Halloween – historia

- REKLAMA -

Po roku 835 i nadejściu chrześcijaństwa obchody Samhain zaczęły powoli zanikać, zwłaszcza gdy uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z mają na dzień 1 listopada. W 988roku wprowadzony został Dzień Zaduszny jako sprzeciw wobec obchodów Samhain. W XIV wieku dzień Wszystkich Zmarłych Wiernych został wprowadzony do obchodów w całym Kościele Katolickim. Jego wigilię nazywano All Hallow’s Eve, co oznaczało Wigilię Wszystkich Świętych. Wtedy to modlono się w intencji zmarłych. W XVII i XVIII na terenie Irlandii zaczęto wracać do dawnych zwyczajów w All Hallow’s Eve, skaracając jego nazwę do Halloween. Do USA święto to dotarło w latach 40-tych XX wieku, tam jednak rozpowszechniło się ono najbardziej.

Tradycje związane z Halloween to przede wszystkim dyniowy lampion. Dynie, jako materiał, zostały przywiezione z Ameryki Północnej, wcześniej ich funkcję pełniła rzepa, w dniach jednak łatwiej było wycinać. Sam lampion o nazwie Jack – O’ – Lantern, wywodzi się z legendy o Jacku, chciwcu, któremu udało się przechytrzyć samego diabła, uwięzić to, za karę zaś po śmierci miał on wędrować z lampą do końca świata. Dla Irlandczyków lampion oznaczał błędne ogniki uważane za dusze zmarłych.
Przebieranie się nawiązuje do wierzeń w duchy szukające mieszkania na kolejny rok. Wyglądając przerażająco żaden duch nie zechce w nas zamieszkać, podobne znaczenie ma ozdabianie domów, by wyglądały one strasznie. Zabawa „cukierek albo psikus” nawiazuje do tych samych wierzeń, jednak od innej strony. Przebierańców porównać można do duchów, które, by nie zrobiły krzywdy mieszkańcom, dostać muszą pokarm, w tym przypadku słodycze. Inaczej czekać nas może nieprzyjemna niespodzianka 😉

Halloween obecnie to jednak przede wszystkim dobra zabawa, bale przebierańców, i mnóstwo słodyczy. I nie ma w nim niczego ani magicznego ani przerażającego. To dobrze.

 

Źródła:
https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2015/10/31/samhain-historia-prawdziwego-halloween/amp/
https://archiwum.radiozet.pl/Rozrywka/O-tym-sie-mowi/Halloween-historia.-Skad-wzielo-sie-to-popularne-swieto-00012884
https://www.o2.pl/artykul/halloween-poznaj-historie-tego-swieta-6053496010204289a?amp=1
https://godanparty.pl/cukierek-albo-psikus-jaka-jest-historia-halloween-i-skad-wywodza-sie-obecne-tradycje-zwiazane-z-tym,40,204

- REKLAMA -