Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas obchodów święta zmarłych

Fot. policja.pl
- REKLAMA -
Zbliżają się obchody święta Wszystkich Świętych, a z nimi częstsze wizyty na cmentarzach wyjazdy często kilkudniowe na groby bliski. Zajęci porządkowaniem grobów, czy przygotowaniami do wyjazdów zapominamy o podstawowym bezpieczeństwie. Dlatego policja apeluje o zachowanie większej ostrożności. Pamiętajmy, aby sprzątając nagrobki bliskich nie pozostawiać swoich rzeczy osobistych bez nadzoru na ławeczkach przy grobach bądź na sąsiednich nagrobkach. Złodzieje tylko na to czekają! Zadbajmy również o właściwe zabezpieczenie mieszkań i domów podczas wyjazdów.

Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych niesie ze sobą szereg przygotowań. To przede wszystkim porządkowanie nagrobków bliskich osób zakupy zniczy i często pozostawiamy wówczas torebki, saszetki wraz z wartościowymi rzeczami na sąsiednich nagrobkach lub na ławeczce obok. Osoba zajęta porządkowaniem nagrobka nawet nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo może paść ofiarą złodzieja. Dlatego policja apeluje o zachowanie ostrożności i trzymanie rzeczy osobistych przy sobie, w miejscach trudno dostępnych. Przedmioty, które są wartościowe, a nie musimy ich ze sobą zabierać, pozostawmy w domu. Nie nośmy przy sobie dużej ilości pieniędzy.

Będąc na cmentarzu zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które wydaje się, że przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub policję.

Jeśli pozostawiamy samochód na parkingu przy cmentarzu, pamiętajmy o jego zamknięciu i trzymaniu przy sobie kluczyków. W związku ze zwiększonym ruchem w obrębie cmentarzy zachowajmy szczególną ostrożność. Dotyczy to zarówno kierujących, jak i pieszych.

Już podczas spotkań przy grobach bliskich nie możemy również zapomnieć o naszych dzieciach. Odwiedzając groby, spotykamy się z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów – szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy, aby w tłoku, wśród grobów dziecko się zgubiło.

Podczas świątecznych wyjazdów:

  • zwracaj uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie, autobusie czy w innym miejscu,
  • zwiększ czujność, jeśli na przystanku autobusowym zauważysz grupę młodych ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Służy to do zamaskowania momentu penetracji, być może właśnie Twoich kieszeni
  • jeśli masz przy sobie większą ilość pieniędzy unikaj zatłoczonych autobusów. Lepiej poczekać kilka minut na następny autobus, niż zostać okradzionym, – w pociągu, autobusie nie pozostawiaj portfela, dokumentów bagażu bez nadzoru.

Wyjeżdżając pomyślmy o zabezpieczeniu mieszkania i mienia:

  • przed zamknięciem mieszkania sprawdźmy wszystkie media, czy odłączyliśmy urządzenia elektryczne i gazowe, z których korzystamy na co dzień,
  • sprawdźmy, czy okna pozostawiamy zamknięte,
  • opróżnijmy skrzynki pocztowe, aby jak najmniej wskazywało, że może nie być nas w domu,
  • poprośmy sąsiada, aby doglądną mieszkania, a sami nie odmawiajmy również tej przysługi naszym sąsiadom.
  • w pustym domu lub mieszkaniu nie zostawiajmy większych sum pieniędzy i kosztowności.
- REKLAMA -