Przygotujcie się na przymrozki i smog.

- REKLAMA -

fot. dobrapogoda.plNad znaczną częścią Europy nastąpiła przebudowa pola barycznego – z cyrkulacji  południowej, wchodzimy w cyrkulację północną. Rosnące ponownie już od dziś ciśnienie atmosferyczne oraz niewielki wiatr sprawią, że przez kilka najbliższych dni będzie chłodniej i w dzień i w nocy. A to spowoduje smog.

Długo mogliśmy się cieszyć babim latem, bowiem jeszcze w poprzednią niedzielę, odnotowywaliśmy temperaturę 23 stopni Celsjusza. W poniedziałek przez Polskę przewędrował niż Jarosław, powodując zmiany w pogodzie. Wspomniana wcześniej północna cyrkulacja powietrza nacierającego nad Polskę, sprawia, że dziś i w najbliższych dniach będziemy notować nie więcej niż 10 stopni. W nocy zaś występować będą przymrozki (z 31 października na 1 listopada nawet do -5`C).

To sprawia, że gospodarstwa domowe, niepodpięte do sieci miejskiego ogrzewania, zmuszone są używać paliw stałych (np. węgla). Przy słabym wietrze i wysokim ciśnieniu powietrze będzie stać w miejscu. Stąd, w Rzeszowie, już na najbliższy wieczór i noc, prognozuje się wystąpienie złej i bardzo złej jakości powietrza (na podstawie danych Airly).

O smogu można pisać długo i wiele, każdy zna mechanizm jego powstawania. Sytuacja nie zmieni się dopóki nie wdrożymy ogólnopolskich programów poprawy jakości powietrza, chociażby jak instalacje fotowoltaiczne i odnawialne źródła energii.

- REKLAMA -