KO podsumowuje wybory na Podkarpaciu – M. Jurzysta apeluje o dalszą jedność!

- REKLAMA -
W poniedziałkowe przedpołudnie Przewodniczący podkarpackiej Platformy Obywatelskiej Zdzisław Gawlik, na konferencji prasowej, podsumował wyniki wyborcze Koalicji Obywatelskiej na Podkarpaciu. 

Gawlik swoje wystąpienie rozpoczął od podziękowań na ręce wszystkich 55 kandydatów, którzy startowali z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgach 22 i 23 na Podkarpaciu. On sam mandatu nie zdobył, a posłami zostali wybrani: Joanna Frydrych i Marek Rząsa – z okręgu 22, Paweł Poncyliusz i Krystyna Skorwońska – z okręgu 23. “Udało się utrzymać cztery mandaty na Podkarpaciu (…), wszyscy pracowali na ciężkim terenie, na Podkarpaciu, zwłaszcza przez takie ugrupowanie jak Koalicja Obywatelska” – mówi Gawlik.

Trudno tu mówić o sukcesie, ponieważ tych wyborów, na Podkarpaciu, żeśmy nie wygrali, ale w moim przekonaniu trudno tutaj mówić o klęsce, ponieważ udało się utrzymać cztery mandaty” – dodaje Gawlik, były już poseł.

Przewodniczący regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej zapewnił również, że już od grudnia br., w ramach walki o poparcie dla Koalicji Obywatelskiej, staruje cykl otwartych spotkań dla mieszkańców regionu pn.” Nie tylko o polityce”, którego pierwszym gościem będzie wiceprzewodniczący krajowej Platformy Obywatelskiej, poseł, Borys Budka.

Krystyna Skowrońska, która startowała z trzeciego miejsca w okręgu 23, zapewniła zaś, że w jej ugrupowanie, w pierwszej kolejności zajmie się sprawami zadłużonych szpitali. Jak mówiła, aż 97% szpitali na Podkarpaciu jest zadłużone, a sam dług dalej rośnie. Zwracała także uwagę na rosnącą inflację. “Deklarujemy ciężką i odpowiedzialną pracę oraz kontakty z wyborcami. Moje biuro jest zawsze otwarte dla każdego” – dodała Skowrońska.

Niekwestionowanym liderem dzisiejszej konferencji prasowej okazał się Marcin Jurzysta, startujący z 11 miejsca w okręgu rzeszowskim. Podczas swojej wypowiedzi najpierw odniósł się do tego, że w końcu, niepełnosprawni wyborcy będą mieć zaufanego posła- Iwonę Hartwich, startującą z trzeciego miejsca z listy toruńskiej. Hartwich zasłynęła wielką determinacją w walce o godne życie osób niepełnosprawnych, podczas protestu w sejmie w 2018r. Przypomnijmy, że protestowali wtedy rodzice wraz ze swoimi dziećmi.

Po czym odniósł się do “tęczowego piątku”, który na Podkarpaciu wspierała m.in. europosłanka PO Elżbieta Łukacijewska. “Tęczowy piątek to nie jest pojęcie prerogatywne! Dziś skrajna prawica uważa tęczę za coś negatywnego, związanego tylko z jednym tematem. Ja jestem tęczowy, nie ze względu na orientację seksualną, ale na to co Państwo zauważają (nawiązywał do swojej niepełnosprawności – przyp. redakcja)”. Jurzysta, kandydat bezpartyjny, apelował do Koalicji Obywatelskiej o łączenie wszelkich środowisk “od osób kochających inaczej, inaczej poruszających się, mających inne wyznanie, inny kolor skóry. Jesteśmy w stanie, jako Koalicja Obywatelska, połączyć wszystkich tych ludzi” – mówił Jurzysta.”Tęcza to symbol równości, symbol równości” – dodał. Apelował także, żeby Koalicja Obywatelska, pozostała dalej właśnie ugrupowaniem, które łączy cztery, czasami różne ideologicznie, partie polityczne: Platformę Obywatelską, Nowoczesną, Inicjatywę Polską i Partię Zielonych. Po czym łapiąc Skowrońską, Frydrych, Kubas-Hul i Gawlika za ręce, uniósł je w geście odzwierciedlenia swoich słów, swojego apelu. Można było zauważyć, że nie wszyscy uczestnicy konferencji byli na to przygotowani.

Na konferencji prasowej zabrakło rzeszowskiej jedynki listy do Sejmu – Pawła Poncyliusza. On sam zdobywając mandat, w kampanii wyborczej, posługiwał się sloganem “Ambasador Podkarpacia”. Gawlik nie potrafiąc usprawiedliwić Jego nieobecności, zaznaczył, że będzie się przyglądać Poncyliuszowi, czy ten realizować będzie obietnice składane mieszkańcom Podkarpacia.

 

 

- REKLAMA -