bez wartości architektonicznych, w złym stanie technicznym (a za takie należy uznać budynki wykorzystywane przez wspomniane wyżej podmioty), przewidziane są do wyburzenia.
Wobec powyższego, mając na uwadze utratę zaufania do ww. podmiotów samorządu terytorialnego (Miasto Rzeszów oraz Starostwo Powiatowe w Rzeszowie), członkowie stowarzyszenia wyrazili wolę zamknięcia Izby Pamięci Komunikacji Miejskiej w Rzeszowie przy ul. Miłocińskiej 75.

Na tę decyzję, miała wpływ także wątpliwość, co do dalszych czynności obu samorządów. Wobec tak przyjętego planu zagospodarowania, nikt chyba nie ma wątpliwości, że starostwo powiatowe przyczyni się do jakiejkolwiek zadania finansowego, np. w remoncie wspomnianych budynków. Budynek, w którym znajdowała się Izba, jest nieogrzewany, dach dziurawy, pokryty jeszcze eternitem, otoczenie zaś zaniedbane. W momencie podpisania porozumienia dot. współpracy z Muzeum Techniki i Militariów przekonywano nas, że starostwo chce i to jeszcze przed zbliżającą się zimą, dokonać remontu wspomnianego budynku. Tak się nie stało i raczej się nie stanie, bo dziś, po uchwaleniu planu zagospodarowania, nikt raczej nie dołoży ani złotówki do budynku, który będzie wyburzony.

Jest nam niezmiernie przykro. Tak jak Państwo czujemy się oszukani i zlekceważeni. Na otwarciu Izby – 18. maja br., był m.in. Wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński. Czy wiedział On wtedy, że budynek ma być wyburzony? Dziś zadajemy sobie właśnie to pytanie..

Drodzy Państwo. Jest nam również niezręcznie. To dzięki Państwa licznej pomocy finansowej, materialnej, logistycznej, udało się stworzyć to miejsce, które podczas Nocy Muzeów, odwiedziło ponad 2000 ludzi. Dziś Wam za to, po raz kolejny, dziękujemy z głębi serca.

Rozpoczynamy poszukiwanie nowego miejsca, gdzie moglibyśmy ponownie stworzyć Izbę Pamięci (mile widziane podpowiedzi, propozycje – rozważymy wszystko).

Kabina, części autobusów oraz inne rzeczy, w tym archiwalne zdjęcia, książki, rozkłady jazdy zostaną jutro przewiezione i zabezpieczone pod adresem siedziby PSMK w Bratkowicach.

My się nie poddajemy, mając chęci i determinację, walczymy dalej o zachowanie części naszego życia społecznego – pamięci o komunikacji miejskiej.

Zarząd.

Starostwo nic nie wiedziało?

Zapytaliśmy przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Rzeszowie o to, czy Starostwo wiedziało o tworzonych w Radzie Miasta Rzeszowa planach i toczących się konsultacjach społecznych w sprawie uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego na Osiedlu Miłocin? W odpowiedzi Wojciech Tatara, specjalista ds kontaktu z mediami w Starostwie Powiatowym w Rzeszowie, przesłał nam następujące oświadczenie:

“Oświadczenie Powiatu Rzeszowskiego w sprawie zmian w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego uchwalonym podczas ostatniej sesji Rady Miasta Rzeszowa.

Szanowny Panie Redaktorze Powiat Rzeszowski na żadnym etapie konsultacji społecznych dotyczących zmian w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla osiedla Miłocin nie był o niczym informowany. Dziwi nas to bo przecież jesteśmy jednym z większych podmiotów, którego ten plan dotyczy. Mamy szereg wątpliwości dotyczących wspomnianych konsultacji społecznych, które według nas odbyły się bez właściwego powiadomienia stron. Nie wykluczone, że po przeanalizowaniu przez nasz dział prawny tej uchwały, zwrócimy się do Wojewody Podkarpackiego o jej unieważnienie gdyż na żadnym etapie postępowania administracyjnego nie byliśmy właściwie informowani.”

 

Biorąc pod uwagę słowa prezesa Stowarzyszenia oraz stanowisko Starostwa można stwierdzić, że miasto Rzeszów po raz kolejny niezbyt ochoczo informowało zainteresowane strony o toczących się pracach. Dziwi i zastanawia postawa urzędników miejskich, którzy podczas Nocy Muzeów chętnie wizytowali nowopowstałą Izbę Pamięci Komunikacji Miejskiej, nie potrafili jednak otwarcie poinformować bezpośrednio zainteresowanych, że mają wobec tego miejsca inne plany.

- REKLAMA -