Promocja publikacji „Sprawiedliwi. Rzecz o Ukraińcach ratujących Polaków w czasie Rzezi Wołyńskiej“ – Rzeszów, 6 listopada 2019

Materiał IPN
- REKLAMA -

Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko zaprasza na spotkanie autorskie z Marylą Ścibor-Marchocką.

W środę 6 listopada 2019 r., o godz. 16:00, w sali konferencyjnej IPN, w budynku przy ul. Szopena 23 w Rzeszowie gościem IPN będzie autorka publikacji „Sprawiedliwi. Rzecz o Ukraińcach ratujących Polaków w czasie Rzezi Wołyńskiej” – Maryla Ścibor-Marchocka. Spotkanie poprowadzi Tomasz Bereza, historyk z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie. 

Rzeź wołyńska była niewątpliwie jednym z najtragiczniejszych wydarzeń XX wieku. Książka „Sprawiedliwi…” dotyka tego niezwykle trudnego tematu w nieszablonowy sposób. Na podstawie prawdziwych relacji świadków rzezi autorka tworzy opowieści, gdzie zawiera wszystkie emocje, uczucia i obawy uczestników tamtych wydarzeń. Przypominając o Ukraińcach, którzy mimo groźby śmierci ratowali Polaków terenach Wołynia, ukazuje, że mimo ogromu tragedii były osoby, które potrafiły zachować ludzką twarz w nieludzkich czasach.

„Sprawiedliwi’’ to zbiór opowiadań  o Ukraińcach ratujących Polaków w czasie rzezi wołyńskiej. To literacka interpretacja prawdziwych historii – odtworzona z pietyzmem, niemal dokumentalna – bo wszystko to wydarzyło się naprawdę: ból, strach przechodzący w panikę, śmiertelne zmęczenie, a wśród tego ludzie, którzy pozostali ludźmi: podali chleb, wodę, ukryli, opatrzyli rany, wywieźli w bezpieczne miejsce. Tak mało dziś o nich wiemy: w relacjach z Wołynia przeważa groza mordu. To oczywiste, bo zbrodnia była tak straszliwa, że przykryła w pamięci wszystko, łącznie z doznanym dobrem. Ale to dobro właśnie jest warte ocalenia, przypomnienia, opisania. Dobro – pomimo. Często opłacone strachem, zarzutem zdrady od najbliższych, męczeństwem.” – czytamy w publikacji autorki.

Spotkanie w ramach cyklicznych spotkań Klubu Historycznego im. płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie.

Wstęp wolny!

- REKLAMA -